Çocukların Disiplinini Artıracak 5 Yöntem

Buradasınız

Sev 15 Ekim 2022

çocuk, disiplin, ebeveyn, anne, baba, baskı

Disiplin, çocuk yaşlarda kazanılan, çocuğun gelişim ve yetişkinlik sürecinde hayatına birçok anlamda olumlu katkı sunan bir kavram. Günümüzde yaygın olarak çocukların disiplinini sağlayacak yöntemler, ödül ve ceza sistemine dayalı olarak uygulanıyor. Yine sıkça uygulanan ve uzmanlar tarafından da yanlış olduğu söylenen davranışlardan biri de herhangi bir hatalı davranışta yoğun ve ağır disiplin kurallarının çocuğa dikte edilmesi olarak öne çıkıyor. Disiplin kuralları özellikle çocuklarda hayat boyu öğrenmeyle mümkün oluyor ve davranış kalıpları zamanla yerleşiyor. Bu yazımızda çocukların disiplinini artıracak yöntemlerden bazılarını bulabilirsin.

Etkili iletişim kurmalısın

çocuk, disiplin, ebeveyn, anne, baba, baskı

Çocukların disiplinli bir yaşama sahip olması, ebeveyn ile kurulan iletişimin kuvveti ile doğrudan alakalıdır. Dolayısıyla çocuklardan beklenen görev ve sorumlulukları iletişimde çatışmaya girmeden onlara anlatmalısın. Bu sayede çocuğuna doğru davranış kalıplarını öğrenme ve sergileme fırsatı sağlayabilirsin. Ancak bu aşamada çocuğun yaşı ve yapısına uygun beklentiler içerisinde olman bu süreci oldukça kolaylaştıracaktır.

Sadece olumsuz davranışlarda tepki göstermemelisin

çocuk, disiplin, ebeveyn, anne, baba, baskı

Çocuklar için uygulanan disiplin kuralları eğitimi, günümüzde yalnızca çocukların uygunsuz davranışlarda bulunması sonucunda uygulanıyor. Ancak çocuklarda disiplin eğitimi yaşam boyu öğrenme ile mümkün oluyor. Çocuklara hata yaptığında tepki göstermek yerine bir dahaki sefere nasıl davranması gerektiğini anlatmak ve bunun yanı sıra olumlu davranışlarını ödüllendirmek bu süreçte motivasyonu artıracaktır.

Sabırlı olmalısın

çocuk, disiplin, ebeveyn, anne, baba, baskı

Çocuklar ebeveynlerin onaylamadığı birçok davranışı uygulamaktan genellikle keyif alırlar. Bu noktada çocuğunun uygunsuz davranışları sonucunda çatışma veya kavga ortamı yaratmak yerine sabırlı olup sakinleşmeyi beklemelisin. Uzmanlar, anne ve babaların çocuklar ile çatışmaktan ziyade çocuklara karşı duygusal bir kırgınlık hissi oluşturulmasının bu eğitim sürecinde daha fazla etki yaratacağını belirtiyor.

Deneyimleme fırsatı vermelisin 

çocuk, disiplin, ebeveyn, anne, baba, baskı

Çocukların bazı davranış kalıplarını deneme-yanılma yolu ile öğrenmesi ve bu süreçte hata yapması kadar doğal bir şey yoktur. Bu noktada anne ve babaların, çocuklara hata payı bırakmasında fayda var. Yanlış olarak nitelendirilen davranış üzerinde çocuğun düşünmesini sağlamak, direkt olarak çocuğu cezalandırmaktan daha etkili bir yöntem olarak ön plana çıkıyor.

Psikolojik baskı yapmamalısın

çocuk, disiplin, ebeveyn, anne, baba, baskı

Çocukların disiplin eğitimi sürecinde anne ve babanın tutum ve davranışı oldukça kıymetlidir. Çocukların rol model alma metoduyla kendilerini geliştirdikleri de göz önüne alındığında disiplin eğitim süreci boyunca anne ve babanın, yanlış ve doğru davranışlara yaklaşımı oldukça önemli bir rol oynuyor. Bu noktada çocuklara gereğinden sert tepki gösterilmemesi, çocukların dinlenmesi ve argo kelimelerin kullanılmaması gerekiyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 14 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.