Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Mini Mini Birler İçin Okula Alışma Rehberi
Mini Mini Birler İçin Okula Alışma Rehberi

iyihisset.com

08 Eyl 2018

Büyük gün geldi çattı! Daha düne kadar kucağınızda uyuttuğunuz çocuğunuz evden ayrılıp ilkokula gitmeye başlayacak. Emin olun miniğiniz de en az sizin kadar heyecanlı. Bunca yıl dizinizin dibinden ayrılmayan; korunaklı, huzurlu ve güven içinde bir hayat yaşayan çocuğunuz için yepyeni bir dönem başlıyor. Peki çocuğunuzu okula alıştırmak o kadar kolay olacak mı? Eğer siz de bu konuda endişeleniyorsanız sizin için hazırladığımız okula alışma rehberine göz atabilirsiniz.

Onu Terk Etmediğinizi Anlatın

Çocuğunuzu okula alıştırmak konusunda uzun uzun konuşmalar yapmak biraz zor olabilir, ama ona karşı açık olmanız gerekiyor. Daha önce yuvada ya da anaokulunda kısıtlı saatler geçiren miniğiniz artık gün boyu evden ve sizden uzak kalacak. O yüzden gideceği kurumun tam olarak ne olduğunu, orada neler yapacağını biraz açıkladıktan sonra okula başlamasının onu terk edeceğiniz anlamına gelmediğini anlatın.

Düzenli ve Sakin Bir Ev Yaşamı Yaratın

Çocuklar ev ortamındaki olumlu enerjiden beslenir. Çocuğunuzun okulla ilgili korkuları veya endişeleri varsa karmaşık bir ev düzeni, panik içindeki koşuşturmacalar onu çok daha fazla stresli bir ruh haline sokacaktır. Sakin ve huzurlu bir ortamda yemek yenmesini, sakin bir şekilde uykuya dalmasını sağlayarak onu başlayacak olan yeni okul hayatına daha kolay adapte edebilirsiniz.

Ev ile Okul Arası Geçişini Yumuşak Tutun

Çocukları okula alıştırmak söz konusu olduğunda ev ile okul arasındaki geçişi yumuşak tutmak oldukça önem taşıyor. Ailecek yapacağınız bir kahvaltı sonrasında çocuğunuzu okula bırakmak, elini tutarak onun yanında olduğunuzu göstermek, her şeyin iyi olacağından bahsetmek ve çıkışta onu bekleyeceğinizi söylemek işleri kolaylaştıracaktır.

Öğretmenden Yardım İsteyin

Çocuğunuzu okula alıştırmak tahmin ettiğinizden daha zor olacaksa öğretmeninden yardım isteyebilirsiniz. Öğretmen okul süresince miniğinizin kafasını dağıtacak birtakım özel görevler verebilir. Böylece çocuğunuz sizinle yaşamış olduğu ayrılığın üstesinden daha kolay bir şekilde gelebilir.

Aklını Dağıtarak Birlikte Kahkahalar Atın

Miniğiniz gözyaşları içinde size sarılıyor ve siz işin içinden nasıl çıkacağınızı bilemiyor musunuz? Bu dramatik durumdan kurtulmak ve onun stresini azaltmak için yapabileceğiniz tek şey onunla birlikte kahkahalarla gülmek! Kahkaha atmanın ne kadar bulaşıcı olduğunu ve özellikle çocukların mutluluğu üzerinde ne kadar etkili olduğunu bir kez daha göreceksiniz. Onunla birlikte saçma sapan oyunlar oynayın, değişik espriler yapın, hatta onu gıdıklayın. Sinir krizlerinin tatlı kıkırdamalara dönüşmesini izlemek de çok keyifli olacaktır.

Beslenme Çantasına En Sevdiği Yemekleri Koyun

Miniğinizi okula alıştırmak için onun yanına en sevdiği yemekleri ve içecekleri verin. Bu size önemsiz bir detay gibi gelse de okulun ilk günlerinde çocuğunuzun aşina olduğu yiyeceklerle okula gitmesi onun psikolojisini olumlu yönde etkileyecektir. Çocuğunuzun en sevdiği ve alıştığı menüyü okulun ilk haftası boyunca uygulayarak onun yabancı bir ortama alışmasına yardımcı olabilirsiniz.   

