Çocukların Okulda Sağlıklarını Koruması İçin Tavsiyeler

Buradasınız

Sev 29 Eylül 2020

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci anne babalar kadar çocukları da etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Okulların başlamasıyla birlikte çocukları daha önce hiç tanık olmadıkları bir süreç bekliyor. Bu süreçte çocuklarının psikolojileri ve sağlıklarını korumak ise ailelerin önceliği durumunda. Çocukların okulda sağlıklarını korumalarını ve süreçten psikolojik olarak daha az etkilenmelerini sağlayacak önerileri sizler için hazırladık.

Sabırlı ve soğukkanlı olun

Tüm dünyayı etkileyen ve hayatı kısıtlayan bir dönemden ve süreçten geçiyoruz. Çocuklar alışık olmadıkları ve anlamlandıramadıkları bu sürece karşı direnç gösterebilirler. Aileler olarak sabırlı ve soğukkanlı olmalısınız. Çocuklar için bu sürecin sancılı geçebileceğini unutmayın.

Tüm dünyayı saran pandemi süreci hem çocuklara hem de yetişkinlere sağlığın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Özellikle eğitimin online platformlara dönmesi ile birlikte birçok kişi bu sistemin geleceği konusunda kaygılanmaya başladı. Siz de çocuğunuzun aldığı eğitimin geleceğini güvence altına almak ve aynı zamanda çocuk gelişimi, psikolojik danışmanlık, göz ve diş gibi sağlık hizmetlerinden de faydalanmak için Çocuğumun Geleceği Eğitim Sigortası yaptırabilirsiniz. Bu adımla ilerleyen dönemde oluşabilecek sorunlar karşısında da bugünden önlem alabilirsiniz.

Sizi örnek aldıklarını unutmayın

Çocukların sosyal mesafe kurallarına uymakta ve maske takmakta zorluk çekmeleri söz konusudur. Bu noktada yol gösterici olacak kişiler öncelikle anne babalardır. Anne babanın maske ve mesafe konusundaki tutumları, çocukların virüs ve hijyen konusundaki düşüncelerini şekillendirmektedir. Dolayısıyla çocukların sizi örnek aldıklarını, taklit ettiklerini ve virüs süreci ile tutumunuzun kendileri için yol gösterici olduğunu unutmayın.

Bağışıklık sistemlerini güçlü tutun

Yeterli ve dengeli beslenmek çocuğunuzun vücut direncini arttırır ve hastalıklara yakalanma oranını düşürür. Çocuğunuzu okul sürecinde yüksek yağ ve şeker içeren gofret, kurabiye, gazlı içecek, meyve suları ve işlem görmüş ambalajlı gıdalardan uzak tutun. Lif yönünden zengin karbonhidratlar, protein içeren besinlerin yanı sıra A, C, E, D vitaminlerini tüketmesini sağlayın.

Sahte bilgiler konusunda çocuğunuzu aydınlatın

Okulda ağızdan ağıza ya da internet üzerinden dolaşan sahte bilgiler ve efsaneler çocukların psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Bu sahte bilgilerle ilgili çocuğunuzu aydınlatın. Aklına takılan ve merak ettiği her konuyu size, öğretmenine ya da okulundaki rehber uzmana danışmasını öğütleyin.

Hatırlatmalarda bulunun

Çocuğunuzu ellerini sık sık, en az 20 saniye sabun ve suyla yıkaması konusunda eğitin. Yüzüne ve ağzına dokunmaması gerektiğini sıkça vurgulayın. Arkadaşlarıyla yiyecek veya içeceklerini paylaşmaması gerektiğini, bu durumun hem kendi hem de arkadaşlarının sağlığı açısından önemli olduğunu hatırlatın.

Yanında ıslak mendil veya dezenfekte jel bulundurun

 

Çocuğunuzun ellerini yıkamaya imkanı olmadığı durumlarda, mikroplardan arınması için farklı yöntemler de söz konusudur. Yanında ıslak mendil ya da dezenfekte jel bulundurması mikroplardan korunmasını sağlayacaktır.

Fiziksel temasa vurgu yapın

Çocuklar özelinde fiziksel teması sıfıra indirmek oldukça zordur. Doğaları gereği çocuklar içinde bulundukları ortamda arkadaşlarına, etraftaki araç ve gereçlere dokunma eğilimindedirler. Her şeye rağmen fiziksel teması minimuma indirmek amacıyla telkinlerde bulunun. Ayrıca hapşırmak veya öksürmek istediği durumlarda dirseğini kullanması gerektiğini öğütleyin, bunu nasıl yapması gerektiğini modelleyerek gösterin.

Temas ettiği eşyaları temizleyin

Çocuğunuzun, günün büyük bölümünü geçirdiği okulda kullandığı eşyaları mutlaka temizleyin. Okulda giydiği kıyafetleri mutlaka havalandırın, mümkünse yıkayın.

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.