Andropoz Belirtileri ve Bilinmeyenleri

Buradasınız

Sev 26 Ocak 2019

Erkeklerin genellikle 50 ile 60 yaş aralığında girdiği ve günlük hayatı doğrudan etkileyen bir dönem olan andropoz, testosteron hormonunun azalması ile birlikte kendisini gösteren bir durumdur. Erkeklerin hayatında çeşitli değişiklikleri getiren ve genelde korku yaratan bu dönem, andropoz nedir, andropoz belirtileri, andropoz ne demek gibi farklı soruları da beraberinde getiriyor. Erkeklerin bu döngüsünü ve belirtilerini kaleme aldık.

Andropoz nedir?

Doğal yaşlanma süreci olarak da adlandırılan ve halk arasında çok sık gündeme gelen “Andropoz ne demek?” sorusu tek bir cevap barındırsa da bilinmeyen birçok gerçeği de beraberinde getiriyor. Erkeklik hormonu testosteronun azalması ile ilişkili bir durum olan andropoz, kadınlardaki menopoz döneminden farklı şekilde kademeli olarak gerçekleşiyor. Uzmanlara göre erkeklerde 30 yaşına geldikten sonra testosteronun her 10 yılda yaklaşık %10 oranında azaldığı görülüyor. 50 yaş üzeri erkeklerde artık yavaş yavaş andropoz belirtileri hissedilmeye başlanıyor.

Enerji eksikliği

Sürekli yorgunluk hali ve enerji eksikliği andropoz belirtileri arasında ilk sırada yer alıyor. Bazı günler halsizlik ve enerji eksikliği aniden bastırabiliyor ve buna konsantrasyon eksikliği eşlik edebiliyor. Yoğun bir günlük hayat yaşayan erkeklerde bu durum oldukça sıkıntıya neden olabiliyor.

Jinekomasti

Daha az testosteron üretiminin bir sonucu olarak andropoz döneminde erkeklerde jinekomasti yani memelerin gelişimi ve büyümesi durumu görülebiliyor. Erkeklerde ortalama %40 oranında görülen bu durumun, mutlaka doktor kontrolünde takip edilmesi gerekiyor. Kendinizde bir değişiklik hissettiğinizde hızlıca doktorunuza başvurmalısınız.

Ruh hali değişimleri

Andropoz dönemi belli bir değişim sürecini takip ettiğinden erkeklerde ruh hali değişimlerine, zaman zaman ruhsal bunalımlara da sebep olabiliyor. Bunun önüne geçmenin en önemli yolu ise bireyin farklı aktivitelere kanalize olması ve zamanını daha çok sevdiği insanlarla geçirmesi.

Artan vücut yağı

Andropoz belirtileri arasında yer alan bir diğer durum da hormon dengesizliklerine bağlı olarak bel çevresi yağlanmalarının ortaya çıkmasıdır. Testosteron eksikliğine bağlı olarak vücudun daha fazla yağ depolaması ve metabolizmanın yavaşlaması durumu yaşanan en sık şikayetlerdendir.

Kemik yoğunluğu azalması

Erkeklerde sperm üretimini sağlayan bir hormon olan testosteron aynı zamanda kemik yoğunluğunun, kas gücü ve kütlesinin korunmasını da sağlar. Andropoz dönemi ile azalan testosteron ise zamanla kemik yoğunluğunda azalmaya sebep olur ve andropoz belirtileri arasında gösterilen bu durum doktor tedavisi gerektirir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.