Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Evcil Hayvanla Büyüyen Çocukların Kazanacağı 5 Özellik
Evcil Hayvanla Büyüyen Çocukların Kazanacağı 5 Özellik

iyihisset.com

14 Eyl 2020

Yaşamının ilk yıllarında hayvanlarla tanışan, onlarla aynı evde büyüyen, onları büyüten ve tüm bakımlarını üstlenen çocuklar, birçok farklı pozitif özellik kazanırlar. Daha şefkatli, canlılara saygılı, sevgi dolu, sağlıklı ve psikolojik olarak daha sağlam karakterli bireyler olarak büyürler. Evin içerisinde ya da bahçeli bir ortamda hayvanlarla iç içe büyüyen çocuklar, yapılan farklı araştırmalara göre sosyal olarak daha uyumlu olarak da yetişirler. Her yıl 14 Eylül’de kutlanan Köpeğine Sarılma Günü’nde evcil hayvan büyüten çocukların hayatta sahip olacakları farklı özelliklerden birkaçını sizler için bu yazımızda derledik.

Sosyal iletişimleri artıyor

Çocuklar hayatlarının ilk yıllarında önce aileleri ile sonra da farklı ortamlarda değişik çevreler ile iletişim ve ilişki kurmaya başlıyorlar. Girilen her yeni ortam çocuğun karşısında aşılması yeni bir engel gibi yükseliyor. Psikolojik olarak kendisini zorluyor, strese giriyor ve zorlanıyor. Küçük yaşlarda hayvanlarla tanışan ve onları büyütme şansı elde eden çocuklar bu süreçleri daha hızlı geçme konusunda biraz daha avantajlı oluyorlar. Tüm hayatları boyunca daha rahat ilişkiler kurarak sosyal iletişimlerini güçlendiriyorlar.

Kendilerine daha saygılı ve öz güvenli oluyorlar

Küçük yaşlardan itibaren bir hayvan beslemenin ve büyütmenin sorumluluğunu üstlenen çocuklar, hayatları boyunca kendilerine karşı daha saygılı ve öz güvenli olarak yetişiyorlar. Kendi kararlarını vermenin ve bunların sonuçlarını bir canlı üzerinde görmenin sorumluluğunu çocukluktan almaya başlayan bir birey olarak, ilerleyen yıllarda elde ettikleri bu öz güveni hayatlarına yansıtıyorlar.

Daha sağlıklı bir vücutları oluyor

Hayvanlar, fiziksel olarak insanlardan çok daha farklı bir anatomiye sahipler. Çocukluk yıllarında hayvanlarla tanışan ve onlarla aynı ortamda birlikte büyüyen çocuklar, farklı türdeki birçok organizma ile erken yaşlarda tanıştıkları için bedenleri daha sağlam ve sağlıklı olarak büyüyor. Yapılan farklı araştırmalara göre hayvanlarla büyüyen çocuklarda alerji hastalıkları daha az görülürken bu çocuklar farklı hastalık gruplarına karşı daha dayanıklı olabiliyorlar. Fiziksel olarak elde edilen birçok avantajın yanında da bu çocuklar çok daha mutlu, pozitif ve neşeli olarak yetişiyorlar.

Hayvanlarla büyüyen çocuklar spora daha yatkın

Hayvan demek genelde hareket demek ve bir hayvanla birlikte yetişen bir çocuğun da daha hareketli olması demek. Evcil bir hayvanla birlikte büyüyen çocuklar harekete, spora ve egzersize karşı daha yatkın ve istekli oluyorlar. Gün içerisinde sahip oldukları hayvanın hareket ihtiyacını karşılamak için yapılan rutinler, zamanla sportif bir altyapı ve faaliyet olarak geri dönüyor.

Bir canlının değerini öğreniyorlar

Fiziksel olarak bir hayvan beslemenin ve büyütmenin çocuklar üzerinde çok pozitif ve olumlu etkileri bulunuyor. Bunun yanında aynı evi bir canlı ile paylaşmanın getirdiği sorumluluk duygusu, ona karşı beslenen şefkat ve sevgi, çocuklara kendileri dışındaki canlıların da değerli olduğu hissini kazandırıyor. Elde edilen bu duygu, çocukların hayatları boyunca tüm canlı hayata karşı bir saygı duymasını, onları sevmesini ve canlılık haklarını öğrenmesini sağlıyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.