Okul Düzenini Evde Öğretin

Onu okula alıştırmak, okul yaşantısına da alıştırmak demektir. Okulda herhangi bir şeyi mutlaka gidip çöp kutusuna atması gerektiğini, sınıfta montunu çıkarıp askıya asması gerektiğini ve ortama uyum sağlamasını kolaylaştıracak diğer şeyleri ona öğretin. Yapacağınız bu alıştırmalar onun okulda diğer öğrenciler arasında kaybolup gitmemesini, kendine güvenmesini ve tek başına bir şeyler başarabilmesini sağlayacak.  

Beraber Okul Alışverişine Çıkın

Okul alışverişini miniğinizle birlikte yapın. Renkli defterler, kalemler, figürlü silgiler, kaplama kağıtları onun ilgisini çekecektir. Bütçenizi sarsmadan yapacağınız bu eğlenceli alışveriş, çocuğunuzu okula alıştırmak konusunda önemli bir adım olacak. Ona rengarenk şeyler alarak okulun çok da sıkıcı olmadığını göstermiş olun.

Bir Gece Önce Onunla Konuşun

Okula başlamadan bir gece önce onu karşınıza alın ve konuşun. Ona endişeleri olup olmadığını, varsa onu anladığınızı ve sizin de bu yollardan geçmiş olduğunuzu anlatın. Sizin de küçükken aynı duyguları tatmış olmanız onu rahatlatacak ve dışlanmış hissetmemesini sağlayacak.

Okula Beraber Gidin ve Beraber Dönün

Okulun ilk gününde mutlaka miniğinizle birlikte okula gidin. Çocukları okula alıştırmak konusunda en önemli şeylerden biri de ebeveynlerin onlara aşıladığı güven duygusudur. Bu yüzden onu okul kapısında öğretmenine teslim edene kadar, o sınıftan içeri girene kadar bekleyin. Arkaya dönüp baktığında sizi mutlaka görsün. Akşamüstü okul çıkış saatinde de mutlaka zil çalmadan önce okul kapısında onu bekliyor olun. Çünkü onun okul çıkışında en çok görmek istediği şey sizsiniz. Bütün arkadaşları anne ve babalarının yanına koşarken siz de en önde onu bekleyin.

Öğretmenleriyle İletişim Halinde Olun

Çocuğunuzun en az iki öğretmeniyle mutlaka iletişim halinde olun. Sizin numaralarınızın onlarda olduğuna ve onlarınkinin de sizde olduğuna emin olun. Miniğinize de öğretmenleri ile kurduğunuz bu sıkı bağı anlatın ki, onu okula alıştırmak çok daha kolay olsun. Okulda onun başına ne gelecek olursa olun, her şeyden haberdar olacağınızı ona anlatın. Öte yandan çocuğunuzun okuldaki güvenliğinin yanı sıra geleceğini de düşünüyorsanız, QNB Sigorta Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası’ndan yararlanarak her türlü ihtimale karşı ailenizin geleceğini garanti altına almayı unutmayın.

Arkadaş Edinmesine Yardımcı Olun

Aslında bir çocuğu okula alıştırmak için yapılabilecek en güzel şeylerden biri de onun arkadaş edinmesine yardımcı olmak. Bunun için yapmanız gereken şeylerden biri, ilkokul gününde miniğinizin sınıfındaki çocukların velileriyle iletişime geçmek. Unutmayın ki, seneler boyunca o veliler sizin de arkadaşınız olacak. Birkaç kişiyle arkadaşlık kurarak miniklerinizin de birbirleriyle ilişki kurmasını sağlayın ve her okul dönüşünde onunla okuldaki ilişkileri, arkadaşlıkları ve geçen bütün günü hakkında sohbet edin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.