Çocuklarda Görülen Kasık Fıtığı ve Tedavisi

Buradasınız

Sev 21 Kasım 2022

kasık, fıtık, çocuk, sağlık

Günümüzde çocuklarda görülen kasık fıtığı vakaları giderek artıyor. Özellikle prematüre veya doğum kilosu düşük olan bebeklerde kasık fıtığı neredeyse kaçınılmaz oluyor. Kasık fıtığının teşhis ve tedaviye başlangıç süresi oldukça önemli. Kasık fıtığına yönelik doğru müdahalenin gecikmesi bazı durumlarda organ kayıplarına neden oluyor. Çocuklarda görülen kasık fıtığı ve tedavisini senin için araştırdık. 

Çocuklarda kasık fıtığı nedir? 

kasık, fıtık, çocuk, sağlık

Karın içindeki doku ve organların kasık kanalındaki doğumsal bir açıklık yoluyla dışarı çıkması çocuklarda kasık fıtığı olarak adlandırılıyor. Araştırmalar erkek çocuklarının, kız çocuklara oranla kasık fıtığına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Çocuklarda kasık fıtığı tedavisinin erken ve doğru bir biçimde uygulanması çocukların ilerleyen yaşlarda çeşitli problemlerle karşı karşıya kalmasının önüne geçiyor. 

Çocuklarda kasık fıtığı belirtileri nelerdir? 

kasık, fıtık, çocuk, sağlık

Çocuklarda kasık fıtığı genetik yatkınlığa ve doğuştan gelen birtakım durumlara göre oluşuyor. Doğum esnasında torba kapanmaları durumunda da kasık fıtığı oluşabiliyor. Çocuklarda kasık fıtığının en büyük belirtisi ise kasık bölgesinde oluşan şişlikler veya çıkıklıklar. Çocukların kasık bölgelerinde şişlik ve çıkıklık gören ebeveynlerin acil bir şekilde uzman bir hekime başvurması gerekiyor. Öte yandan kasık fıtığının anlaşılmasına olanak sağlayan bir diğer yöntem de ultrason. Çocukların düzenli hekim kontrolünden geçmesi erken tedavi için büyük önem taşıyor. 

Çocuklarda kasık fıtığı tedavisi nasıl uygulanır? 

kasık, fıtık, çocuk, sağlık

Sağlıklı çocukların yaklaşık olarak yüzde 1 ve 3 arasında değişkenlik göstermekle birlikte kasık fıtığı görüldüğü, erken doğum ile dünyaya gelen çocuklarda ise bu oranın 10 kat daha fazla arttığı biliniyor. Çocukluk çağında oluşan fıtıkların kendiliğinden kaybolma şansı maalesef bulunmuyor ve bir cerrahi yönteme ihtiyaç duyuluyor. Hekim kontrolünde uygulanan tedavi kimi zaman ilaçlarla devam ederken, bazı durumlarda da operasyon ihtimallerini doğuruyor. 

Çocuklarda kasık fıtığı tedavi edilmezse ne olur? 

kasık, fıtık, çocuk, sağlık

Çocuklarda kasık fıtığı oldukça ciddi bir hastalıktır. Geç tedavi veya fark edilememe durumlarında çocuklarda organ kaybına neden olan kasık fıtığının, operasyon ile tedavi senaryosunda da çocukların ilerleyen yıllardaki genel sağlığının olumsuz yönde etkilenmesi söz konusu olabiliyor. Özellikle fıtığın içerisine giren bağırsakların boğulma riski oldukça yüksek ve bu gibi durumlarda cerrahi müdahale şart oluyor. 

Çocuklarda kasık fıtığı tekrarlar mı? 

kasık, fıtık, çocuk, sağlık

Çocuklarda kasık fıtığı başarılı bir operasyonun ardından genellikle tekrarlamaz. Ancak sağ ve sol olmak üzere ikiye ayrılan kasık kanalları farklı zamanlarda fıtık oluşmasına da neden olabilir. Dolayısıyla tek taraflı operasyonlardan sonra diğer tarafta fıtık oluşma ihtimali mevcuttur. Bu ihtimal erkek çocuklarda az, kız çocuklarda ise daha fazladır. Bu noktada ameliyat sonrası hekimin gözlemi ve kontrolleri oldukça önemlidir. 

Operasyon geçiren çocuklar 3 gün sonra yeniden hekim kontrolüne gelmek zorundadır. Çoçukların pansumanı açılır ve hekim tarafından kontrol ediliyor. Operasyondan sonra ilk bir hafta çocukların aktivitelerden uzak durması ve duş almaması gerekiyor. Dikiş yerlerinde bazı durumlarda hafif şişlikler oluşabilir, fakat bu da hekimin inisiyatifi ile çözülecek bir durumdur. 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.