Mevsim Alerjisine Karşı Nasıl Dikkatli Olunur?

Buradasınız

Sev 08 Kasım 2021

mevsim, alerji, sağlık

Alerji, bağışıklık olarak adlandırdığımız ve vücudumuzun koruma sistemi olarak da ifade edebileceğimiz sistemin karşılaştığı farklı alerjenlere verdiği aşırı duyarlı tepkilerin genel adıdır. Bu hastalığa neden olan ve alerjik tepkileri doğuran alerjenler, genelde zararsız olarak adlandırılan çevresel faktörler olarak da kabul ediliyorlar. Ev akarları, tozlar, polenler, küf, mantar vb. maddeler genel alerjenler olarak kabul ediliyor. Herkesin aynı alerjenlere verdiği tepkiler de değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle mevsim geçişlerinde sıkça görülen alerjik reaksiyonlara karşı nasıl daha dikkatli olunabilir? İşte birçok ipucu…

Alerji neden ortaya çıkar?

mevsim, alerji, sağlık

Alerjinin temel sebebi etrafımızda çok sık bulunan alerjenlerdir. Bunlarla herhangi bir zaman ya da ortamda karşılaşıldığında bağışıklık sistemi doğrudan tepki verir. Alerjenin vücutta yarattığı tepki, kişinin genel sağlık durumu ve bağışıklık sisteminin algılamasına göre farklılık gösterebilir. Alerji, çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olarak bireylerde bulunur ve çevresel faktörlere bağlı olarak herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Alerjenlerle karşılaşan ve genetik yatkınlığı olan kişilerde kızarıklar, kaşınma, boğaz akıntısı, göz akıntısı, göz yaşarması gibi yan etkiler görülebilir.

Sonbaharda alerjiye dikkat

mevsim, alerji, sağlık

En sık rastlanan alerji türlerinden biri de sonbahar alerjileridir. Bahar ayları ile birlikte çok daha fazla görülmeye başlanan tozlar, polenler, çiçek tozları ve havada meydana gelen değişiklikler, alerji hastası bireylerde çeşitli yan etkilere neden olabilir. Sonbahar alerjileri halk arasında “saman nezlesi” ve “polen alerjisi” olarak da adlandırılır. Sonbahar aylarında havada sıkça bulunan polen taneciklerine karşı bağışıklık sistemi tarafından üretilen antikorların neden olduğu yan etkileri kapsar.

Alerjinin belirtileri nelerdir?

mevsim, alerji, sağlık

Sonbahar alerjisi farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. Bunlar arasında en sık görülenleri kaşıntılar, nefeste değişiklikler, hırıltılar, nefes darlığı, şişlik, göz kızarıklıkları ve öksürüktür. Sonbahar alerjisinin yan etkileri genellikle nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla çok fazla karıştırılabilir. Bu da tedavinin yanlış uygulanmasına ve hastalık süresinin uzamasına neden olur.

Mevsim alerjisine karşı nasıl dikkatli olacağız?

mevsim, alerji, sağlık

Alerjik bir genetik yapıya sahip bireylerin sonbahar ayları boyunca alerjenlerden uzak durması için yaşam tarzlarında yapabilecekleri değişiklikler mevcuttur. Tozlu ortamlardan uzak durmak, polenlerin yoğun olduğu saatlerde evi havalandırmamak, tütün ürünlerinden uzak durmak, güneşli havalarda gözlük kullanmak, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek, bulunulan ortamın temizliğine dikkat etmek gerekir. Polen mevsimi boyunca açık havada dolaşmak ve spor yapmak alerjiyi tetikleyebilir. Otomobilin içerisinde bulunurken camları kapalı tutmak önemlidir. Yine otomobillerdeki ve ev içlerindeki klimaların filtreleri değiştirilmelidir. Evcil hayvanlardan uzak durulmalıdır. Çamaşırlar açık havada kurutulmamalıdır.

Alerjiler, hayatın belirli bir noktasında hayatına bir anda giriş yaparak seni yakalayabilir ve günlük yaşam kaliteni oldukça hızlı bir şekilde düşürebilir. Bunun için senin ve sevdiklerinin ihtiyaç duyduğunda anlaşmalı özel hastanelerde katkı payı hariç ek ücret ödemeden muayene ve tedavi hizmeti almanı sağlayacak Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.