Çocuklarda Temizlik Alışkanlığı Oluşturmak İçin 5 Öneri

Buradasınız

Sev 26 Ocak 2021

Çocuğunuza temizlik alışkanlığını kazandırmak için epey zor olsa da uymanız gereken en önemli tavsiye, buna bebeklikten başlamanızdır. Ne kadar geç başlarsanız, çocuğunuzun bu alışkanlıkları kazanması o kadar zor olacaktır. Çok küçük olduğunu ve anlamadığını düşünüyor olabilirsiniz ama çok çabuk öğrendiklerini unutmayın. Ortalama 2 yaşında bir çocuk kirli ve temiz kavramlarını öğrenmeye başlar ve bu öğrendiklerini taklit eder. Bu durumda anne-baba olarak sizin yapmanız gereken ise doğru hamlelerde bulunmaktır. Peki nedir bu doğru hamleler?

Temizliği oyun haline getirin

Küçük çocuklar için her şey oyundan, gördükleri her şey ise bir oyuncaktan ibarettir. Yere döke saça yemek, bütün dolapları boşaltmak, etrafı kirletmek onun için keyifli bir oyundur. 2 veya 3 yaşındaki bir çocuğu temizliğe ikna etmenin yolu temizliği de oyun haline getirmekten geçiyor. Mesela oyuncaklarını sepete koyarken sayı sayabilir veya şarkı söyleyebilirsiniz. Bir süre sonra bunu tek başına yapmayı alışkanlık haline getirecektir.

Renkli, güzel görünümlü temizlik malzemeleri

Çocuğunuza temizlik alışkanlığı kazandırmanın en kolay yollarından biri de sevimli havlular, rengarenk diş fırçaları ya da rengarenk süngerler tercih etmektir. Çocuğunuz, bu tür temizlik malzemelerini oyuncak gibi gördüğü için bu durum onun heveslenmesini sağlayacaktır.

Bırakın kendileri yapsın 

Çocukları temizliğe teşvik etmenin en iyi yollarından biri yapabilecekleri şeyleri tam olarak olmasa da kendi başlarına yapmalarına izin vermektir. Kendi başına denedikten sonra çocuğunuzun eksiklerini kapatmalısınız. Küçük yaştaki çocuğunuzun evin içinde kirlettiği bir yeri kendi başına tam anlamıyla temizlemesi mümkün değildir. Muhtemelen toplamaya çalışırken daha çok dağıtacak ama bırakın önce kendi yapmayı denesin.

İyi bir rol model olun

Eğer siz bir ebeveyn olarak yemekten önce ellerinizi yıkamıyorsanız ya da etraftaki dağınıklığı toplamıyorsanız çocuklarınızdan da bunu beklemeyin. Yapmanız gereken en önemli şey çocuğunuza iyi bir rol model olmak. Unutmamalısınız ki küçük yaştaki çocuklar etrafındaki insanları taklit ederek öğrenirler. Bu yüzden çocuklarınız için davranışlarınıza çok dikkat etmelisiniz. Çünkü 0-3 yaş dönemindeki çocuklar çok iyi gözlem yaparlar ve anne babalarını taklit etmeye de bayılırlar.

 Temizlik yaparken size eşlik etmesine izin verin

Çocuğunuza oyuncaklarını toplamasını söylemeniz ile bunu beraber yapmanız arasında çok fark var. Evde rutin temizliğinizi yaparken çocuğunuzun size eşlik etmesi için onun da eline bir bez verebilirsiniz. Bu ona aynı zamanda güvendiğinizi de hissettirecektir. Çocuğunuz bu sayede hem sorumluluk almayı öğrenecek hem de sizinle daha fazla vakit geçirmek isteyecektir. Böylece küçük yaştan temizliğin keyifli bir şey olduğunu düşünecektir.

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.