Çocukların Mutlaka İzlemesi Gereken Çocuk Tiyatroları

Buradasınız

Sev 27 Mart 2022

çocuk, tiyatro, oyun, sahne

Tiyatro, özellikle çocukların hayal dünyasını besleyen ve onları farklı dünyalara götürerek zihinlerinde yeni kapılar açan en önemli sanat dallarından birisidir. İzleyicilerin sahnede oynanan oyunun akışına ve oyuncuların ortaya koyduğu rollere kendini kaptırdığı tiyatro, aynı zamanda insanın kişisel özellikleri ve yeteneklerine de en yakın performanslardan biri olarak kabul ediliyor. Tiyatro tarihinde ise hem hikayeleri hem de yarattığı karakterler ile çocukların hayallerinde ve zihinlerinde yer edinen sayısız büyük oyun bulunuyor. Dünya Tiyatrolar Günü’nde çocukların mutlaka izlemesi gereken ve onların kişisel özelliklerine de son derece olumlu yansıyacak oyunlardan birkaçını bu yazımızda derledik.

Pinokyo

çocuk, tiyatro, oyun, sahne, pinokyo

İtalyan yazar Carlo Collodi tarafından kaleme alınan, 1881 tarihli “Pinokyo’nun Serüvenleri” çocuk kitabının baş karakteri olan Pinokyo, kitapları, filmleri ve tiyatro oyunları ile onlarca yıldır izleyicileri ile buluşuyor. Bir tahta ustasının yaptığı tahta bir kukla olan Pinokyo’nun en önemli özelliği ise yalan söylediğinde burnunun uzamasıdır. Bir yandan eğlenceli bir yandan da öğretici olan serüvenleri çocukların hayal dünyalarında ayrı bir yer edinen Pinokyo, farklı tiyatro oyunlarında çocuklarla buluşmayı sürdürüyor.

Çizmeli Kedi

çocuk, tiyatro, oyun, sahne, çizmeli kedi

Masal ve edebiyat dünyasının en bilindik eserlerinden biri olan ve farklı zamanlarda kitaplara ve filmlere konu olan Çizmeli Kedi de mutlaka izlenmesi gereken çocuk oyunları arasında yer alıyor. Avrupa’da anonim olarak yüzlerce yıldır anlatılagelen bir hikaye olan Çizmeli Kedi, insanları kandırarak yoksul efendisi için itibar ve para kazanmaya çalışan bir kedinin hikayesini konu ediyor. Çok akıllı ve zaman zaman da kurnazca davranarak çevresindeki herkesi etkileyen ve aslında kendisi için de ün peşinde koşan bu kedinin hikayesini çocuğuna mutlaka bir tiyatro sahnesinde izletmelisin.

Bremen Mızıkacıları

çocuk, tiyatro, oyun, sahne, bremen mızıckacıları

Çocuk edebiyatına verdikleri sayısız eserler ve fabl türünde yazdıkları hikayelerle tarihte kendilerine ayrı bir yer edinen Jacob Grimm ve Wilhelm Grimm’in (Grimm Kardeşler) en bilindik eserlerinden biri olan Bremen Mızıkacıları ile listemize devam ediyoruz. 4 kafadar hayvanın hikayesini konu edinen bu eser, sahiplerinin kendilerine olan kötü davranışlarından kaçarak yeni bir hayata doğru gitmelerini konu ediyor. Bir eşek, bir köpek, bir kedi ve bir horozun yaşadıkları yerlerden kaçarak yolda tanışıp arkadaş olmalarını ve Bremen’e giderek orada müzisyenlik yapmalarını işleyen bu tiyatro eserini de çocuğuna mutlaka izletmen gerekenler arasında.

Küçük Prens

çocuk, tiyatro, oyun, sahne, küçük prens

Çocuklarla ilgili edebi eserler denildiğinde akla ilk gelenlerden olan Küçük Prens de çocuğunun mutlaka izlemesi gereken tiyatro oyunları arasında yer alıyor. Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry tarafından kaleme alınan kitaptan uyarlanan tiyatro eseri, bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasının çok güzel bir betimlemesini içeriyor. Sahra Çölü’nde bir pilotun Küçük Prens ile tanışması ile başlayan hikaye, farklı gezegenlere yapılan yolculuklarla bambaşka bir hale bürünüyor ve çocuk gözüyle büyümenin, yeni şeylerle tanışmanın ve şaşırmanın nasıl bir şey olduğunu anlatıyor.

Karagöz-Hacivat

çocuk, tiyatro, oyun, sahne, karagöz hacivat

Tiyatro denilince Türk tiyatrosunu da unutmamak gerekiyor. Türk tiyatrosunun da tarihe geçmiş oyunları ve karakterleri mevcut. Bunlardan biri de hiciv sanatının öncülerinden olan Karagöz ve Hacivat. Birbirleri ile sürekli çekişen ve 1600’lı yıllardan beri yaşamış iki karakterin maceralarını anlatan Karagöz ve Hacivat, aynı zamanda geleneksel bir sanatı da bugünlere taşıyor. İnce ve komik esprileri ile sürekli didişen iki karakterin günlük hayatlarından da izler taşıyan bu oyun, çocuklarınıza mutlaka izletmeniz gereken tiyatrolar arasında yer alıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.