Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?
Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

iyihisset.com

02 Ara 2021

oyuncak, seçim, ebeveyn, anne, baba, oyuncakçı

Her anne babanın zorlandığı ve zaman zaman karar veremeyecek seviyeye geldiği konulardan biri de oyuncak seçimidir. Çocuklarının yaşına ve gelişimine uygun, onların psikolojik ve fizyolojik sağlıklarına zarar vermeyecek, doğru, fonksiyonel ve güzel bir oyuncak seçmek göründüğü kadar kolay bir iş de değildir. Bu kadar fazla seçenek arasından hangisinin seçileceğini kestirmek ve doğru kararı vererek hem kendini güvende hissetmek hem de çocuğunun mutlu olmasını sağlamak istiyorsan senin için birkaç ipucu derledik.

Öncelikle yaş ve gelişim düzeyine bakmalısın

oyuncak, seçim, ebeveyn, anne, baba, oyuncakçı

Çocuğuna oyuncak seçerken dikkat etmen gereken ve seni yönlendirecek çok sayıda etken var. Bunları göz önüne alarak bir seçim yapmadan önce atman gereken ilk adım çocuğunun yaşına ve gelişim durumuna bakmaktır. Aynı yaş gruplarında olan çocuklar, birbirlerinden farklı seviyelerde olabilir ve çok farklı oyuncaklardan hoşlanabilirler. Hem onun mutlu olmasını sağlamak hem de sağlığı için doğru kararı vermek için çocuğunu gözlemlemeli, oyuncaklarıyla olan ilişkisine bakmalı ve kararını buna göre vermelisin.

Oyuncaklar neyden üretilmiş?

oyuncak, seçim, ebeveyn, anne, baba, oyuncakçı

Oyuncaklar doğrudan çocukların hayal dünyasına hitap ettikleri için türleri, renkleri, şekilleri, fonksiyonları ve amaçları birbirinden çok farklı olan nesneler. Binlerce farklı tür arasından hangisinin uygun olduğunu bulmada sana yardımcı olacak etkenlerden biri de üretim aşamasında hangi maddelerin kullanıldığıdır. Bugün birçok oyuncak, maliyetlerinin düşürülmesi için uygun olmayan, ucuz ama bir o kadar da sağlıksız malzemelerden üretilmektedir. Özellikle küçük yaştaki çocuklara çok büyük zararlar verebilecek bu oyuncakları almamalısın. Onların fizyolojik sağlıklarına çok zarar verebilecek bu durumdan uzak durmalısın.

Cinsiyet ayrımı yapmamalısın

oyuncak, seçim, ebeveyn, anne, baba, oyuncakçı

Ebeveynlerin oyuncak seçerken yaptıkları en büyük hatalardan biri de cinsiyet ayrımı yapmalarıdır. Genelde erkek çocukların arabalar, kız çocuklarının da bebekler ile oynadıkları düşünülerek buna göre alışveriş yapılmaktadır. Anne ve/veya baba olarak sana düşen görev çocuklarının yerine karar vermek değil, onların zevklerine ve tercihlerine saygı duyarak oyuncak seçimi yapmaktır. Çocuğun yaşı ilerledikçe hangi oyuncak türünü sevdiğini sana doğal olarak belli edecektir.

Çocuğuna zarar verebilecek oyuncakları seçmemelisin

oyuncak, seçim, ebeveyn, anne, baba, oyuncakçı, bebek, çocuk

Oyuncak seçiminde dikkat etmen gereken noktalardan bir diğeri de ona zarar verebilecek fiziksel yapıya sahip olanlardan uzak durmaktır. Köşeli, sivri, metal ya da kesici oyuncakları, çocuğunun yaş grubuna da dikkat ederek tercih etmemelisin. Ek olarak küçük yaşta ya da bebek sayılabilecek bir çocuğun varsa minik parçalı oyuncakları rahatlıkla yutabileceğini de aklından çıkarmamalısın. Daha sade, küt ve büyük oyuncakları tercih edebilirsin.

Oyuncakları düzenli şekilde kontrol etmelisin?

oyuncak, seçim, ebeveyn, anne, baba, oyuncakçı

Oyuncakları satın alırken de aldıktan sonra da düzenli olarak kontrol etmelisin. Çocuklar oyuncakları rahatlıkla bozabilir ya da bazı fonksiyonlarını ortadan kaldırabilir. Kırık ya da çıkan bir parçası olup olmadığını, paslanıp paslanmadığını, içindeki pilleri, keskin ya da kesici bir ucu olup olmadığını, boyalarının dökülüp dökülmediğini sık sık kontrol etmelisin.

Onun hayal gücü ve yaratıcılığını beslemelisin

oyuncak, seçim, ebeveyn, anne, baba, oyuncakçı, araba

Oyuncak seçimi yaparken yine çocuğunun yaş ve gelişim durumunu göz önüne alarak onun yaratıcılığını besleyecek ve artıracak oyuncaklardan seçim yapmalısın. Özellikle çocukların hayal gücü sınırsızdır ve oyuncaklar bunun ortaya çıkmasında en büyük rol sahibi olan nesnelerdir. Sen de bunun önüne geçmeden, hayal gücünü sürekli besleyecek ve büyütecek oyuncaklar arasından seçim yapmalısın.

Dijitalden uzak durmalısın

oyuncak, seçim, ebeveyn, anne, baba, oyuncakçı, bebek, dijital

Günümüzde pediyatristlerin ve çocuk gelişim uzmanlarının en sık gündeme getirdiği konulardan biri ise dijital oyuncaklar. Belirli bir yaşa kadar çocukların gelişimi üzerinde oldukça olumsuz etkilere neden olan tablet, telefon, bilgisayar, televizyon gibi dijital oyuncakları ya hiç almamalı ya da kullanmamalı ya da gün içerisinde sınırlı saatlerde oynama hakkı sunmalısın. Bu çocuğunun hem fizyolojik hem de psikolojik gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.