Diş Gıcırdatma Bruksizm Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Buradasınız

Sev 05 Kasım 2021

diş, ağız, diş gıcırdatma, bruksizm

Tıp dünyasında Bruksizm olarak bilinen ve uyku sırasında dişleri istem dışı sıkmak olarak ifade edilen “Diş Gıcırdatma” farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ve tedavi edilmezse zaman içerisinde rahatsız edici bir hale gelen hastalıktır. Toplumda her 5 kişinin 2’sinde görülen ve genetik altyapısı olduğu düşünülen bu hastalık, dişlerin ciddi şekilde zarar görmesi ve hatta kırılmasına kadar gidebiliyor.

Diş gıcırdatma (Bruksizm) nedir?

diş, ağız, diş gıcırdatma, bruksizm

Toplum arasında çok sık görülen ve genetik olarak ortaya çıktığı düşünülen Bruksizm (Diş Gıcırdatma) dişlerin karşılıklı olarak sıkıştırıldığı ve sıkıldığı bir hastalıktır. Alt ve üst çenenin birbirine bastırılması ile ortaya çıkan bu durum, genellikle uyku sırasında ortaya çıkar ve fark edilmez. Zaman zaman gün içerisinde uyanıkken bilinçsizce de dişler gıcırdatılabilmektedir. Uyku sırasında ortaya çıkan Bruksizm, uyku ile ilişkilendirilen bir hareket bozukluğu olarak da kabul edilmektedir.

Diş gıcırdatma (Bruksizm) neden olur?

diş, ağız, diş gıcırdatma, bruksizm

Diş gıcırdatmaya tam olarak neyin neden olduğu bilinmemektedir. Genetik, fiziksel ya da psikolojik birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durum, çoğunlukla kaygı, stres bozukluğu, öfke, gerginlik gibi durumlarla birlikte seyreder. Uzmanlar birçok diş gıcırdatma vakasının hastaların derin konsantrasyona girdikleri ve kendilerini tam olarak bilemedikleri anlarda ortaya çıktığını söylemektedir. Yine parkinson hastalığı, demans, gastroözofageal reflü bozukluğu yani GERD, epilepsi, gece terörü, uyku apnesi gibi durumlarında diş gıcırdatmasını tetiklediği düşünülmektedir.

Diş gıcırdatması nelere sebep olabilir?

diş, ağız, diş gıcırdatma, bruksizm

Bruksizm, birçok durumda çok büyük komplikasyonlar ve yan etkilere neden olmaz. Ancak ilerleyen vakalarda dişlerin ciddi hasarlar görmesi ve zaman zaman kırılmasına da rastlanmaktadır. Bunun yanında çene ve baş ağrılarına neden olan diş gıcırdatma, çene yapısının bozulması ve kemik yapısının zedelenmesine kadar giden komplikasyonları ortaya çıkarabilir.

Diş gıcırdatması nasıl tedavi edilir?

diş, ağız, diş gıcırdatma, bruksizm

Diş gıcırdatmasının tedavi sürecinde, birden çok disiplin aynı anda çalışarak kalıcı bir tedavi oluşturmaya çalışırlar. Öncelikle diş gıcırdatmasına neden olan psikolojik etkiler ortadan kaldırılmaya ve hastanın kendisini rahat hissetmesi sağlanır. Bunun ardından hastalığın durumuna ve şiddetine göre ateller, ağız ve diş koruyucuları ve hatta çok ileri vakalarda çene cerrahisine kadar giden tedaviler uygulanabilir.

Diş gıcırdatması ve ağız-diş sağlığını bozabilecek farklı hastalıklar gibi hayatın akışı içerisinde seni ne zaman neyin yakalayacağı belli değil. Bunun için hem kendini hem de sevdiklerini koruma altına almak ve beklenmedik risklere karşı güvenceni sağlamak için QNB Sigorta’nın Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortasını tercih edebilirsin. Üstelik ücretsiz diş sağlığı hizmetleri ile sağlıkla gülümsemeni de koruma altına alabilirsin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.