Yaz Tatilinde Çocuğuna Nasıl Ders Çalıştırmalısın?

Buradasınız

Sev 23 Ağustos 2022

yaz, tatil, çocuk, ders, okul, ödev, tekrar

Yoğun, tempolu, zaman zaman stresli ve heyecanlı geçen bir öğretim yılının ardından öğrenciler yaz tatilinin keyfini sürmeye başladılar. Her yaştan çocuğun aklında sadece güzel bir yaz tatili geçirmek, bol bol eğlenmek, gezmek ve dinlenmek var. Çocuklar, zorlu geçen okul günlerinin ardından yazın keyfini sürmeyi planlarken anne babalar da çoktan gelecek yılın planlarını yapmaya ve yaz tatilinde “Çocuğuma nasıl ders çalıştıracağım” diye düşünmeye başladı bile. Ebeveynler, çocuklarının arkadaşlarından geri kalmaması ve önlerindeki büyük sınavlar için düzenli şekilde hazırlanmaya devam etmeleri için yaz tatilinde de ders çalışmaya devam etmelerini istiyorlar. Peki yazın sıcak ve güneşli günlerinde, bir yanda deniz, kum, güneş diğer yanda oyun, eğlence ve gezmek dururken çocuğuna nasıl ders çalıştırabilirsin? İşte yaz tatilinde çocuğuna ders çalıştırmanı sağlayacak öneriler…

Çocuklar neden yaz tatilinde ders çalışmalı?

yaz, tatil, çocuk, ders, okul, ödev, tekrar

Hemen her ders yılı zorlu derslerle, sınavlarla ve ödevlerle geçer. Çocuklar bu sıkı zamanların arkasından gelen yaz tatilini dört gözle beklerler ve yazın tüm günlerini dolu dolu geçirmek isterler. Bu eğlence ve dinlenme zamanlarında ders çalışmak ise hemen hiçbir çocuğun istemediği bir durumdur. Ancak akademik hayat durmaz ve çocuklar sınıfları geçerek ilerledikçe yeni ve üst bir sınıf daha gelir. Bunun için bilgileri sürekli taze tutmak, geçmiş dönemde öğrenilenleri unutmamak, tekrar ederek daha kalıcı hale getirmek, büyük ve zorlu sınavlar için hazırlık yapmak çok önemlidir. Yaz, her ne kadar eğlenceli ve güzel olsa da günün belirli bir bölümünü ders çalışarak ve tekrar ederek geçirmek gelecek için yapılabilecek en iyi yatırımlardan biridir. Bir yandan geçmiş bilgilerin tekrar edilmesi, bir yandan da gelecek döneme hazırlık yapılması, yaz tatili boyunca yapılması gereken en önemli adımlardan biridir.

Önce motivasyon

yaz, tatil, çocuk, ders, okul, ödev, tekrar, anne

Yaz tatili hemen her öğrenciyi derslerden, ödevlerden ve kitaplardan soğutur. Bu son derece normal bir durumdur ve anne babaların bu duruma saygı göstermeleri ve çocuklarını anlamaları gerekir. Yaz tatilinin başladığı ilk günden itibaren çocukları derse zorlamak çok yanlış bir davranış olur. Zaten derslerden ve okuldan soğuyan çocuklar, hiç ara vermeden tatilde de çalışmaya devam ederlerse bu durumu bir sonraki döneme de yansıtabilirler. Bunun için anne baba olarak ilk yapman gereken çocuğunu motive etmek, onu anladığını ve birlikte hareket edeceğini göstermektir. Onlarla aktif şekilde iletişim kurarak hareket etmeli, yaz tatilinde ders çalışmanın gerekliliğini ona anlatmalısın. Yaz tatilinin onun hakkı olduğunu ama aynı zamanda da akademik başarı için ders çalışmanın gerekliliğini ona aktarmalısın. Onu çalışma için motive ederek yaz boyunca düzenli şekilde ders çalışmasını sağlayabilirsin.

Çalışma zamanlarını belirlemelisin

yaz, tatil, çocuk, ders, okul, ödev, tekrar, havuz

Yaz tatili öncelikli olarak çocukların eğleneceği bir zaman dilimidir. Yaz günleri boyunca bu eğlencenin arasına dersleri de dahil etmek istediğinde bunun için uygun zamanlar hazırlaman gerekir. Çocuğunla birlikte belirli bir program ve plan oluşturmalı, eğlence ve çalışma zamanlarını birbirinden ayırmalısın. Örneğin haftanın belirli günlerini ders için ayırabilirsin ya da günün belirli bir saatini bu iş için değerlendirebilirsin. Bu şekilde dersleri ve eğlenceli zamanları birbirinden ayıracak ve her ikisinde de çocuğunun daha verimli zaman geçirmesini sağlayacaksın. Yine uygulayabileceğin bir yöntem de haftanın günlerini derslere bölmek olabilir. Pazartesi matematik, Salı Türkçe dersleri gibi bir planlama ile ilerleyebilirsin. Böylelikle çocuğunun üzerinde ders çalış baskısı oluşturmanın ötesine geçebilir, onun da kendi öz disiplinini sağlamasına yardımcı olabilirsin.

Tempoyu ayarlamalısın

yaz, tatil, çocuk, ders, okul, ödev, tekrar

Yazın ders çalışma temposu yılın diğer zamanlarından biraz daha değişiklik gösterebilir. Yaz tatilinin başladığı ilk zamanlarda geçen yılın tekrarı ve testler, sorular çözdürerek biraz daha hafif bir programla işe koyulabilirsin. Okulların açılması yaklaştığında ise yeni dönemin konularına ağırlık verebilir ve tempoyu biraz daha artırabilirsin. Bu yolla çocuğun hem sıkılmaz hem de zihnindeki bilgileri daha sıkı hafızasında tutabilir.

Ona mentorluk yapmalısın

yaz, tatil, çocuk, ders, okul, ödev, tekrar, baba

Çocuğunun yaz tatilinde ders çalışması, ödev yapması, normal okul zamanlarından bir miktar daha zorlu olacaktır. Onu buna motive etmek ve ders çalışma disiplinini almasını sağlamak için ona bir mentor gibi yaklaşabilirsin. Ders için ayırdığı vaktin bir kısmını birlikte geçirerek ya da bazı dersleri birlikte çalışarak ona destek olabilirsin. Bu yolla onunla daha açık iletişim kurabilir ve herhangi bir sıkıntısı var ise yanında olduğunu gösterebilirsin. Ders çalışma saatlerinde aktif şekilde seni yanında görürse kendisini derse motive etmesi daha kolay olacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.