50 Yaş Üstü Erkekler Nasıl Beslenmeli?

Buradasınız

Sev 15 Kasım 2022

50, yaş, erkek, beslenme, sağlık

Beslenme düzeniniz ne kadar sağlıklı, doğru ve dengeli olursa olsun 50 yaş ve üstündeki bireylerde kilo alımı başta olmak üzere çok farklı etkiler görülebilmektedir. Belirli bir yaştan sonra, metabolizmanın yavaşlaması ile kilo vermek oldukça zor olur. Yaşla birlikte yağ dokularındaki yağ asitlerinde meydana gelen düşüşün kilo alımını da beraberinde getirmesi ile çok dikkatli bir beslenme düzenine geçilmesi gerekir. Buna bir de hormonal değişiklikler eklendiğinde 50 yaş üstü erkeklerde beslenme programına çok özen gösterilmesi önemlidir. Peki 50 yaş üzeri erkekler nasıl beslenmelidir? Detayları bu yazımızda bulabilirsin.

Su ve maden suyunu tercih etmelisin

50, yaş, erkek, beslenme, sağlık, su, maden suyu

50 yaş ve üzerinde erkeklerin beslenme düzenlerinde ilk olarak dikkat etmeleri gereken konulardan biri düşük kalorili içecekler tüketmektedir. Su ve maden suyu bu iş için biçilmiş kaftandır. Sıvılardan alınan kalorilerin haricinde asitli içecekler de vücudun farklı organlarına zarar verebilir. Bunun için su ve maden suyunun yanında içinde şeker ya da tatlandırıcı olmayan çaylar ya da Türk Kahvesi içecek olarak tercih edilmelidir. Bu şekilde hem vücut yorulmayacak, hem kilo alımı engellenecek hem de su kaybının önüne geçilecektir. Belirli bir yaştan sonra su kaybının da vücuda çok sayıda zararı vardır. Bunun için su içmenin önemi kavranmalı ve saat başında bir bardak olacak şekilde mutlaka günlük su alımına dikkat edilmelidir.

Öğün atlamamalısın

50, yaş, erkek, beslenme, sağlık, yeşillik

Yaş bir miktar ilerledikçe yiyeceklere karşı olan istek de azalabilir ve bu da zaman zaman öğün atlanmasına neden olur. Düzenli ve dengeli bir beslenme düzeninde öğünlerin atlanmaması ve zamanında yemek yenilmesi çok önemlidir. Bu rutini hayatının bir parçası haline getirmeli ve gün içerisinde kahvaltı ile başlayarak, hafif ve vücudunu yormayacak yiyeceklerle mutlaka her öğünde bir şeyler yemelisin. Birçok kişi öğün atladığında, bir şeyler tüketmediği için kilo vereceğini de düşünür ancak bu kanı genel olarak yanlıştır. Özellikle sabah yataktan kalkıldığında kahvaltı edilmesi, hem vücudun daha sağlıklı çalışmasını ve kendi düzenini sağlamasına yardımcı olur hem de gün içerisinde tatlı, karbonhidrat gibi yiyeceklere karşı olan isteği azaltır.

Yeterli derecede lifli besinler tüketmelisin

50, yaş, erkek, beslenme, sağlık, sebze

50 yaş ve üzerindeki erkekler için beslenme özelinde dikkat edilmesi gereken diğer konulardan biri de lifli yiyeceklerin tüketilmesidir. Hem daha az acıkmayı sağlayan hem de bağırsakların daha iyi çalışmasına destek olan bu yiyecekleri günlük beslenme programına mutlaka almalısın. Haftada en az 2-3 kez kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ya da mevsim meyveleri tüketmelisin. Nohut, fasulye, bezelye, yer fıstığı – yani baklagiller, antioksidan açısından da oldukça zengin olan besinlerdendir. İçeriğindeki liflerle tokluk hissi vererek yeme isteğini de azaltırlar. Üstelik birçok farklı araştırmada ortaya konulduğu şekilde düzenli olarak lifli yiyecekler tüketen kişilerin kilo vermede de daha başarılı bir yol izlediği görülmüştür.

Düşük yağlı balıklar mutlaka listede olmalı

50, yaş, erkek, beslenme, sağlık, somon

50 yaş ve üzeri beslenme programlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada düşük yağlı ve Omega-3 açısında zengin balıkların sık sık tüketilmesidir. Yine haftada 2-3 kez olacak şekilde somon, ringa, uskumru, ton, sardalya gibi balıkları tüketilmesi sağlık için oldukça faydalıdır. Deniz ürünlerinin tümü, kırmızı et ve tavuktan daha az düzeyde yağ ve doymuş yağ içerdikleri için sağlık için daha yararlıdır. Yine bu balık türleri anti-enflamatuvar özellikleri ile de öne çıkarlar ve farklı hastalıklarla olan savaşta bağışıklık sistemimizi desteklerler. Sağlıklı yağların daha sık tüketilmesi de bu yaşlar için oldukça iyidir. Doymuş yağ oranı fazla olan margarin, palm yağı, Hindistan cevizi yağı gibi türlerin yerine zeytinyağı, soya yağı, ayçiçeği yağı gibi türleri seçebilirsin. Doymamış yağlardan omega-3 (balık, ceviz, kabak çekirdeği, keten tohumu vb.) yağ asitleri enflamasyonu önler, tansiyonu düzenler, kalp damar hastalıkları ve kansere yakalanma riskini azaltır. Omega-9 (zeytin yağı, fındık, avokado vb.) kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü artırır.

Akdeniz diyeti işe yarayabilir

50, yaş, erkek, beslenme, sağlık, salata

Belirli bir yaş grubunun üzerindeki erkeklerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri, sağlıklı bir hayat sürmeleri için çok önemlidir. Bunun için mevsim sebzeleri ve meyveleri başta olmak üzere, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, uygun ölçülerde kuruyemişler, lifli gıdalar sıkça tüketilmeli, işlenmiş gıdalar, konsantre yiyecekler ve tatlılarda mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Akdeniz Diyeti’nde olduğu gibi zeytinyağı destekli bir diyet ile daha sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamak mümkündür. Bunun için beslenme düzeninde yapılacak olan basit ama etkili değişiklikler ile sen de 50 yaş ve üzerinde çok daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsin.

Sağlıklı bir hayat sürmek için beslenme düzenine dikkat etmek her zaman için ilk sıralarda olması gereken bir özelliktir. Sen de yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek ve uzmanların yönlendirmelerini dinleyerek sağlığını koruyabilirsin. Ancak hayatın sana getireceği farklı sağlık problemleri için zaman zaman desteğe ihtiyaç duyabilirsin. Bu noktada Cigna’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası senin yanında olacak. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ve diğer özel sağlık kurumlarında SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden sağlık hizmeti alabileceğin bu sigortaya şimdi %10 hoş geldin indirimi ile sahip olabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.