Babaların Çocuklarına Okuyabilecekleri En Güzel 5 Masal

Buradasınız

Sev 26 Şubat 2021

Hemen hemen bütün çocuklar gece yatağa gittiklerinde anne babalarının kendilerine masal okumalarını çok severler. Çocukların hayal dünyasına dalmalarını ve beyin, zeka, duygusal zeka gelişimlerini çok fazla destekleyen masallar, aynı zamanda onların çok daha rahat şekilde uykuya geçmelerine de yardımcı olur. Özellikle babaların her akşam masal okumayı bir ritüel haline getirmesi, çocukların kişisel gelişimleri üzerinde büyük önem taşır. Peki çocukların en seveceği ve keyif alacağı masalların hangileri olduğunu biliyor musun? Gelin 26 Şubat Masal Anlatma Günü’nde bir baba olarak okuyabileceğiniz en güzel masalları birlikte hatırlayalım.

Andersen Masalları

Masal denildiğinde akla gelen birçok hikayenin yazarı Hans Christian Andersen ile başlayabiliriz. Sadece bir masaldan oluşmayan bu hikayelerde çok farklı karakterler ile çocuğunuza birçok olumlu duygunun değerini anlatmanız mümkün. Çirkin Ördek Yavrusu, Kurşun Asker, Kibritçi Kız, Parmak Kız gibi öykülerle onu hayal dünyasına götürebilirsiniz.

Bremen Mızıkacıları

Grimm Kardeşler (Jacob Grimm-Wilhelm Grimm) tarafından kaleme alınmış dünyaca ünlü bir diğer masal ise Bremen Mızıkacıları. Fabl şeklinde yazılmış olan bu hikaye, sahiplerinin kendilerine kötü davranışlarından rahatsız olan bir eşek, bir köpek, bir kedi ve bir horozun, Bremen kentine yaptıkları yolculuğu işliyor. Dörtlünün orada müzisyen olarak yeni bir hayat kurma yolunda başına gelen maceraları çocuğunuza keyifle okuyabilirsiniz.

Küçük Kara Balık

İranlı yazar Samed Behrengi tarafından yazılan Küçük Kara Balık masalı da çocuğunuza okuyabileceğiniz önemli hikayeler arasında. Çocukların zihinsel ve duygusal gelişimleri için gerekli olan adalet, eşitlik, özgürlük, eleştiri, sorgulama gibi kavramları sıkça işleyen hikaye, derede yaşamını sürdüren siyah renkli bir balığın yaşamını değiştirme yolunda attığı adımları ve karşılaştığı engelleri içeriyor.

Alice Harikalar Diyarında

Dünya literatürüne geçmiş en bilindik ve güzel hikayelerden biriyle devam edelim; Alice Harikalar Diyarında. Lewis Carroll tarafından yazılan bu masal, Alice isimli bir çocuğun bir gün bahçede oynarken bir tavşan deliği bulması ve buradan geçerek fantastik, yepyeni bir dünyaya adım atmasını konu alıyor. Çocukların gözünden yetişkinlerin dünyasına bakmayı ve bazı şeylerin ne kadar da saçma olduğunu göstermeyi amaçlayan hikaye, masalsı dünyası ile çocukların hayal ufkunu da genişletecek.

Gulliver’in Gezileri

Jonathan Swift’in imzasını taşıyan bu masal, aslında Lemuel Gulliver’in başına gelen ilginç bir macerayı konu eder. Kendisi bir doktor ve sık sık seyahatlere çıkarak denizlerde dolaşan Gulliver’in geçirdiği kazalar sonucunda sığındığı adalarda başına gelenleri konu eden masal, farklı kültürlerin ve insanların birbirlerine olan yaklaşımlarını biraz da komik ve alaycı bir dille anlatır.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.