Ana içeriğe atla

Erkek

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Babaların Çocuklarıyla Mükemmel Bir İlişkiye Sahip Olmasının Yolları
Babaların Çocuklarıyla Mükemmel Bir İlişkiye Sahip Olmasının Yolları

iyihisset.com

17 Mar 2019

Baba olmak her ne kadar zor da olsa aslında olağanüstü bir duygu. Çocuğun sorumluluğun verdiği stres, özel hayat kavramının azalması, maddi yükümlülükler, çocuğu yanlış yetiştirme korkusu gibi sıkıntılar her ne kadar babalığı zor bir kavram haline getirse de bütün bu korkuları ve endişeleri bir kenara bırakıp mükemmel bir baba çocuk ilişkisi kurmak hiç de zor değil.

Eğer siz de çocuğunuzla ilişki kurarken kimi endişeler yaşıyorsanız ve mükemmel bir baba olmak için çabalıyorsanız, içeriğimize göz atabilirsiniz.

Onunla Konuşun

İyi bir baba çocuk ilişkisi sağlam temeller üzerine kurulmuş bir iletişimden geçer.  Çocuğunuzun ısrarlı sorularıyla boğuşmak sizin için can sıkıcı olabilir ama onun bir şeyleri doğru öğrenmesi için yardımcı olmanız gerektiğini unutmayın. Sadece sorularını cevaplamakla kalmayın, onun hayatıyla ilgilenin. Arkadaşlarını, okulunu, bütün gün ne yaptığını sorun. O size bir şey anlatırken onu mutlaka dinleyin.

Onu Önemsediğinizi Gösterin

Çocuğunuzu elbette seviyorsunuz ama onun bunu hissetmesini de sağlamalısınız. Ona, onu çok sevdiğinizi söylemekten hiçbir zaman çekinmeyin. İyi bir baba çocuk ilişkisi kurmak için onunla bolca vakit geçirin. Geri dönüp baktığında sizinle vakit geçirdiği günler, onun yüzünde tebessüm belirmesine sebep olsun. Çocuğunuzu önemsediğinizi göstermek için özel günler haricinde de ona minik hediyeler verebilir, sürprizler yapabilirsiniz. Ayrıca korumacı bir baba olarak QNB Sigorta’nın Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası ile çocuğunuzun ve ailenizin güven dolu bir geleceğe sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Onu Hayata Hazırlayın

Onu hayata hazırlarken öncelikle çocuğunuz için iyi bir örnek olmanız gerekiyor. Anlayacağınız “dediğimi yap, yaptığımı yapma” kuralı pek de geçerli değil! Sağlam bir baba çocuk ilişkisi kurmak ve iyi bir baba olmak için ona doğru şekilde yol göstermelisiniz. Çocuğunuz ister kız olsun, ister erkek, sizi her zaman örnek alır. O yüzden eğer sevmediğiniz özellikleriniz varsa bunları azaltmaya gayret gösterin. Ona kibar ve saygılı olması gerektiğini söylerken, sizin çocuğunuzla bağırıp çağırarak konuşmanız hem çocuğunuzun karakterinde hem de ilişkinizde çatlaklara yol açabilir.

Hatalarınızı Üstlenin

Çocuğunuzla aranızda bir sürtüşme geçtiğinde, eğer o haklıysa ya da ona bağırdıysanız mutlaka hatanızı üstlenin. Karşınızdaki kim olursa olsun yanlış bir şey yaptığınızda özür dilemeniz gerektiğini aklınızdan hiç çıkarmayın. Ona neden bu denli sinirlendiğinizi tane tane anlatın ve davranış şekliniz için özür dileyin. Bu davranışınız ileride onun da hatalarını üstlenmesinde örnek olacak.

Sınırlarınızı Koyun

İyi bir baba çocuk ilişkisi kurmak için her şeye “Evet” demenize gerek yok. Bu hayatta sizin de sınırlarınız var. Çocuğunuzun yapmaması gereken şeyler söz konusu olduğunda ona “Hayır” demesini bilin.

Sabırlı Olun

Eğer bir çocuğunuz varsa sabırlı olmayı öğrenmelisiniz. Çocuğunuzun sizi çileden çıkardığı günler olacak ya da sizin en kötü gününüzde onun tek bir çığlığı bardağı taşıran son damla haline gelecek. Böyle zamanlarda hiddete kapılmak yerine derin bir nefes alıp içinizden saymalı ve durumun üstesinden gelmeyi öğrenmelisiniz.

Ona Kitap Okuyun

Kitap okuma alışkanlığınız olmasa da çocuğunuza bebeklik günlerinden itibaren kitap okumayı bir ritüel haline getirin. Onunla kitap saatlerinde bir araya gelmeniz sadece çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda birlikte hoşça vakit geçirmenizi de sağlayarak baba çocuk ilişkisi üzerinde etkili olur.

“Mükemmel” Baba Olmayı Çok da Takmayın

“Mükemmel” olmak için çabaladığınız zaman mutlaka bir şeyler ters gidecektir. Aslında mükemmel baba çocuk ilişkisi için bir matematik formülü bulunmuyor. Çocuğunuza sıkıca sarılmayı ihmal etmeyin, onun gözlerinin içine bakarak iletişim kurun ve her daim onun yanında olduğunuzu hissettirin. Gerisi zaten gelecektir.

Referanslar

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Erkek yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.