Okula Gitmek İstemeyen Çocukları Anlama Rehberi

Buradasınız

Sev 25 Aralık 2015
Okula Gitmek İstemeyen Çocukları Anlama Rehberi

Mini mini birler ya da çalışkan ikiler okul yollarını tutuyor. Bu kafile arasında okula annelerinden önce koşanlar da var, ayaklarını sürüye sürüye gidenler de. Biz bu yazıda ikinci gruba girenlerle ilgileniyoruz; zira yardıma ihtiyacı olanlar onlar.

Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa “Eyvah bu çocuk okumayacak mı yani?” diye panik yapmayın. Şunları yapın:

Sebeplere Odaklanın

Sebeplere Odaklanın

Bir sorunu çözmenin sırrı, sorunun nedenlerini anlamaktan geçer. Sorun bakalım sorun neymiş. Cevap vermiyorsa dikkatlice gözlemleyin, öğretmeniyle iletişime geçin, onunla ilgilendiğinizi çocuğunuza hissettirin.  

Okul ile İlgili Pozitif Hikâyeler Anlatın

Okul ile İlgili Pozitif Hikâyeler Anlatın

Hikâyeler her zaman işe yarar. Doğrudan nasihat vermek yerine, farklı hikâye kahramanları ile aynı sorunlardan bahsetmek, çocuğunuzun kendi sorunun dışarıdan bakmasına ve aslında hikâyenin içine girip bilinçaltında sorunu çözmesine yardımcı olur. Yani büyüklerin deyişiyle, “Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla” yöntemini kullanarak çocuğunuzda tepki uyandırmadan nasihatlerde bulunabilirsiniz.

İşi Uzmanına Bırakın

İşi Uzmanına Bırakın

Donanımlı anne babalar olmak, çocuğumuzla ilgili başa çıkamadığımız problemleri çözmek için uzman desteği almayacağımız anlamına gelmez. Sorunlara dıştan bakan bir göz, bizden kaçan noktaları panter gibi yakalayabilir. Bazen okula gitmek istemeyen çocuğunuzla birlikte yapacağınız seanslar, hem aile bağlarını kuvvetlendirir hem de daha sağlıklı iletişim kurma yöntemleri ile ilgili bilgi verir.

Onu Terk Etmediğinizi Anlamasını Sağlayın

Onu Terk Etmediğinizi Anlamasını Sağlayın

Yıllardır kucaklarda gezen yavrunuz şimdi büyümüş de okul yollarını tutmuş. Bu durumun birçok çocuk için anlamı, annesinden ve babasından uzak olacağıdır. Öğretmen denen yabancı biriyle ve bir sürü çocukla bütün günü birlikte geçireceğine evinde oyuncaklarıyla ve ailesiyle olmayı tercih eden çocuğunuza onu yaban ellere bırakıp terk etmediğinizi anlatmalısınız. Okuldan geldiğinde onu heyecanla karşılayın, öpün, özlediğinizi söyleyin mesela.

Başının Etini Yemeyin

Başının Etini Yemeyin

Okula gitmezse fakir olur, cahil olur gibi ifadeleri ısrarla kullanmayın. Kötü bir şey yapıyormuş gibi kendini suçlu hissetmemeli. Sorunun nedenini anlayıp çocuğunuza alışması için zaman tanıdığınızda problem kendiliğinden çözülecektir.

Siz çocuğunuzun endişelerini giderirken Cigna’nın Eğitim Sigortası da en değerli varlığınızın eğitimi hakkındaki endişelerinizi sona erdirsin. Cigna Eğitim Sigortası’nın sağladığı maddi güvence ile başınıza gelebilecek istenmeyen durumlar karşısında dahi çocuğunuzun eğitimine aynı kalitede devam etmesini sağlamak elinizde.