Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sınav Zamanı Çocuklara Stressiz Ortam Yaratmanın Yolları
Sınav Zamanı Çocuklara Stressiz Ortam Yaratmanın Yolları

iyihisset.com

04 Haz 2018

Büyük sınavlar öncesinde yaşanan sınav stresi pek çok gencin ortak sorunu. Bu sorun bazen öyle büyüyebiliyor ki, çocukların sadece sınav başarısını değil sağlıklarını bile etkileyebiliyor. Bu nedenle stresle baş etmeyi öğrenmek çok önemli. İşte çocuğuna yardımcı olmak isteyen tüm ebeveynlere tavsiyeler…

Öncelikle İyi Bir Uyku

Sınav günü yaklaştıkça stresin de artacağı bir gerçek. Bu dönemlerde öğrenciler gece çalışmayı bırakmalı. Çünkü edinilen bilgilerin saklanması için beynin tamamen dinlenmesi gerekir. Yeterli alınmayan uyku, öğrenmeyi etkileyecek en önemli faktör.

Yapılan En Büyük Yanlış: Başkalarıyla Mukayese

Çocuğunuzu farklı kişilerle kıyaslamak, onun daha fazla endişe duymasına neden olur. Her şeyden önce sınav bir kapasite meselesi değil. Çalışmak emek isteyen özverili bir süreç. Bu süreçte herkesin farklı olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu kıyaslamak yerine eksik olduğu noktaları anlamaya çalışın. Asla çocuğunuzu başka bir çocukla karşılaştırmayın. Çünkü her insan benzersizdir ve farklı algılama yeteneğine sahiptir. Nasıl ki her çocuk iyi bir dansçı veya sanatçı olamıyorsa, hepsinden en yüksek puanı almasını bekleyemezsiniz. 

Etrafta Panik Havası Yaratmayın

Çocuğunuzun sınavdan önce rahatlamasına yardımcı olun. Rahatlatıcı aktiviteleri birlikte yapmayı deneyin. Örneğin yoga yapmak hem sizi hem de çocuğunuzu rahatlatacak ve sınav stresi dağılacaktır. Arkadaşlarıyla ders çalışmak dışında farklı şeylerden sohbet edebileceği etkinlik veya organizasyonlar ayarlayabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmeye Teşvik Edin

Sınav zamanları, pek çok öğrenci yemek saatlerini boşa geçen zaman olarak görüyor. Bu nedenle fast food yiyeceklere yönelmeye başlıyor. Halbuki sağlıklı beslenmeye en fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemdir bu. Abur cuburu abartmasına izin vermeyin. Yapmanız gereken yemekten keyif aldığı sağlıklı şeyler hazırlamak.

Sınavın Hayattaki Tek Başarı Kriteri Olmadığını Bilin

Sınavlar hayatımızdaki önemli dönüm noktaları olsa da, onlara bazen gereğinden fazla anlam yüklüyoruz. Bir sınavı “tek başına bir başarı kriteri” olarak anlamlandırmak yerine daha duyarlı birer anne baba olmayı seçmelisiniz. Sizin tutum ve davranışlarınız çocuğunuzun da karşılaşacağı bir engelle nasıl mücadele edeceğini belirleyecek. Şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın, çocuğunuzun hayattaki başarısı sınavlardaki performansına bağlı değil, zorluklarla nasıl baş edebildiğine bağlıdır. Onun geleceğini düşündüğünüzün farkındayız. Ancak bunu onu strese sokmadan yapabilirsiniz. Örneğin onun adına QNB Sigorta Kolay Emeklilik Planı başlatarak, geleceği için güzel bir adım atmış olursunuz.

Zaman Problemini Aşmasına Yardımcı Olun

Sınava hazırlık aşamasında birçok genç testleri kaç dakikada çözebileceğini biliyor. Sınav yaklaştığında ise yetiştirememe korkusu en büyük kabuslarından biri oluveriyor. Bu yersiz endişeyi atmaları için onlarla konuşun. Zaten kendine uygun bir çalışma programıyla hareket eden çocuğunuza gereksiz yere panik olmamasını, onun bunları yapabildiğini, kaygı duymanın yerine kendisine güvenmesi gerektiğini hatırlatın. Kısacası motivasyon konuşmalarına ihtiyaçları olabillr.

Her çocuk sevgi ve ilgiyi ailesinden bekler. Sizler de anne baba olarak sınav sürecinde onlardan sevginizi ve hoşgörünüzü esirgemeyin...

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.