Sınav Yılında Olan Çocuğunu Nasıl Desteklersin?

Buradasınız

Sev 23 Ekim 2021

sınav, kağıt, kalem, genç, çocuk

Sınav süreci kaygı, endişe, stres, psikolojik buhran ve olumsuzlukların bir arada olduğu bir süreç. Bu periyotta en az çocuklar kadar ebeveynlerin de kaygı yaşadıkları aşikâr. Sınav yılında çocuğunu nasıl desteklersin? Haydi gel birlikte inceleyelim.

Kaygı ile savaşmamalısın

sınav, kağıt, kalem, genç, sınav salonu

Sınav yılında olan çocuğunu desteklemek isteyen ebeveynlerin yaptığı hatalardan biri de kaygıyı tamamen ortadan kaldıracakları yanılsamasıdır. Kaygı bir dezavantaj olduğu gibi belli bir düzeyde tutulduğunda da iyi bir motivasyon kaynağıdır. Bu noktada ebeveynler kaygıyı tamamen ortadan kaldırmaya çalışmamalı, aksine bu kaygının belirli bir düzeyde tutulmasına yönelik çaba göstermelidir.

Gereğinden fazla fedakârlık yapmamalısın

sınav, kağıt, kalem, sınav kağıdı

Ebeveynler maddi ve manevi olarak çeşitli fedakarlıklarda bulunarak sınav yılında olan çocuğunu desteklemek isterler. Fakat bu noktada gereğinden fazla fedakârlık ve yapılan bu fedakarlıkların çocuğu sık sık hatırlatılması motivasyon kaybına neden olacaktır. Dolayısıyla ebeveynler gereğinden fazla fedakârlık yapmamalı ve yaptığı fedakarlıkları sık sık sınav dönemindeki çocuğa hatırlatmamalıdır.

Kıyaslama yapmamalısın

sınav, kağıt, kalem, genç, çocuk

Ebeveynler sınav dönemindeki çocukların birbirleriyle yarışmak zorunda olduğu gerçeğini sürekli kıyaslama yaparak pekiştirmekten kaçınmalıdır. Aksi takdirde sınava hazırlanan çocuğun stres seviyesi yükselecek ve başarıdan bir adım daha uzaklaşacaktır.

Objektif olmalısın

sınav, kağıt, kalem, genç, çocuk, sınav salonu

Ebeveynler sınav dönemindeki çocuklarına karşı dürüst ve objektif olmak zorunda olduğunu aklından çıkarmamalıdır. Bu sayede çocuğun kapasitesi dahilindeki beklentilerini belirleme süreci daha da kolaylaşacak, yeteneklerine daha da güvenerek doğru geleceği tercih edecektir.

Ailecek sosyalleşmelisin

sınav, kağıt, kalem, genç, çocuk, aile

Ebeveynler sınav dönemindeki çocuklarına sınavın hayatın yalnızca bir parçası olduğu ve tüm hayatının bir sınava bağlı olmadığı fikrini aşılamalıdır. Bunun yanı sıra çocuklarına zaman yönetimi konusunda yardımcı olmalı ve belirli zaman aralıklarıyla ailecek ya da arkadaşlarıyla sosyalleşmesini sağlayarak çocuklarına bu süreçte destek olmalıdır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.