Çocukların Zekâ Gelişimine Katkı Sunacak Oyunlar

Buradasınız

Sev 12 Ekim 2022

çocuk, bebek, sağlık, zeka, gelişim, oyun

Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişim dönemleri, farklı yaratıcı ve eğitici aktiviteler ile desteklendiğinde çocuğun zekâ gelişimine de büyük katkı sağlayabiliyor. Çocuklar için ebeveyn olmanın yanı sıra birer rol model de olan anne ve babalar, bu süreçte birtakım oyunlardan ve oyuncaklardan yardım alabiliyor. Bu oyunlar çocukların analitik zekasını, eleştirel yönlerini ve çözüm odaklı düşünme stratejileri edinmelerini destekliyor. Çocukların zekâ gelişimine katkı sunacak oyunları ebeveynler için kaleme aldık.

Tangram

çocuk, bebek, sağlık, zeka, gelişim, oyun, tangram

Çocukların zekâ gelişimine ve çözüm üretme becerisine doğrudan katkı sağlayan Tangram, önemli bir bulmaca oyunu olarak ön plana çıkıyor. Toplamda 7 parçadan oluşan ve parçaları bir kare oluşturacak şekilde bir araya getirmeyi amaçlayan Tangram, aynı zamanda çocukların matematik ve geometri bilgilerini de geliştiriyor. Bir yandan el becerisinin gelişmesini destekleyen Tangram, aynı zamanda çoklu düşünme yöntemlerini desteklemesi ile de öne çıkıyor.

Maket 

çocuk, bebek, sağlık, zeka, gelişim, oyun, maket

Çocuğunun zekâ gelişimini destekleyecek bir diğer oyunda maketler olarak öne çıkıyor. Kağıt, karton ya da plastikten yapılmış çok sayıda maket bulunuyor ve kimi küçük parçalardan da oluşan bu maketler, el becerisi, koordinasyon ve dikkati geliştiriyor. Çocukların ilgi alanları da gözetilerek yapılacak maket seçimleri, zihinsel gelişime doğrudan katkı sağlıyor. Çocukların hayal gücünü, inşa yeteneklerini ve el becerilerini geliştiren maketler, aynı zamanda yetişkinler için de keyifli bir hobi oluyor. Uzmanlar, maket yapım aşamasında ebeveyn desteğinin minimuma indirilmesi gerektiğini de özellikle vurguluyor.

Lego 

çocuk, bebek, sağlık, zeka, gelişim, oyun, lego

Dünya çapında bir oyundan ziyade bir tutku olarak kabul edilen legolar, çocukların eğlenmesine ve hayal gücünün gelişmesine destek oluyor. Çocukların zorluk derecelerine göre tamamlayabildiği legolar, çocukların görsel becerilerini, problem ve analiz yeteneklerini geliştiriyor. Ayrıca çocuklarda soyut ve somut kavramının oluşmasını sağlayan legolar, el becerilerini ve inşa yeteneklerini de bir üst seviyeye çıkarıyor.

Satranç

çocuk, bebek, sağlık, zeka, gelişim, oyun, satranç

Tarih boyunca bilinen en eski strateji oyunu olan satranç, çocuklara önemli ölçüde zihin antrenmanı yaptırıyor. Günümüzden 4 bin yıl önce Mısır’da oynandığına dair çeşitli arkeolojik bulgular bulunan satranç, çocukları strateji kurmaya ve önsezilerini kullanmaya itiyor. Uzmanlar satranç oynayan çocukların odaklanma, imgeleme, planlama, öngörü, analiz ve analitik düşünme yönünden önemli bir gelişim kat ettiğini belirtiyor.

Puzzle

çocuk, bebek, sağlık, zeka, gelişim, oyun, puzzle

7 parçadan 10 bin parçaya kadar farklı seviyelerde bulunan ve zihnin sınırlarını zorlayan puzzle, parça seçenekleri de göz önüne alındığında her yaştan çocuk için önemli bir zekâ geliştiren oyun olarak öne çıkıyor. Çocuklarda parça-bütün ve şekil-zemin ilişkisi kurma becerisi sağlayan puzzle, aynı zamanda çocukların uzamsal ve görsel zekalarını da geliştiriyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.