“Dikkat Bebek Var!” Yazılı Arabalarda Bulunması Gereken Eşyalar

Buradasınız

Sev 22 Haziran 2016

Bebeklerle yolculuğa çıkmak pek keyifli ama biraz zordur. Onlar keşfetmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi çok sevseler de evlerinden uzaklaştıkları zaman kendilerini huzursuz hissederler. Eh, iş tabii ki her zaman olduğu gibi ebeveynlere düşüyor. Size bütünüyle bağlı olan bu minyatür insanları yolculuk boyunca rahat ettirmeli, ihtiyaç duydukları her şeyi onlara sağlamalısınız.

1- Uyarı İşareti

İlk yapmanız gereken şey, arabanın arka camına “Dikkat Bebek Var!” etiketi yapıştırmak. Ülkemiz, trafik canavarı popülasyonunda ilk sıralarda bulunuyor. Sürücülerin yeterince eğitim görmeden ehliyet sahibi olabilmeleri ve trafik kontrollerinin düzenli yapılmaması bu durumun nedenlerinden. “Dikkat Bebek Var!” uyarısı sayesinde en azından bu canavarların insani yönlerini ortaya çıkarabilirsiniz.

2- Bebek Koltuğu

Trafik yönetmeliğine göre 150 santimden kısa ve 36 kilogramdan hafif çocuklar için arabalarda özel olarak dizayn edilmiş koltuklardan bulunması gerekiyor. Basitçe anlatalım:

  • Bebek koltukları, 1 yaşına kadar olan çocuklar için üretiliyor. Araçlara arkaya bakacak şekilde monte edilirler; minik yavrularımızın hassas olan kafa ve boyunları böylece daha iyi korunur.
  • Hareketli çocuk koltukları, 1 ila 4 yaşındaki çocuklar için üretiliyor. Bu koltuklar hem öne hem de arkaya bakacak şekilde monte edilebilir.
  • Destek koltukları, 4 yaşından büyük çocuklar için tasarlanmıştır. Destek koltuklarının arkası arabanın koltuklarına oranla daha yüksekte bulunmalı, böylece çocukların kafa ve boyun bölgeleri daha iyi korunur.

Bebek koltukları mutlaka aracın arka kısmında ve en ortada bulunmalı. Yapılan araştırmalara göre önden çarpışma durumlarında bu bölge diğer yerlere oranla % 29 daha güvenliymiş.

3- İlk Yardım Çantası

2006 yılında trafik yönetmeliğine sevindirici bir kural daha eklendi: İlk yardım çantası zorunluluğu.

İlk yardım çantanıza bebeğinizin ihtiyacı olan şeyleri eklemeyi unutmayın. Yedek emzik ile biberon, ilaçlar, antibiyotikler ve böcek kovucu spreyler gibi.

4- Yedek Kıyafet ve Kusma Poşeti

Özellikle uzun bir seyahate çıkacaksanız, bebeğinizin yedek giysileri kolay ulaşılabilir bir yerde olmalı. Bebekleri sıklıkla yol tutar, kusarlar. Kusma poşetini tabii ki onlar kullanmayı akıl edemez ama siz fark edebilirseniz, arabanın koltuklarını kirlenmekten kurtarabilirsiniz.

5- Işık Kaynağı

Bebeklerde travmaya neden olabilecek şeylerden biri de karanlık korkusudur. Özellikle yerel yollarda ışıklandırma sistemleri bulunmayabilir, o yüzden aracınızda mutlaka ek bir ışık kaynağı bulundurun.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.