Akıllı Otomobillerde Siber Güvenlik Nasıl Olacak?

Buradasınız

Sev 28 Ocak 2023

Akıllı, otomobil, siber, güvenlik, saldırı, hacklenme

Nesnelerin interneti, yapay zeka, bulut sistemleri, 5G, otonom sürüş sistemleri derken otomotiv endüstrisi her geçen gün kabuk değiştirmeye ve yeni ürünleri bizlere sunmaya devam ediyor. Son döneme damgasını vuran teknolojiler arasında elektrikli araçlar, kendi kendine sürüş yapan otonom sistemler ve akıllı otomobiller dikkat çekiyor. Bunlardan belki de bir adım önde olabilecek ve geleceğin sistemleri de olarak da ifade edilebilecek akıllı otomobiller, birçok kişiyi heyecanlandırsalar da beraberinde çok büyük soru işaretlerini de getiriyorlar. Özellikle siber güvenlik sistemlerinde meydana gelen açıklar, akıllı otomobillerde de kendisini gösteriyor.

Akıllı otomobiller siber korsanların gölgesinde…

Akıllı, otomobil, siber, güvenlik, saldırı, hacklenme

Akıllı otomobiller, özellikle son 15-20 yıldır teknolojinin geldiği nokta itibariyle çok daha fazla gündeme gelmeye devam ediyor. Bu otomobillerin sahip olduğu ve sanki gelecekten bugüne ışınlanmış gibi duran teknolojileri birçok kişinin hayallerini süslemeye yetiyor. Kendi kendine sürüş yapan, kendisini kontrol eden ve bakım zamanlarında otomatik olarak aksiyon olan, eğlence sistemleri ile yolculuğu çok daha keyifli hale getiren ve hem yolcular hem de şoför için çok daha rahat bir seyahat sunan bu araçlar, nesnelerin interneti (IoT) başta olmak üzere birçok yeni teknoloji ile de eş zamanlı ve uyumlu olarak çalışıyor. Ancak bu da tüm yeni teknolojiler de olduğu gibi siber güvenlik sorunlarını akla getiriyor. Tamamen akıllı teknolojiler ve sensörlerle donatılmış olan bu araçlar, bağlantılı olarak çevreden gelebilecek online saldırılara da karşı da açık konumda bulunuyorlar. Siber korsanların hedefi haline bu araçlarda en çok tehdit altında olan konular ise kişisel verilerin ihlali, otomobil hırsızlığı ve kontrol sistemleri olarak öne çıkıyor. Yine araştırmalar akıllı otomobillere yapılan siber saldırıların en çok uzaktan ya da back-end serverlar üzerinden yapıldığını gösteriyor.

Akıllı otomobillere siber saldırılar nasıl yapılıyor?

Akıllı, otomobil, siber, güvenlik, saldırı, hacklenme

Akıllı otomobiller doğal yapıları gereği birçok farklı teknolojik altyapı ile online uygulamalara ve sistemlere bağlı durumda bulunuyor. Siber korsanlar ise bu araçlara girmek için en temel yol olarak anahtarları tercih ediyorlar. Öncelikle online olarak araçların anahtar sistemlerine girmeyi başaran korsanlar, buradan yola çıkarak GPS üzerinden aracın yerini belirlemeyi, uzaktan kilidini açmayı, çalıştırmayı ya da sürmeyi başarabiliyor. Bu tarzdaki teknolojik saldırılar sonucunda araçların birçok devre ve sistemine inanılmaz ölçüde zararlar gelebiliyor. Uzmanlar bu zararların tüm otomotiv endüstrisi düşünüldüğünde küresel olarak yılda milyarlarca dolara çıkabileceğini ifade ediyorlar. Bugüne kadar geçekleştirilen saldırılar incelendiğinde en temel sorunun araçların herhangi bir noktasında halen faal olarak çalışan eski yazılımlar olduğunu gösteriyor. Korsanlar, bu yazılımlara rahatlıkla sızarak aracın istediklerini bir sistemine ulaşabiliyorlar. Yine buradan yola çıkarak araçların veri tabanlarına ve oradan da üretici ya da tedarikçi firmalara kadar giden bir yol izleyerek çok geniş güvenlik açıklarına sebebiyet verebiliyorlar.

Akıllı Hız Yardımı Uygulaması saldırıların önüne geçecek

Akıllı, otomobil, siber, güvenlik, saldırı, hacklenme

Akıllı otomobil endüstrisinin önemli markalarından Tesla'da yakın zamanda bulunan yeni bir güvenlik açığı dahil olmak üzere bağlantılı araçların siber güvenliği üzerine yapılan araştırmalar, saldırganlar ve araştırmacılar tarafından keşfedilmeye devam ediyor. Buna bir önlem olarak geliştirilen ve akıllı otomobillerde güvenlik açıklarını da kapatması hedeflenen akıllı hız yardımı (Intelligent Speed Assistance - ISA), Avrupa pazarında tanıtılan tüm yeni araba modelleri için zorunluluk haline gelmişti. Sistem Temmuz 2024'ten itibaren satılan tüm yeni araçlar için zorunlu kılınacak. Sistem yalnızca sürücüyü hız limitleri konusunda uyarmakla kalmayıp, aynı zamanda aracın hızını da kontrol edebilecek. Bu sistemin zorunlu kılınmasıyla araçların siber risklerden korunması da önemli bir başlık olarak öne çıkacak.

Akıllı otomobillerde siber güvenlik nasıl sağlanacak

Akıllı, otomobil, siber, güvenlik, saldırı, hacklenme

Akıllı araçların siber güvenliklerinin sağlanması yolunda atılabilecek ilk ve belki de en önemli adım bir güvenlik uzmanı ile çalışmak. Akıllı araçların tüm teknolojik altyapıları ve sistemlerini güven altına alan yazılımlar ve uygulamaları da tercih edebilirsin. Burada son dönemde teknolojileri artan blockchain sistemleri de gelecek için umut vadeden bir konuma geldi. Güvenli bir zincir halkası oluşturan bu sistemler, aracın topladığı verileri sadece kendi içinde tutmak ya da güvenilir ve istenen bir yere yönlendirmek için en uygun altyapıyı sunuyorlar. Yine birçok teknoloji ve otomotiv firmasının bu alana özel olarak hazırladığı çözümler de bulunuyor. Bunları da aracın sistemlerine alarak daha güvenli bir sürüş elde edebilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.