Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Yolları
Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Yolları

iyihisset.com

23 Nis 2018

Çocuklarımızı büyütürken bazen, bizim yapamadıklarımızı onlar yapsın isteriz. Ama aslında amacımız öncelikle mutlu çocuk büyütmek olmalı. Çünkü mutlu bir çocukluk, mutlu ve başarılı bir birey olmayı sağlar.

Her Şey Çocuklarımız İçin

Bir ebeveyn çocuğunun mutlu olmasından başka ne ister? Hemen sayalım… Başarılı olsun ama aynı zamanda akıllı ve uslu olsun, yaramazlık yapmasın. Hem anne babasının her söylediğini harfiyen uygulasın hem de kendi kararlarını almayı öğrensin... Fark ettiniz mi aslında bu beklentiler birbiriyle ne kadar çelişiyor. Bu kadar tutarsızlık içinde sağlıklı bir birey yetiştirmek bile mümkün değilken, mutlu bir birey yetiştirmek çok zor. Halbuki ebeveynler genellikle, çocuğunun her şeyden önce bir birey olduğunu unutuyor. Elbette her istediği yapılan çocuk da mutlu çocuk değildir. Çocuğunuzla gerçek sevgi bağını kurmayı öğrendiğiniz zaman, mutluluk dediğimiz yaşamdan keyif alma halini yakalayacaksınız. İşte mutlu çocuk yetiştirmek için bazı ipuçları...

1. Sevgi Denen Şey Nedir?

Her anne baba çocuğuna sevgi gösterir. Burada önemli olan ise sevginizi doğru biçimde göstermek ve koşulsuz sevildiğini ona hissettirmek. Koşulların ve isteklerin üzerine kurulmuş sevgi bağı, bir yandan güven problemlerine yol açacak bir yandan da değersizlik hissi oluşturacaktır. Her çocuk, koşulsuz sevilince mutlu olur ve koşulsuz sevmeyi öğrenince huzur bulur. Ona koşulsuz sevgi göstermeniz mutluluğu beraberinde getirecektir.

2. Mükemmeliyetçi Olmaktan Uzak Durun

Çocuğunuzdan mükemmel olmasını beklemek hem onu hem de sizi yorar. Çünkü kimse mükemmel değildir. Eksikliklerinizi ve yapamadıklarınızı çocuklarımızdan isteyerek ve bunda ısrarcı olarak, mutsuz bir birey yetiştirmeye başlarsınız. “En iyisi olsun” baskısı çocuğunuzu tedirgin ederken, başarısızlık kaygısı da oluşturabilir. Öte yandan akademik başarı ile her şeyi eş değer tutmak onda değersizlik hissi yaratabilir. Çocuklar hangi yaşta olursa olsun işe yaradığını hissetmek isterler. Ayrıca bu his çocuğunuzun birey olmasını güçlendirmekle kalmaz, yeterlilik hissini de pekiştirir.  

3. Kimseyle Kıyaslamayın

Çocuğunuzdan, sınıf arkadaşlarının aldığı notların aynısını almasını beklemeniz ya da başarısızlığını yüzüne vurarak kıyaslama yapmanız onda yıkıcı etkiler yaratabilir. Bu yıkıcı etki aranızdaki sevgi ve iletişim bağına da zarar verebilir. Bu rekabetçi tavrınız yerine onda iş birliği duygusunu artıracak, bütünleştirici bir ruh halini benimsetmelisiniz. Bu davranış çocuğunuzda saygı duyma refleksinin gelişmesini de sağlayacaktır. Rencide edici ve özgüven kırıcı davranışlarla çocuğunuza yaklaşmayın. Herkesin yapabilecekleri farklıdır. Devamlı arkadaşlarıyla kıyaslanan çocuk, mutsuz olacaktır.

4. Her İsteğine Evet Demek Doğru Değil

Çocuğunuzun bütün hareketlerini gözetmeniz ve ona karşı müdahalelerde bulunmanız endişeli, kendine güvenmeyen ve yeni şeyler denemekten korkan bir birey haline gelmesine neden olabilir. Bu aşamada çocuğunuza saygı göstermelisiniz. Onu kendi ayakları üzerinde duran, kararlar veren ve kendine güvenen biri olarak yetiştirmelisiniz. Tüm bunları yaparken her davranışına “evet” demek de doğru değildir. O fikirlerini ifade ederken konuya kendi açınızdan bakmayın. Çocuğunuzu tanıyarak olayları anlamaya çalışın. Evde herhangi bir konuda düşüncesini ifade etmesine izin vererek, ona söz hakkı tanıyarak kişilik gelişimine de yardımcı olabilirsiniz.

5. Davranış Kalıplarından Uzak Durun Ve Çocuğunuzu Tanıyın 

Anne baba olmak elbette zorlu bir süreç; ancak çocuğunu tanıyan anne baba olmak, işi her zaman kolaylaştırır. Çünkü herkesin kendi açısından baktığı bir dünya nasıl bencilce görünüyorsa, çocuğunuzun da karşılaştığı veya yaşadığı şeyleri kendiniz yaşamış gibi yorumlamanız sıkıntılı olabilir. Olayı yaşayan siz değilsiniz. Sadece olaya çocuğunuz vasıtasıyla bağlısınız. Çocuğun kişiliğine göre davranmak, ortaya çıkan sorunlara uygun çözümler bulmak için doğru bir yoldur. Unutmayın mutlu bir çocukluk, sağlıklı bireylerin toplumda var olmasına zemin hazırlayacaktır.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.