Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuklarınıza Koronavirüsü Kolayca Anlatmanın ve Onları Korumanın 5 Yolu
Çocuklarınıza Koronavirüsü Kolayca Anlatmanın ve Onları Korumanın 5 Yolu

iyihisset.com

19 Nis 2020

Türkiye ve dünyanın gündeminde Çin’de ortaya çıkan, pandemi ilan edilen ve neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs yer alıyor. Çeşitli kaynaklardan virüsle ilgili birçok farklı bilgiye maruz kalıyoruz. Bizler bu bilgilerin doğru olup olmadığını kolaylıkla anlayabiliyoruz ancak çocuklar maalesef bu konuda bizler kadar yetkin değil. Bu noktada işler ebeveynlere düşüyor. Çocuklarınız ne kadar konuyla ilgili bilgi sahibi olursa, kendisini daha iyi koruyacaktır. Çocuklara bu virüsü nasıl anlatacağınızı biliyor musunuz?  Sizler için çocuklarınıza Koronavirüsü kolayca anlatmanın ve onları korumanın 5 yolunu derledik.

Soğukkanlı olun

Çocuklarınızı Koronavirüs konusunda eğitirken soğukkanlı olmalı ve krizi iyi yönetmelisiniz. Ebeveynler, çocuklarını eğitmeden önce kaygılarını bir kenara bırakmalı ve sakin olmalıdır. Aksi takdirde çocuklarınız da kaygılanabilir. Çocuklarınıza rol model olduğunuzu unutmamalısınız. Çünkü çocuklar anlayamadıkları konularda sizlerin tepkilerine göre değerlendirme yapacaklardır.

Doğru bilgileri paylaşın

Gündem dolayısıyla farklı mecralardan birçok enformasyona maruz kalıyoruz. Bu noktada doğru bilgiyi çocuklarınızla paylaşmanız gerekiyor. Evde televizyonu mümkün olduğunca açmamalısınız. Ayrıca çocuklarınız üzerinde panik havası yaratacak konuşmalardan da uzak durmalısınız. Çocuklarınızla emin olmadığınız ve kaynağını doğrulamadığınız hiçbir bilgiyi paylaşmamaya özen göstermelisiniz.

Samimi olun

Çocuklarınızı Koronavirüs ile ilgili bilgilendirirken açık, anlaşılır ve samimi olmaya özen göstermelisiniz. Çocuklarınıza, yaşına uygun davranmalı ve konuyu yine bu faktörü göz önünde bulundurarak anlatmalısınız. Bu sayede belirsizliği engelleyecek ve çocuklarınızın üzerindeki kaygıyı gidereceksiniz.

Oyunlaştırma yöntemlerini kullanın

Koronavirüs konusunda çocuklarınızı bilgilendirirken oyunlaştırma yöntemlerini kullanmanızda fayda var. Özellikle okul öncesi yaş gruplarında bu yöntemin oldukça etkili olduğunu göreceksiniz. Çocuklarınızın en sevdiği oyuncakları kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Sohbet edin

Çocuklarınıza bireysel olarak yaklaşmak yerine ebeveyn olarak iletişim kurmayı tercih etmelisiniz. Yapacağınız bilgilendirme, eğitimden ziyade bir sohbet havası içerisinde geçmelidir. Öte yandan kişisel hijyen, el ve yüz yıkama, kıyafet temizliği gibi konularda da çocuğunuzun ilk eğitmeni olduğunuzu unutmamanız gerekiyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.