Okul-Ebeveyn İletişimini Kuvvetlendirmenin Yolları

Buradasınız

Sev 17 Aralık 2022

okul, ebeveyn, sınıf, iletişim, etkileşim, öğretmen

Çocukların temel eğitimlerini almak için başladıkları okul serüveni, çocuklara ve ebeveynlerine birtakım yeni sorumluluklar getiriyor. Ailenin beklentileri ve çocukların yetenekleri bazı durumlarda birbirleriyle uyuşmayabiliyor. Bu noktada çocuklara, eğitimcilere ve ebeveynlere çeşitli görevler düşüyor. Özellikle çocuklar, okul ve ebeveynler arasında yaşanan iletişim kazalarının profesyonel bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Okul ve ebeveyn iletişimi kuvvetlendirmenin yollarını senin için araştırdık. 

Rol model olduğunu unutmamalısın

okul, ebeveyn, sınıf, iletişim, etkileşim, öğretmen

Çocuklar eğitim hayatı boyunca pek çok iyi veya tasnif edilmeyen kötü davranışlarda bulunabilirler. Bu davranışların temeli genellikle sosyal ve çevresel etkilere dayanır. Çocukların yetiştirilme tarzı, sosyal çevresi, aile yapısı ve ilişki modeli bu noktada oldukça belirleyicidir. Okul kurallarına bazı çocuklar hızlı bir şekilde adapte olabiliyorken, bazı çocukların adaptasyon süreci uzayıp gidiyor. Bu noktada ebeveynlerin çocuklarının ilk rol modeli olduklarını hatırlamasında fayda var. Okul sürecinde çocuğunun uygulamasını istediğin davranış kalıplarını sen de uygulamalısın. Eğer sorun şekilde çözülmüyorsa, çocuğuna yeni rol modelinin ve kahramanının öğretmeni olduğunu aşılamalısın. 

Saygı ve disiplini bir arada yürütmelisin 

okul, ebeveyn, sınıf, iletişim, etkileşim, öğretmen

Çocukların disiplininde ebeveynler büyük bir iş düşüyor. Çocuklar belirli bir yaştan itibaren çeşitli görev ve sorumlulukları olduğunu bilmesi gerekiyor. Bu noktada çocuklar ve ebeveynler arasında ileride yaşanabilecek çatışmalara karşı ailelerin disiplinli bir yaşam biçimini çocuklarına empoze etmesi gerekiyor. Disiplin bilincinin çocuklara erken yaşlarda ekilmesi özellikle ergenlik döneminde ebeveynlerin işini kolaylaştıracaktır. Bu davranış biçimi çocuğun eğitim hayatına da olumlu katkı sunacaktır. Ancak kesinlikle çocuğun üzerinde kurduğun disiplin yaklaşımının saygı temellerine oturtulması gerektiğini unutmamalısın. 

İletişimde değer vermelisin

okul, ebeveyn, sınıf, iletişim, etkileşim, öğretmen

Çocuklara eğitim hayatı süresinde baskı yapılması ve beklentilerin yüksek tutulması çocukları başarısızlığa itebilir. Bu nedenle ebeveynlerin çocukların ders notlarına odaklanmadan önce kendi sorumluluklarına yönelik notlarını vermesi gerekiyor. Çocukların eğitim hayatı boyunca iletişim kazalarının yaşanması oldukça doğal. Bu noktada sana düşen sorunu tespit etmek ve çocuğunun öğretmeni ile birlikte bu sorunun üstesinden gelmektir. Burada öğretmenin ve ailenin tutumu çocukların başarılı bireyler olma noktasında en önemli belirleyicisidir. Aile içi iletişim ve okuldaki tüm bireylerin çocuklara karşı tutum ve davranışları başarının anahtarıdır. 

Çocuğunun farklı davranabileceğini unutmamalısın 

okul, ebeveyn, sınıf, iletişim, etkileşim, öğretmen

Çocuklar genellikle beklentilerine ve sosyal çevrelerine bağlı olarak davranışlarında değişikliğe gidebilirler. Bu noktada çocukların eğitimciler ve ebeveynler tarafından dikkatli bir şekilde gözlemlenmesi gerekiyor. Uzmanlar çocukların davranış değişikliklerinin ilgi odağını üzerine çekmek için yapılan eylemler olarak yorumluyor. Yine burada ebeveynlere büyük iş düşüyor. Çocukların gözlemlenmesi, analiz edilmesi ve çeşitli yöntemlerle davranışlarının iyileştirilmesi gerekiyor. 

Tüm sorumluluğu öğretmene bırakmamalısın 

okul, ebeveyn, sınıf, iletişim, etkileşim, öğretmen

Ebeveynlerin çocukları için iyi bir okul ve öğretmen araştırması genellikle aylarca sürer. Ancak bu aşamadan sonra çocukların tüm sorumluluğunu öğretmenlere bırakmak oldukça yanlış bir davranış biçimidir. Öğretmen kadar ailenin de sorumlulukları olduğunu unutmaması gerekiyor. Çocukların kişisel gelişimleri, çalışma süreci ve eğitim hayatı her daim ebeveynleri tarafından denetlenmeli ve iyileştirilmelidir. 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.