Greta Thunberg Gibi Dünyayı Değiştirmek İçin Rol Oynayan 5 Aktivist Çocuk

Buradasınız

Sev 15 Aralık 2019

Genç yaşına rağmen iklim hareketinin öncüsü olmaya aday Greta Thunberg’i bilmeyenimiz yok! Geçtiğimiz yıllarda İsveç Parlamentosu’nun önünde tek başına oturarak eylem yapan Greta, bugün adeta tüm iklim aktivistlerinin sesi olmuş durumda. Birleşmiş Milletler’de inanılmaz bir konuşmaya imza atan bu genç kız, doğa ve insan hakları için savaşan ilk çocuk değil.

 

Dünyayı değiştirmek için savaşan aktivist çocukları sizler için derledik. İşte genç yaşına rağmen engel tanımadan, gezegenimiz ve haklarımız için savaşan 5 çocuk....

 

1. Malala Yousafzai

Listemizdeki en ünlü çocuk aktivistlerden biri olan Malala Yousafzai, aynı zamanda günümüze kadar  Nobel Ödülü’nü kazanan en genç isim. Pakistan, Taliban işgali altındayken sesini duyuran Malala; kız öğrencilerin eğitim hakları için unutulmaz bir savaş verdi. Hatta bu savaş öylesine güçlüydü ki kendisine 2012 yılında Taliban tarafından suikast girişiminde bulunuldu. Tüm bunlara rağmen eğitim hakları için verdiği savaştan vazgeçmeyen Malala, ailesiyle birlikte İngiltere’ye yerleşti ve aktivist hareketlerini oradan yürütmeye devam etti. 2014 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Malala, şu anda Oxford Üniversitesi’nde eğitimine devam ediyor.

 

2. Bana Alabed

2018 yılı Akademi Ödülleri töreninde Common ve Andra Day; Oscar adayı şarkıları “Stand Up For Something”i söylerken arkalarında bir grup aktivist yer alıyordu. Bu aktivistlerden en genci olan Bana Alabed, henüz yalnızca 8 yaşında. Halep’te yaşadığı korkunç deneyimleri, açlığı, saldırıları, savaş anılarını ve zorluklarını Twitter üzerinden tüm dünyaya duyuran Bana; hepimizin yakından tanıdığı Suriyeli mültecilerden biri. Sonunda ailesiyle birlikte Türkiye’ye yerleşmeyi başaran Bana, ne yazık ki yaşadığı korkunç deneyimlerden o kadar kolay kurtulamadı. Şu anda bir kitap çıkarmaya hazırlanan Bana, mülteci krizine bambaşka bir bakış açısı katmaya hazırlanıyor.

 

3. Timoci Naulusala

Henüz 12 yaşında olan Timoci Naulusala, dünya liderlerine yaptığı eleştirilerle adeta herkesin gözünü açtı desek abartmış olmayız! Fiji’de düzenlenen Ulusal İklim Haftası kapsamında yaptığı konuşmada birçok kişinin farkındalığını arttıran ve gelecek nesillere olan sorumluluğumuzu tekrar hatırlatan Timoci, iklim değişikliği konusunda hiç de kolay olmayan bir savaş veriyor. Genç yaşına rağmen dünya liderlerini karşısına alan Timoci, çocukların eğitim haklarıyla ilgili konulara da dikkat çekiyor.

 

4. Xiuhtezcatl Roske-Martinez

Şu anda 19  yaşında olan Xiuhtezcatl Roske-Martinez, 6 yaşından beri iklim değişikliğine karşı savaş veriyor. 2015 yılında Birleşmiş Milletler’de yaptığı dikkat çekici konuşmayla hafızalara kazınan Xiuhtezcatl, iklim değişikliğine karşı verilen savaşın en önemli öncülerinden biri. 2013 yılında Barack Obama tarafından Toplum Hizmet Ödülüne layık görülen genç adam, aynı zamanda Amerika Gençlik Konseyi’nde de görev yaptı. Kendi kurduğu Earth Guardians adlı doğal hayatı koruma örgütünde gençlik koordinatörü olarak çalışan Xiuhtezcatl, aynı zamanda Donald Trump’ı ve Amerika hükümetini iklim değişikliğiyle ilgili harekete geçmediği için dava eden 21 kişiden biri.

 

5. Teagan Stedman

Yakın bir arkadaşına kanser teşhisi konulduğunda henüz 8 yaşında olan Teagan Stedman, çocuklarda kanser tedavisinin yarattığı olumsuz etkiler üzerine yoğunlaştı ve akranlarına destek olmak için “Shred Kids” adlı bir organizasyon kurdu. Kemoterapinin ve tedavi sürecinin çocuklarda yarattığı etkileri azaltmak için nanoteknoloji ve biyoloji alanına yoğunlaşan ve bu alanlarda çalışmalar yapan Teagan, kötü huylu tümörleri tedavi edebilmek için çeşitli yollar geliştirdi. 2017 yılında World of Children tarafından gençlik ödülüne layık görülen Teagan, şu anda genç yaşına rağmen kanser üzerine yaptığı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

 

Kaynak:

https://www.unicef.org.au/blog/stories/june-2019/five-child-activists

https://www.complex.com/life/young-activists-who-are-changing-the-world

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.