Lösemili Çocuklar İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Buradasınız

Sev 02 Kasım 2020

Lösemi, halk arasında kan kanseri ya da kemik iliği kanseri olarak da bilinen ve toplum sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan biri. Vücudumuzda bulunan beyaz kan hücrelerinde oluşan bozulmalar sonucu ortaya çıkan lösemi, çocukluk çağı kanserleri içinde en sık görülenler arasında. Bu hastalığın tanı ve tedavisine destek olmak ve toplum arasındaki farkındalığını artırmak için çalışan birçok kuruluş var. Hem bireysel olarak hem de bu türdeki kuruluşlara destek olarak löseminin yarattığı olumsuz etkileri azaltmak için yapabileceklerimizden bazılarını bu yazımızda derledik.

Lösev Vakfı’na gönüllü olmak

Lösev 1998 yılında hayata geçirilen bir vakıf projesi. 2000 yılında Türkiye’nin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesi olan Lösante’yi kurdular. Hastalığın tanı ve tedavisi ile bu konudaki bilincin artırılması amacıyla çok önemli çalışmalar yapıyorlar. Bizler de Lösev’e gönüllü olarak çocuklarımız için yapılan etkinliklerde görev alabilir ve vakfın çalışmalarına katılabiliriz.

Kan ve ilik bağışında bulunmak

Löseminin tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri kan ve ilik nakli. Bunun için gerekli olan sağlıklı kan ve iliklerin bulunması çok zor olabiliyor. 18-55 yaş arasında her sağlıklı birey kan ve ilik bağışında bulunabilir. Bağışladığımız ilik veya kan, günü geldiğinde bir çocuğun hayatının kurtulmasını sağlayabilir. Çok kısa ve kolay olan bu işlem ile birden çok canın hayata tutunmasına vesile olabilirsiniz.

Lösemili çocukların ailelerinin ürettiklerini satın almak

Lösev başta olmak üzere birçok kurum, lösemi hastalarına destek olmak amacıyla çeşitli ürünlerin satışlarını yapıyor. Bu kurumlar çocukların ailelerini de çeşitli ürünler üretmeye teşvik ediyor. Örneğin Lösev’de ailelerin el yapımı ürünleri LSVDükkan tarafından satılıyor. Buradan elde edilen maddi kazançlar tedavi masraflarına destek oluyor. Bizler de bu ürünleri satın alarak onlara destek olabiliriz.

Çevremizde farkındalık projeleri oluşturmak

Lösemi, her ne kadar toplum sağlığı için büyük bir tehdit oluştursa da gerekli farkındalık ve bilinç yeteri kadar oluşmuş durumda değil. Bunu sağlamak ve gerekli olan bilinci sağlamak için her bireye büyük görevler düşüyor. Kendi çevremizden başlayarak bizler de buna destek olabilir, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel şirketlerin yaptığı birçok farklı etkinliğe katılarak bu sürece destek olabiliriz.

Sağlıklı bir hayat için önlem şart

Lösemi dahil birçok hastalıktan korunmak için yapabileceğimiz ilk ve en önemli şeylerden biri de önlem almaktır. Hastalıklar konusunda bilinçlenmek ve başımıza kötü bir şeyler gelmeden önce önlem almak için siz de bugünden adım atabilirsiniz. Sağlıklı ve güzel bir hayat yaşamak için kendimiz ve çevremizin durumunu gözden geçirebilir, alabileceğimiz tüm önlemleri gözden geçirebiliriz.

Hayatın içerisinde her an birçok farklı riskle ve sorunla karşı karşıya kalmanız mümkün. Hele kanser gibi genelde sessizce başlayan ve sinsi bir şekilde ilerleyen bir hastalık, yaşamınızın bir anında sizleri çok olumsuz etkileyebilir. Cigna’nın sunduğu Yaşasın Hayat Sigortası, sizi ve sevdiklerinizi bu beklenmedik risklere karşı koruma altına alıyor. Benzersiz kanser teminatı ile finansal ihtiyaçlarınızı da riske atmamanızı sağlayan Yaşasın Hayat Sigortası, Türkiye'de bir ilk olarak cilt kanseri hariç bütün kanser türleri ilk fazından itibaren kapsam altına alıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.