Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocukların Hayal Dünyasını Geliştirecek 5 Dijital Oyun
Çocukların Hayal Dünyasını Geliştirecek 5 Dijital Oyun

iyihisset.com

31 Oca 2022

çocuk, hafıza, oyun, gelişim, büyüme, beyin

Çocuklar, dünyalarını hayal gücü ve oyunlarla zenginleştirirler. Küçük yaşlarından itibaren oyunlarla birlikte zihinleri açılmaya başlayan ve karmaşık yapıları anlayan çocuklar, ilerleyen yaşlarında bu becerilerini farklı alanlarda kullanabilirler. Uzmanlara göre çocukların hayal gücünün gelişmesi onların gerçek dünyayı daha iyi algılayacakları anlamına da gelir. Bu noktada ebeveynlerin çocuklarına destek olması da bir o kadar önemlidir. İşte çocukların hayal dünyasını geliştiren oyunlardan bazıları.

Bul Bakalım

çocuk, hafıza, oyun, gelişim, büyüme, beyin

Bul Bakalım oyunu sunulan kartları çocukların eşleştirmesini amaçlayan bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyun çocukların görsel tanıma, kavramsallaştırma yeteneklerini geliştirmeyi ve dikkat dağınıklığını en aza indirgemeyi amaçlıyor. Ayrıca çocukların bu oyun ile birlikte çözüm üretmeyi öğrendiği de gözlemleniyor.

Tangram

çocuk, hafıza, oyun, gelişim, büyüme, beyin

Çocukların hayal gücünü geliştiren ve çocukların oynamaktan büyük keyif aldığı bir diğer oyun ise Tangram. Bu oyun çocukların görselleştirme, planlama ve karar verme mekanizmalarını geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca çocukların bu oyun ile birlikte renklere yönelik hakimiyeti de artıyor.

Sudoku

çocuk, hafıza, oyun, gelişim, büyüme, beyin

Sayısal bir bulmaca oyunu olan sudoku, günümüzde dijital platformlarda en fazla rağbet gören oyunlar arasında yer alıyor. Zekâ geliştiren oyunlar kategorisinde yer alan sudoku, çocuğunuzun matematik becerilerini artırmakla kalmıyor aynı zamanda strateji, analitik düşünme ve çözüm üretme gibi konularda da çocuğun yeteneklerinin gelişmesini sağlıyor.

Hafıza Kartları

çocuk, hafıza, oyun, gelişim, büyüme, beyin

Kartların üzerindeki sembollerin eşleştirilmesi üzerine tasarlanan Hafıza Kartları oyunu, çocukların yalnızca hayal gücünü geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda çocuklara görsel tarama ve planlama kabiliyeti kazandırıyor. Bu oyunun çocukların uzamsal belleğini de geliştirdiği biliniyor.

Satranç

çocuk, hafıza, oyun, gelişim, büyüme, beyin

Yüzyıllardır bir klasik olarak 7’den 77’ye oynadığımız satranç, dijitalleşme ile birlikte çeşitli aplikasyonlarla beraber dijital platformlara taşındı. Çocukların strateji kabiliyetini ve analitik zekasını geliştirmeyi hedefleyen satranç, aynı zamanda interaktif bir oyun olduğu için oldukça keyifli. Dijital mecralarda yer alan satranç oyunlarını indirerek ya da karşılıklı oynayarak çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunabilirsin.

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.