Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ekran Karşısında Çok Vakit Geçiren Çocuklar İçin 5 Egzersiz Önerisi
Ekran Karşısında Çok Vakit Geçiren Çocuklar İçin 5 Egzersiz Önerisi

iyihisset.com

28 Oca 2020


Günümüzde birçok çocuk, boş vakitlerinin büyük bir bölümünü ekran karşısında geçiriyor. Dolayısıyla ilerleyen zamanlarda hareketsizliğe bağlı sağlık problemleri kaçınılmaz oluyor. Oysa ki günlük olarak yapılabilecek kısa egzersizler, tüm bu sağlık problemleriyle mücadele etmek için yeterli. Peki çocuklar için en ideal egzersiz çeşitleri nelerdir, ne sıklıkta yapılmalıdır ve dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Tüm bu soruların cevabını sizler için yazdık.

 

İşte ekran karşısında çok vakit geçiren çocukların mutlaka uygulaması gereken 5 egzersiz...

 

1. Başlangıç seviyesinde yoga

Her yaştan bireye hitap eden yoga, çocuklar için de oldukça keyifli bir egzersiz türüdür. Evinizde çocuğunuzla birlikte kolayca uygulayabileceğiniz temel yoga hareketleri, hem kaslarınızı esnetir hem de olası duruş bozukluklarının önüne geçer. Çocuğunuzu yogaya teşvik etmek için çeşitli oyunlar bulabilir, renkli yoga matları gibi sevebileceği eşyalar satın alabilirsiniz. Spor geçmişi olmayan 10 yaşından küçük çocuklar için günde yirmi dakikalık egzersizler yeterli olacaktır.

 

2. Dans!

Eğer çocuğunuzun yogaya uyum sağlayamayacağını düşünüyorsanız işte size oldukça kolay bir egzersiz türü: Dans! Her yaştan çocuğun severek yapacağı bu egzersizin hiçbir sınırı yok! Tek yapmanız gereken çocuğunuzun sevdiği bir müzik açmak ve ailecek kendinizi müziğin kollarına bırakmak. Günlük 15-20 dakikalık dans seansları vücudunuzdaki kasları çalıştırmak ve kalori yakmak için mükemmel! Spor yapmayı sevmeyen bir çocuğunuz varsa dans egzersizlerine mutlaka bir şans vermelisiniz.

 

3. Sabah yürüyüşleri

Güne sağlıklı bir başlangıç yapmanın en güzel yollarından biri de sabah yürüyüşleri! Çocuğunuzla birlikte yapacağınız sabah yürüyüşleri sayesinde hem kaslarınızı çalıştırabilir hem de temiz havanın etkisiyle ihtiyacınız olan enerjiyi toplayabilirsiniz. Ek olarak sabah saatlerinde yapılan egzersizler, çocuğunuzun gün boyu daha fazla kalori yakmasını ve daha enerjik hissetmesini sağlar. Bu sayede tüm gün ekran başında vakit geçirmesinin olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

 

4. Esneklik ve güç egzersizleri

Evde yapabileceğiniz fitness hareketlerini çocuğunuza da uyarlamanız mümkün! Tüm gün ekran karşısında vakit geçiren çocuğunuzu kendi vücut ağırlığını kullanarak egzersiz yapmaya teşvik edebilir, kaslarını çalıştırmasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak düzenli olarak yapılan esneklik ve güç egzersizleri, duruş bozukluklarıyla mücadele etmek için de birebir! Tek yapmanız gereken çocuğunuzu zorlamayacak 15-20 dakikalık egzersiz planları oluşturmak. Bu konuda bir uzmandan yardım alabilir, çocuğunuz için en uygun programı belirleyebilirsiniz.

 

5. Oyun!

Spor yapmaktan hoşlanmayan çocuklar için farklı bir öneriyle karşınızdayız: Açık hava oyunları! Ekran başında gereğinden fazla vakit geçiren çocuğunuzu düzenli olarak parka götürebilir ya da açık havada oyun oynaması için ortam yaratabilirsiniz. Açık havada çocuğunuzla birlikte oynayacağınız tüm oyunlar, geri kalan egzersiz türlerinden çok daha etkili ve yararlı olacaktır. Bırakın çocuğunuz dilediğince oyun oynasın! Dilerseniz çocuğunuz parkta oynarken ona katılabilir, daha etkili bir egzersiz için çeşitli oyunlar oynatabilirsiniz. Havaların soğumasıyla birlikte birçok aile çocuğunu parka götürmemeyi tercih etse de çocuğunuzun bu egzersizlere ihtiyacı olduğunu unutmamalı, gerekli önlemleri alarak ona açık havada oyun oynama imkanı sunmaya özen göstermelisiniz!

 

 

Kaynak:

https://www.kadinlarbilir.com/aile/ebeveynlik/cocuklara-ozel-egzersiz-programi

http://www.yasemin.com/cocuk/haber/2816436-cocuklar-sporda-hangi-hareketleri-yapabilir

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.