Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocukları Dijital Dünyada Koruyacak 5 Yöntem
Çocukları Dijital Dünyada Koruyacak 5 Yöntem

iyihisset.com

21 Ara 2020

Pandemi ile birlikte ebeveynlerin yanı sıra özellikle 13-17 yaş arasındaki çocukların dijital dünyada geçirdikleri vakitte artış söz konusu. Diğer yandan hayatın bir parçası haline gelen dijital dünya, çocukların yalnızca eğitim için değil sosyalleşme ve eğlence için de kullandığı bir araç durumunda. Hayatın içinde önemi giderek artan ve çocukların da içinde daha fazla yer almaya başladığı dijital dünya, pozitif ve eğitici içeriklerin yanı sıra olumsuzluk yaratabilecek birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

Peki ebeveynlerin internetteki tehditlere karşı neler yapması gerekiyor? Anne babaların süreci daha kolay yönetmelerini sağlayacak yöntemleri sizler için derledik.

Çocuklarınızın kullandığı dijital platformlar hakkında bilgi sahibi olun

Çocukların içinde yer aldıkları dijital platformların sayısı her geçen gün artarken, bu platformların ebeveynler tarafından takibi ise gittikçe zorlaşıyor. Bu zorluğa rağmen çocukların vakit geçirdikleri dijital platformlar, siteler ve sosyal medya mecraları hakkında mutlaka bilgi sahibi olun. Çocuğunuzun kullandığı sosyal medya siteleri veya uygulamaları için minimum yaş bilgisini ve eriştikleri içerik türünü her daim kontrol edin.

İçerik filtreleri yükleyin

Çocuğunuzun uygun olmayan içerikleri görmesini önlemeye yardımcı olan içerik filtreleri oluşturmanız mümkündür. Bu filtreler, belirli bir cihaza kurulmuş ebeveyn denetimi yazılımı veya geniş bant hizmetini kullanan tüm cihazları koruyan, internet servis sağlayıcınız tarafından sunulan ağ filtreleri olabilir. İçerik filtrelerini nasıl ayarlayacağınız ve kullanabileceğiniz konusunda internet servis sağlayıcınızdan bilgi alabilirsiniz.

Çocuklarınızla konuşun ve eğitin

Filtreleriniz ayarlanmış olsa dahi çocuklar, görmemelerini tercih ettiğiniz içeriğe yine de erişebilirler. Olası bir kötü içeriğin çocuğunuz üzerinde yaratacağı etkiyi azaltmak için siber zorbalık, cinsel içerikli mesajlaşma, pornografi, çevrim içi avcılar, intihar ve şiddet gibi konularla ilgili çocuğunuzla konuşun. Bu gibi olumsuz içeriklerin yaratabileceği olumsuzluklar hakkında çocuğunuzu mutlaka eğitin. Eğitimden konu açılmışken, çocuklarınızın eğitim hayatını güvence altına almak artık daha kolay. Çocuğumun Geleceği Eğitim Sigortası’na mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Kuralları siz koyun

İster dijital dünya isterse fiziksel dünya olsun, çocuklar her zaman keşfetmek, deneyimlemek ve sınırları zorlamak isterler. Anne babaların önceliği, çocukları keşfetmekten alıkoymak değil, onlara güvenli bir şekilde keşfetme fırsatı vermek ve kendi kararlarını güvenle verebilmeleri için bilgi ve deneyimi oluşturmalarına yardımcı olmaktır. Ancak onlara keşfetme fırsatı verirken kuralları yine de siz belirleyin. Çocuğunuzun dijital dünyanın bağımlısı haline gelmemesi ve tehlikeli alanlarda dolaşmaması için kurallar koyun. Örneğin, gün içinde ne zaman çevrim içi olacağını, ne zaman farklı aktivitelerle vakit geçirmesi gerektiğini siz yönetin.

Yatmadan önce çevrim içi olmalarının önüne geçin

Yatmadan önce son bir kez sosyal medya mecralarını kontrol etmek ya da ilgi duyulan sitelere son bir göz atmak, yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de çok cazip bir durumdur. Yapılan araştırmalar dijital dünya kullanıcılarının büyük bir bölümünün yatmadan önce çevrim içi olduklarını ortaya koymaktadır. Çocuklarınızın yatmadan önce dijital dünyada vakit geçirmesi vücutlarının, uyku düzenlerinin ve psikolojilerinin doğal ritmini bozabilir. Bu nedenlerden ötürü yatmadan önce çevrim içi olma alışkanlığı kazanmalarının mutlaka önüne geçin.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.