Ayak Kokusunu Önlemek İçin Neler Yapmalısın?

Buradasınız

Sev 15 Mayıs 2022

ayak, koku, sağlık, tedavi

Ayak kokusu, birçok kişinin muzdarip olduğu ve günlük hayatı da derinden etkileyen sorunlardan bir tanesi. Kişisel bakım rutinlerinden kaynakladığı kadar fiziksel bazı sorunlar nedeniyle de oluşabilen ayak kokusunu engellemek için birçok farklı yöntem bulunuyor. Özellikle havaların ısınmaya başladığı ilkbahar ayları ile birlikte daha sık yaşanmaya başlayan ve ayakların daha fazla terlediği yaz aylarında çok rahatsız edici bir konuma gelebilen ayak kokusunu engellemek için yapabileceklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Ayak kokusu neden olur?

ayak, koku, sağlık, tedavi

Ayak kokusu, ayağın terlemesi ile birlikte üzerinde yer alan bakterilerin oluşturduğu bir sıkıntıdır. Bakterilerin yanında ayakta oluşabilecek farklı mantar enfeksiyonları, kullanılan bazı ilaçlar, hormonal değişimler, hamilelik dönemi, stres, obezite ya da farklı metabolik hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Genelde fazla terlemeye neden olan hastalıklarla ya da durumlarla daha fazla tetiklenir. Gün içerisinde kapalı ayakkabıları daha uzun süre giymek de ayak kokusunu ortaya çıkarabilecek nedenler arasındadır. Uzun süre hava almayan ve çok terleyen ayaklar da ayak kokusu görülmesi daha olasıdır.

Temizliğe dikkat etmekle işe başlayabilirsin

ayak, koku, sağlık, tedavi, yıkama

Ayak kokusu ile baş etmenin ilk ve belki de en önemli adımı temizliktir. Her gün ayaklarını temizleyerek ve bakımlarını yaparak sen de ayak kokusundan kurtulmak için ilk ve en önemli adımı atabilirsin. Ayak hijyenini sağlamak ve gün içerisinde terleyen ayaklarındaki bakterileri temizlemek için ayaklarını sabunlu suyla her gün yıkamalısın. Özellikle ılık suyla yapabileceğin bu işlem sırasında antibakteriyel ürünler ya da mantar önleyici sabunlar da kullanabilirsin. Bu rutinle birlikte bakterilerin ayaklarında birikmesini önleyecek ve ayak kokusunun oluşmasını engelleyeceksin.

İki gün üst üste aynı ayakkabıyı giymemeye özen göster

ayak, koku, sağlık, tedavi, ayakkabı

Ayak kokusuna neden olan en önemli sebeplerden biri de uzun süre ayakları kapalı ortamlarda tutmaktır. Ayakkabılar ya da kapalı terlikler içerisinde uzun süre kalan ayaklarda koku olması çok normaldir. Özellikle yaz gibi sıcak ve güneşli havaların olduğu zamanlarda ayaklar daha fazla terlediklerinden koku ortaya çıkma olasılığı da çok daha fazla artar. Bunun önüne geçmek için uygulayabileceğin en iyi yöntemlerden biri aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemek ya da ayakkabıları çok iyi havalandırıp temizlemektir. Ayakkabıların temizliği ayaklara göre çok daha zor olduğundan birkaç saat havalandırmayı ihmal etmemeli ve 2-3 günde bir de temizliğine özen göstermelisin.

Farklı ürünler kullanarak kokuyu engelleyebilirsin

ayak, koku, sağlık, tedavi, sprey, ilaç

Ayak kokusu, her ne kadar temiz olursan ol bazı durumlarda istenmeyen sebeplerle ortaya çıkabilir. Farklı ilaç kullanımları, değişik hastalıklar ya da beslenme alışkanlıkları nedeniyle ortaya çıkan bu durumun önüne geçmek için doktor tavsiyesi ve yönlendirmesi ile bazı ilaçlar ya da koku önleyici, giderici malzemeler kullanabilirsin. Spreyler ya da koku önleyici pudralar işine yarayabilir. Bunların birçoğunun içerisinde antibakteriyel özellikler taşıyan maddeler bulunduğundan ayakların çok terlese bile kokmasını engelleyebilirsin.

Çoraplar da işe yarayabilir

ayak, koku, sağlık, tedavi, çorap

Sentetik ya da naylon alaşımlı çoraplar ayakların daha fazla terlemesini sağlayarak kokunun da daha hızlı şekilde oluşmasına yol açabilirler. Bunun yerine pamuklu ya da teri emebilen özellikteki çorapları daha sık kullanarak ayak kokusunu engelleyebilirsin. Bu iş için özel olarak üretilmiş ve üretildiği malzemeler özel olarak ter önleyici nitelik taşıyan çoraplar da tercih edebilirsin. Özel nitelikli çoraplar çok farklı özelliklere sahip olduğundan bunların kullanımından önce doktorunun tavsiyelerine uyman faydana olacaktır.

Çok terleme varsa doktora görünmelisin

ayak, koku, sağlık, tedavi, doktor

Eğer ayağının normalden fazla terlediğini düşünüyorsan ve ne yapıyorsan yap terlemeyi engelleyemiyorsan bir doktora görünmen faydalı olacaktır. Ayaklarının terlemesi, fiziksel bazı özelliklerine ya da duruma bağlı olabileceği gibi arkasında bazı hastalıkların yatması da muhtemeldir. Bu noktada en doğru yönlendirmeyi doktorun yapacak ve ayaklarının terlemesini engellemek için sana yol gösterecektir.

Doğal bazı yöntemleri de deneyebilirsin

ayak, koku, sağlık, tedavi, güzel koku, çiçek

Ayaklarının bakımını ve temizliğini yaparken kimyasal bazı malzemeler ya da ilaçlar kullanabileceğin gibi daha doğal yöntemleri de tercih edebilirsin. Örneğin her akşam 4 bardak ılık suyun içerisine 4 çay kaşığı tuz atarak ayaklarını bu suyun içerisinde dinlendirebilirsin. Bu hem ayaklarının rahatlamasını sağlayacak hem de bakterilerin azalmasına neden olarak ayak kokusunu önleyecektir. Tuz yerine soda da kullanabilirsin. Bunun yanında yine çay yaparken kullandığın poşetleri ılık suya tekrar koyarak ayaklarını bu suyla yıkayabilirsin. Sirke de oldukça faydalı bir çözüm olabilir. 2 litre ılık suyun içerisinde 2 su bardağı sirke koyarak bunun içerisinde ayaklarını 10-15 dakika kadar bekletebilirsin. Bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayarak ayak kokunu azaltabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.