Pandemi Döneminde Okula Dönüş Yolunda Dikkat Etmen Gerekenler

Buradasınız

Sev 02 Eylül 2021

okul. öğrenci, pandemi, sağlık, önlem, maske

Pandemi, normal yaşamın birçok bölümü gibi eğitimi de etkiledi ve çevrim içi eğitim sistemlerinin gelişmesine olanak sağladı. Geliştirilen aşılar ve getirilen kısıtlamalar nedeniyle Koronavirüs günümüzde biraz daha kontrol altına alınmış durumda. Bu gidişatı göz önüne alan uzmanlar yapılan açıklamaların ardından yüz yüze eğitim sürecinin tekrar başlayacağını duyurdu. Pandemi döneminde okula dönüş yolunda dikkat etmen gerekenleri senin için sıraladık. 

Sosyal mesafeyi korumalısın 

okul. öğrenci, pandemi, sağlık, önlem, maske, kız

Her ne kadar gerekli önlemler alınsa da Koronavirüs’ten korunmanın en etkili yolu senin bilinçli davranışlarından geçiyor. Sınıfta veya aralarda sosyal mesafeni korumalı ve mesafeyi ihlal edenleri uyarmalısın. Çocuklarını da bu konulara dikkat etmesi konusunda bilinçlendirmelisin. Özellikle ilk ve ortaokul seviyesinde çocukların varsa, okulda ve özellikle teneffüslerde arkadaşları ve çevrelerindeki insanlarla çok yakın mesafede olma konusunda onları uyarmalısın.

Hijyen kurallarına dikkat etmelisin 

okul. öğrenci, pandemi, sağlık, önlem, maske, dezenfektan, kolonya

Okula giderken yanına veya çocuğunun çantasına antiseptik dezenfektan, kolonya, kişisel sabun ve tek kullanımlık kâğıt havlu koymayı unutmamalısın. Sık sık ellerini yıkamalı ve hijyen kurallarına dikkat etmelisin. Büyük çocuklar için bu süreci yönetmesi daha kolay olacaktır ancak eğer küçük yaşlarda okula giden bir çocuğun varsa teneffüslerde ellerini yıkamasını, ellerini ağzına götürmemesini ve kolonya ile dezenfekte etmesini öğütleyebilirsin. Her sabah okula gittiklerinde masalarını da dezenfektan ile silebilirler.

Maske kullanmayı ihmal etmemelisin

okul. öğrenci, pandemi, sağlık, önlem, maske, erkek

Koronavirüsle mücadele kapsamında bireylerin topluma, toplumun da bireylere karşı sorumlulukları bulunuyor. Hem Koronavirüs’ten korunmak hem de arkadaşlarını korumak için maske kullanmayı ihmal etmemeli, bu kuralı aşanları ise uyarmalısın. Maske kullanımı her yaşta insan için Koronavirüs’ten korunmanın en etkili yollarından biri. Ancak özellikle anaokul, ilkokul ve ortaokul çocukları için maske kullanımı zaman zaman atlanan bir durum olabiliyor. Bunun için de maske kullanımında hem onlara örnek olmalı hem de faydalarını sık sık anlatmalısın.

Derslikleri sık sık havalandırmalısın

okul. öğrenci, pandemi, sağlık, önlem, sınıf, temizlik

Koronavirüs’ün kapalı ortamlardaki yayılma hızının yüksek olduğu aşikâr. Bu noktada derslikleri sık sık havalandırmalı ve arkadaşlarına da bu alışkanlığı kazandırmak için çabalamalısın. 

Topluluk kurallarına uymalısın

okul. öğrenci, pandemi, sağlık, önlem, sınıf, temizlik

Yüz yüze eğitimin tekrar başlamasıyla birlikte eğitim kurumlarında da yeni normal kuralların uygulanması bekleniyor. Okul yönetimleri tarafından belirlenen topluluk kurallarına harfiyen uymaya dikkat etmelisin. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.