El Yıkama Alışkanlığı Çocuklara Nasıl Kazandırılır?

Buradasınız

Sev 15 Ekim 2021

çocuk, el yıkama, hijyen, sağlık, baba

Bulaşıcı hastalıklar başta olmak üzere virüslerin ve mikropların neden olduğu ishaller, solunum yolu enfeksiyonları, parazitler vb. birçok hastalığın temel yayılma ve bulaşma noktası eller. Özellikle Covid-19 pandemisi ile bir kez daha önemini anladığımız hijyen ve temizliğin başladığı noktalardan biri olan el yıkama, gün içerisinde sahip olmamız gereken en önemli alışkanlıklar arasında. Bunu çocuklarımıza da öğreterek onların daha sağlıklı bir hayata sahip olmasını sağlayabiliriz. Dünya El Yıkama Günü’nde çocuklarına bu alışkanlığı nasıl daha kolay kazandıracağını öğrenmek ister misin?

Öncelikle el yıkamanın önemini ona anlatın

çocuk, el yıkama, hijyen, sağlık, anne

Çocuklar, hayatlarının başlangıç dönemlerinde bir şeyleri öğrenmeye ve onları alışkanlık haline getirmeye çok açıktırlar. Bunun için onlara el yıkamanın, hijyenin ve bunun sağlık için olan öneminin ne olduğunu anlatmalısın. Bunu yaparken onların yaşına göre farklı örnekler verebilir, internetten görseller gösterebilir ya da videolar izletebilirsin. Eğer yakın çevrende ellerinden virüs kaparak hasta olan biri varsa onu da örnek gösterebilirsin. El yıkamanın hayatı boyunca kazanması gereken bir alışkanlık olduğunu ona net bir şekilde ifade etmelisin.

Ona rol model olmalısın

çocuk, el yıkama, hijyen, sağlık, baba

Ebeveynlere, çocuklarına bir şey öğretirken yapması salık verilen en klişe yöntemlerden biri de rol model olmaktır. Ancak çocukların tıpkı ağaçlar gibi daha yaşken eğildiğini unutmamalı ve ne görürlerse onun doğru olduğunu düşünerek hareket edeceklerini aklından çıkarmamalısın. Eğer sen de iyi bir alışkanlık olarak ellerini düzenli ve doğru olarak temizliyor, yıkıyorsan çocuğun da bunun çok doğru bir davranış olduğunu düşünerek onu alışkanlık haline getirecektir.

Bu işi eğlenceli hale getirebilirsin

çocuk, el yıkama, hijyen, sağlık

Uzmanlar, çocukların yeni bir şeyleri öğrenirken eğlenmeleri halinde o işi çok daha kalıcı şekilde hayatlarına adapte ettiklerini söylüyorlar. Bunun için sen de çocuğuna el yıkamayı öğretirken bunu daha eğlenceli hale getirmeyi deneyebilirsin. Oyunlar ya da şarkılar eşliğinde ellerini yıkayabilir, en az 20-30 saniye olacak şekilde süre tutabilir ve zaman zaman küçük yarışlar yapabilirsin. Bunu yaparken de ona el yıkamanın önemini ve değerini anlatabilirsin. Hatta bir oyuncağını el yıkama arkadaşı da yapabilir ve işi tam bir oyuna çevirebilirsin.

Yanlış yönlendirme yapmamalısın

çocuk, el yıkama, hijyen, sağlık

Uzmanlar çocuklara bir şeyler öğretilirken çok dikkatli olunması gerektiğini, yapılacak yanlış bir hareketin daha farklı noktalara gidebileceğini bu noktada anne babalara büyük görevler düştüğünü söylüyor. Özellikle çocuğun, okul yaşındaysa ve hemen hemen her şeye aklı eriyorsa kesinlikle zorlama, bağırma, tehdit etme ve kötü gösterme gibi yollara başvurmamalısın. Bunun yerine ellerin, vücudun temel bir parçası olduğunu ve mikroplarla temas etmesi halinde hastalanabileceğini daha sakince ve örneklerle anlatmalı, onu kaygı ve sıkıntıya sokacak konuşma ve hareketlerden uzak durmalısın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.