Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Teneffüslerden Çok Daha İyi: Yarıyıl Tatili Aktiviteleri
Teneffüslerden Çok Daha İyi: Yarıyıl Tatili Aktiviteleri

iyihisset.com

27 Oca 2016

tenefüs

Okullar ara tatile girdi ve öğrencilerin rahat bir nefes alarak keyifle dinlenebilecekleri zamanlar gelmiş oldu. Kırık notları olan öğrenciler biraz hayal kırıklığı yaratmış olabilirler ama unutmayın, zorla hiçbir zaman güzellik olmuyor. Belki de bu tatilde çocuğunuza daha çok vakit ayırmalı, eğitim hayatının bir insan için ne kadar önemli olduğunu ona öğretici aktivitelerle kanıtlamalısınız. Notları süper olan minik insanlara gelince, muhtemelen onlar sizi aktivitelere çağıracak, hazırlıklı olun.

1-Yarıyıl Tatilinde Kar Yağmalı: Kardan Adam ve Kartopu Savaşları

yarı yıl

Bu kış kar yağışı istenilen miktarda, etraf kardan adamdan geçilmiyor! Çocuklarınızla eğlenceye katılın, onlara işlerine yarayabilecek bilgiler vermeyi de es geçmeyin. Örneğin, “Kar kristallerinin her birinin şekli kendine özgüdür.”

Kardan adamla sınırlı kalmayın, ufkunuzu genişletin: Kardan tavşanlar, kardan kediler…

2-Japonya’dan Kültür Esintisi: Origami

japonya

El işlerinde becerili olan çocukların mutlaka denemesi gereken bir sanat olan origami hakkındaki bilgilendirici web siteleri inceleyebileceğiniz gibi, internette görsel anlatım sunan birçok video bulabilirsiniz.

Origami

3-Heykeltıraşlığa Giriş: Kâğıt Hamuru

heykel

Kâğıt hamuru evde rahatlıkla bulunan malzemelerle kolayca üretebileceğiniz bir materyal. Gazete veya tuvalet kâğıdını parçalarını bir tencerede kaynatıyoruz. Ardından sularını sıkarak süzdükten sonra ahşap tutkalıyla bir kabın içinde yoğuruyoruz. Hamurun renkli olmasını istiyorsak karışıma toz boya da ekleyebiliriz. Kâğıt hamurumuz hazırsa, istediğimiz figürleri çalışmaya başlayabiliriz.

4-Nostalji Dolu Anlar

nostalji

Gittikçe dijitalleşen dünya, birçok eski güzel aktivitenin yok olmasına neden oluyor. Bu aktiviteleri çocuklarınıza öğreterek, asla unutulmamalarını sağlayabilirsiniz. Mesela:

a) Patates Baskı

patates

Patatesleri ortadan ikiye ayırın. Bıçakla istediğiniz formu oluşturduktan sonra tek yapmanız gereken şey kalıbı suluboyalarla boyamak. Şimdi çocuğunuzun elinden akıllı telefonu alın ve ona patates verin.

b) O Bir Efsane: İsim-Şehir-Hayvan

efsane

Hem eğitici hem öğretici olan bu oyun da artık antika sayılıyor. Tüm aile olarak kendinize bir gece ayırın, kâğıt kalemleri elinize alın, bakalım kimin genel kültür bilgisi daha fazla?

5-Eski Çorapları ve Eldivenleri Toparlayın, Bir Şeyler Yapacağız

çorap eldiven

Eski çoraplardan ve eldivenlerden çok eğlenceli oyuncak tasarımları yapıldığını biliyor muydunuz? Her evde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz bu oyuncaklar sayesinde çocuğunuz geri dönüşüm bilinci kazanmış olacak aynı zamanda.

Eski Çoraplardan ve Eldivenlerden Oyuncak Yapmak

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.