Çocuklar Neden Hayvanlarla Büyümeli?

Buradasınız

Sev 18 Mayıs 2017

hayvanlar ve köpekler

Evcil hayvanlarla birlikte büyüyen çocuklar sadakat ve paylaşımcılık kavramlarıyla daha erken tanışırken, hayata karşı daha pozitif bireyler olarak yetişirler. Çünkü hayvan sevgisi, daha mutlu bir şekilde büyümelerini sağlar. Neden mi? Çünkü...

1. İleride Çok Daha Düzenli ve Sorumluluk Sahibi Olurlar

sorumluluk sahibi çocuklar

Hayvanlarla büyüyen çocuklar daha küçük yaşlardan itibaren bir canlıyı koruma sorumluluğunu aldıkları için ileride daha düzenli, sağduyulu, şefkatli ve sorumluluk sahibi olurlar. Bir hayvanla yaşamak çocuklara zaman yönetimi konusunda da çok şey öğretir. Bu da ileride okul ve hatta iş hayatında daha başarılı bireyler olmalarını sağlar.

2. Duygu Patlamalarını Engeller

duygu patlamaları

Hayvanların insanlar üzerindeki sakinleştirici etkisi, pek çok bilimsel araştırmayla kanıtlanmış durumda. Bir hayvanla aynı ortamda bulunmak kan basıncının ve stres düzeyinin düşmesine yardım ederek zihinsel ve bedensel açıdan rahatlamaya destek olur. Böylece duygusal açıdan çalkantılı olan çocukluk ve ergenlik dönemleri, hayvan sevgisi sayesinde daha yumuşak atlatılabilir.

3. Hayvanlar Spora Teşvik Eder

hayvanlar ve spor

Hayvanlarla büyüyen çocuklar, spora daha yatkın bireyler olurlar. Özellikle parklarda köpeğiyle koşturup oyun oynayan, her gün düzenli olarak köpeğini yürüyüşe çıkaran çocuklar, haliyle bu gibi egzersizlere alışıp, ömür boyu devam ettirirler. Yani spor yapmaya hiç üşenmezler.

4. Aile Bağlarını Güçlendirirler

aile bağları

Hayatınıza dahil olarak yemeğinize, mutluluğunuza, sıkıntınıza ortak olan hayvanlar daha güçlü aile bağlarının inşasına da destek olurlar. Ailenin bir üyesi haline gelen kediniz veya köpeğiniz, yeri gelir en zorlu süreçlerde herkesi bir araya getirerek bütün sıkıntıların unutulmasını sağlar. Bu yüzden hayvanlarla büyüyen çocuklar aile olmanın, birlik olmanın önemini çok iyi bilir.

5. Hayvanlar Alerjik Reaksiyonları Önler

hayvanlar

Genel kanının aksine, evcil hayvanlı evlerde doğup büyüyen çocukların bağışıklık sistemleri daha güçlü olduğu için alerjik rahatsızlıklara çok daha az yakalanırlar. Bilimsel verilere göre hayvanlarla büyüyen çocuklar ortalama %25 oranda daha az alerjik oluyorlar.

6. Çocuklar Daha Az Yalnızlık Hissederler

çocuklar ve yalnızlık

Hayvanlarla büyüyen çocuklar, kardeşleri olmasa bile yalnızlık çekmezler çünkü en az kardeşleri kadar sevecekleri, onlara eşlik eden sadık bir dostları vardır. Bu özel dostlar çocukların sırlarını korur; sevgi, arkadaşlık, şefkat ve bağlılık nedir onlara öğretirler.

7. Karşılıksız Sevmeyi Öğrenirler

karşılıksız sevmek

Hayvanların dostluğu ve sevgisiyle büyüyen çocuklar tıpkı onlar gibi karşılıksız sevmeyi öğrenirler. Böylece yıpratıcı bütün hırs ve tutkularını törpüleyerek çok daha pozitif ve hümanist bireyler olurlar. Ayrıca kendilerine, ailelerine, arkadaşlarına, doğaya kısaca herkese ve her şeye çok daha saygıyla yaklaşma becerisi geliştirirler.

Tüm bunların yanında ebeveyn olarak çocuğunuzun geleceğini maddi açıdan da garantiye almak istemeniz çok normal. Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası ile bu konudaki endişelerinizi ortadan kaldırabileceğiniz gibi QNB Sigorta’nın Ayrıcalıklar Kulübü avantajlarından da faydalanabilirsiniz. Kırtasiye alışverişlerinde %15, dil, bilgisayar ve hobi kurslarında %50’ye varan indirim fırsatları da sizi bekliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.