Çocuklara Diş Sağlığını Nasıl Öğretebiliriz?

Buradasınız

Sev 09 Şubat 2021

İnsanlar erken yaşta kazandıkları alışkanlıklardan yaşamları boyunca kolay kolay vazgeçemiyor. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar gösteriyor ki güçlü bir ağız sağlığı bizleri hayatımızın her döneminde hastalıklardan, bakteri kaynaklı rahatsızlıklardan koruyor. Ailelerin çocuklarına küçük yaşlarda öğrettikleri ağız ve diş bakımı onlara hayatları boyunca yapacakları en büyük iyiliklerden biri. Peki çocuklarımıza ağız ve diş sağlıklarını korumayı nasıl öğreteceğiz? Onlara zorlanmadan diş fırçalama alışkanlığı kazandırıp, diş sağlıklarını korumayı kolaylıkla öğretebileceğiniz birkaç tüyoyu 9 Şubat Diş Ağrısı Günü’nde sizler için derledik.

Çocuklar küçük yaşlarda taklit ederek öğrenir

Çocuklar sesleri taklit ederek konuşmayı, hareketleri taklit ederek davranışları öğrenirler. Siz ebeveynleri olarak onlara örnek olmalısınız. Çocuk sizden gördüğünü taklit edeceği için sabahları ve akşamları onun görebileceği yerde dişlerinizi fırçalamalısınız.

Ona seçme ve karar hakkı tanıyın

Çocuklar kendi karar verdikleri ve seçtikleri şeylere duygusal bağlılık hissederler. Diş fırçasını ve diş macununu seçmesine izin verin. Böylelikle diş fırçasıyla arasında bir bağ kuracak ve onu sevecektir.

Oyunlaştırma

Çocuklar oyun içinde bilinçaltlarına fark etmeden kodlamalar yaparlar. Bu sebeple erken yaşta öğretilen olgular için oyun yöntemi kullanılır. Diş fırçalama anını eğlenceli hale getirmelisiniz ki çocuğunuz diş fırçalama saatini heyecanla beklesin. Ona küçük ve kolay ipuçları bırakarak banyoya kadar takip ettirebilirsiniz ya da diş fırçalama işlemini müzikle birleştirebilirsiniz.

Hikâyeleştirme

Ona dişlerini neden fırçalaması gerektiğini didaktik bir dille değil hikâyeleştirerek anlatın. Mesela ona içinde midesinden, kalbinden, akciğerlerinden oluşan bir imparatorluk olduğunu dişlerinin bu imparatorluğu koruyan askerler olduğunu ve onların kıyafetlerinin temizlenmesi gerektiğini ve bunu da ancak diş fırçasıyla yapabileceğini anlatabilirsiniz.

Çocuklarımızı yaşamları boyunca tüm olumsuzluklardan uzak tutmak isteriz ve onları korumaya sağlıklarından başlarız. Ağız ve diş sağlığı küçük yaştaki çocuklarımızın dışarıdaki virüslerle, bakterilerle temasında adeta bir bariyer görevi görür. Hem sizi hem ailenizi dışarıdaki tüm risklerden korurken aynı zamanda diş sağlığınızı da düşünen ve sizi güvenle gülümsetebilecek harika bir çözüm önerimiz var. Dilerseniz QNB Sigorta’nın sunduğu Gülen Yüzler Ferdi Kaza Sigortası’nı yaptırarak hem kendinizi hem sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.