Çocuklarına Girişimci Ruhu Kazandırmanın Yolları

Buradasınız

Sev 07 Ağustos 2021

çocuk, gelecek, hayal, girişim, girişimci ruh

İş dünyası ve sosyal hayata dair gelişmeler, teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve dijital dönüşüm, bazı kavramlarla daha sık karşılaşmamıza neden oldu. Modern dünyanın yeni kavramları oluşmaya başladı. İnovasyon, girişimcilik, stres ve zaman yönetimi gibi kavramlar geleceğin en önemli öğeleri arasında yerini alacak. Bu noktada çocuğunu geleceğe hazırlarken bu faktörlerin tümüne dikkat etmen gerekiyor. Girişimci ruhlu çocuklar yetiştirmek ve çocuklarını gelecekte bir adım öne çıkarman mümkün. Girişimci ruhlu çocuk yetiştirmenin yollarını senin için sıraladık.

Başarısızlıktan ders almayı öğretmelisin

çocuk, gelecek, hayal, girişim, girişimci ruh

Girişimcilik kavramının en temel özelliği risk almak ve cesaret etmektir. Çocuklarına bu iki alışkanlığı kazandır ve başarılarını kutla. Başarısızlıklarının ise arkasında dur. Bu sayede çocukların başarısızlıktan ders almayı öğrenecek ve yeteneklerini geliştirecek. Girişimcilikte kaybetmek yoktur, ya kazanmak ya da öğrenmek vardır. Bu mottoyu çocuğuna kazandırmalısın.

Otorite duygusunu güçlendir

çocuk, gelecek, hayal, girişim, girişimci ruh

Girişimcilik risk almayı başarabilenlerin ve bu risk ile birlikte oluşan belirsizliğin altından kalkma sanatıdır. Çocuklarının erken yaşlarında sınırlarını test edebilecekleri ve korkuları üzerinde otorite kurabilecekleri bir özgürlük alanı yaratmalısın. Bunu hayatlarının her anına yaymaları için onları teşvik etmeli ve gerekli noktalarda desteklemelisin.  

Karar mekanizmasını geliştirmelisin

çocuk, gelecek, hayal, girişim, girişimci ruh

Çocuklarının karar alma süreçlerini desteklemeli ve kendi başına karar alabilme özgürlüğünü sunmalısın. Karar alabilme yeteneği, girişimciliğin ana unsurlarından biridir ve genelde çocukluk yaşlarından itibaren karakterde yerleşmeye başlar. Bu sayede çocuğuna bağımsızlık kavramının önemini gösterebilirsin.

Kuralcı olma

çocuk, gelecek, hayal, girişim, girişimci ruh

Girişimcilik, kuralların ötesinde ve kurallarla sınırlı kalmayan bir kavramdır. Bu noktada kuralcı yaklaşımlardan uzak durmalısın. Aksi takdirde çocuğunun girişimci ruhuna ket vurabilirsin. Çocuklarına zorluklar karşısında dik durmayı, kuraldan ziyade çözüm üretmeyi öğretmelisin.

Onu lider olarak yetiştir

çocuk, gelecek, hayal, girişim, girişimci ruh

Başarılı girişimciler aynı zamanda iyi birer liderdir. Bu noktada çocuğunun özel alanına hakimiyet kurmasını ve liderlik yapmasını desteklemelisin. Dolayısıyla çocuğun, girişimci ruhu ile liderlik özelliği birleştirebilir ve çok daha başarılı işlere imza atabilir.

Aileni, hele de çocuklarını hayata hazırlamak, onları geleceğin iyi birer girişimcisi olarak yetiştirmek için elinden geleni yapıyorsun. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak geleceğe hazırlıklı olmaları için varını yoğunu ortaya koyuyorsun ama hayatın içerisinde yer alan beklenmedik durumlar için desteğe ihtiyaç duyabilirsin. QNB Sigorta’nın sunduğu Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası ile kaza sonucu vefat/kaza sonucu sürekli sakatlık durumlarında on yıl boyunca her yıl %10 artan aylık düzenli ya da tek seferde 650.000 TL'ye varan tazminat ödemesi ile kendini ve aileni koruma altına alabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.