Çocukların Mutlaka Bilmesi Gereken 7 Dijital Kavram

Buradasınız

Sev 27 Ekim 2020

Günümüzde dijital dünya çocuklar için de hayatın bir parçası durumunda. Dijital vatandaşlıktan nesnelerin internetine, bilgisayar virüslerinden internet bağımlılığına kadar birçok kavram çocuklar özelinde de önem taşıyor. Çocukların mutlaka bilmesi gereken 7 dijital kavrama birlikte göz atalım.

Dijital vatandaşlık

Dijital ortamın ve teknolojinin sorumlu kullanımı ile insan haklarına ve onuruna saygılı bireyleri ifade eden dijital vatandaşlık, son günlerin en çok konuşulan terimleri arasında yer almaya devam ediyor. Dijital dünyadaki tüm davranışların, değerlerin ve etik kuralların birlikteliği olan ve diğer dijital dünya kullanıcılarına saygıyı merkeze alan bu kavramın çocukluk döneminden itibaren öğretilmesi ve benimsenmesi önem taşıyor.

Nesnelerin interneti

Büyüklerin de anlamakta zaman zaman zorlandığı kavramlardan biri olan nesnelerin interneti artık çocukların dünyasında da sıkça konuşulan konulardan biri durumunda. Nesnelerin interneti veya Internet of Things, birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, dijital makineler, nesneler, robotlar gibi insanlara gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarabilen sistemlerin tümünü ifade ediyor. Günümüzde çocuklar, nesnelerin interneti cihazlarıyla kodlama ve tasarım oluşturma becerilerini her geçen gün daha da geliştiriyor.

Bilgisayar korsanı

Bilgisayar korsanı ismi verilen insanlar, çocukların da kullandığı bilgisayar, telefon gibi elektronik cihazların bilgilerine izinsiz erişerek, bilgileri çalabilmektedir. Bilgisayar korsanlarından çocukları korumak için bu kişilerin yapabilecekleri ve hangi yollarla zarar verebilecekleri aktarılmalı, şüpheli durumlarda anne babaya mutlaka haber vermeleri öğütlenmelidir. 

Bilgisayar virüsleri

Çalıştığında bilgisayarlara değişik şekillerde zarar verebilen bilgisayar yazılımları olan bilgisayar virüsleri konusunda da çocuklar mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Çoğunlukla bilgisayar virüsünün kötü bir amacı bulunur. Bu yazılımlar, bilgisayarda korsanların sistemin kontrolünü ele geçirebildiği bir arka kapı açma, kimlik bilgileri gibi gizli kişisel bilgileri çalma gibi bir dizi zararlı işlem gerçekleştirebilir.

Dijital ayak izi

Günümüzde mobil cihazlardan, masaüstü bilgisayarlarından ya da tabletlerden internete bağlanmak, haber okumak, oyun oynamak ya da video izlemek artık çocukların da rutini haline geldi. Çocuklara her tıkladıkları bağlantı ya da yaptıkları aramalar sonrasında dijital dünyada kendilerinden izler bıraktıkları mutlaka aktarılmalıdır.

İnternet bağımlılığı

İnternet kullanımı, bireylere birçok alanda sağladığı yararların yanı sıra birtakım duygu ve davranış problemlerine yol açabilmektedir. Bu problemlerden bir tanesi de çocukları da içine alan internet bağımlılığıdır. Bu kavram çocuklara net bir şekilde anlatılmalı, çocukların internet ve teknoloji ile olan eğlence amaçlı ilişkisi en aza indirilmelidir.

Kodlama

Dijital dünyayı şekillendiren, yöneten kodlardır. Her internet sitesi, akıllı telefonların uygulamaları, bilgisayar yazılımları, oyunları ve birçok cihaz çalışabilmek için bu kodlara ihtiyaç duyar. Anne babalar, çocuklarını kodlamaya ilgi duymaları ve kod yazmaları konusunda teşvik ederek, zihinsel becerilerini güçlendirmelerini sağlayabilir, hayatlarında önemli farklar yaratmalarına yardımcı olabilirler.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.