Çocuklar İçin Sağlıklı Sandviç Tarifleri

Buradasınız

Sev 03 Kasım 2021

çocuk, beslenme, sağlık, sandviç

Hepimiz için çocuklarımızın sağlıklı, dengeli ve doğru beslenmesi çok önemlidir. Onların ilerleyen yaşlarında sağlıklı ve güzel bir hayat geçirmesi için küçük yaşlarından itibaren doğru besinleri tüketmeleri önemli. Aynı zamanda bunun sevdikleri bir yiyecek de olmasını istiyorsan doğru adres sandviçler olabilir. Sandviç Günü’nde çocuğun için hem sağlıklı hem de lezzetli sandviç tariflerini duymaya ne dersin?

Ton Balıklı Sandviç

çocuk, beslenme, sağlık, sandviç, ton balığı

Çocuğun için çok sağlıklı ve aynı zamanda da oldukça lezzetli bir sandviç hazırlamak istersen ton balığı ve peynirin eşsiz birleşiminden faydalanabilirsin. Bunun için ihtiyaç duyacağın malzemeler şunlar;

 • 200 gr ton balığı
 • 2 dilim çavdarlı ekmek
 • Krem ya da labne peynir
 • Marul
 • 1 adet orta boy avokado

Ekmeğin bir dilimine krem peynir ya da labneyi sürdükten sonra ton balığını biraz ezerek bunun üzerine yerleştir. Ardından eğer çocuğun da seviyorsa avokadonun çekirdeğini çıkarıp ezerek balığın üzerine sür. Son olarak da marulu da yerleştirip diğer dilimi bunun üzerine kapat. Leziz ton balıklı sandviçin hazır.

Peynirli-Domatesli Sandviç

çocuk, beslenme, sağlık, sandviç, domates, peynir

En klasik ama hemen hemen hiç kimsenin hayır diyemeyeceği sandviçlerden biri de peynirli ve domatesli olandır. Çocukların da oldukça sevdiği ve aynı zamanda oldukça da sağlıklı olan bu sandviç için ihtiyacın olanların listesi şöyle;

 • Birkaç dilim tost ekmeği
 • Domates (Hem dilimlenmiş hem de çeri)
 • Kaşar peyniri
 • Marul
 • Tereyağı

Tost ekmeklerini çocuğunun zevkine göre istersen kızartabilir ya da taze kullanabilirsin. Ekmekleri dizdikten sonra içlerine önce biraz tereyağı sür ve dilimlediğin kaşar peynirlerinden koy. Üzerine domates dilimi ve yine çocuğun sever ve isterse marul yaprağı koy. Diğer tost ekmeği ile kapat. Bu şekilde birkaç katlı bir sandviç hazırlayabilirsin. Servis ederken yine ekstra marul ya da domates de koyabilirsin.

Köfteli Sandviç

çocuk, beslenme, sağlık, sandviç, köfte, salça

Hiçbir çocuğun hayır diyemeyeceği ve bu topraklardan çıkmış en güzel lezzetlerden bir diğeri de köftedir. Köfteli ve domates soslu hazırlayacağın bir sandviç ile çocuğunun gönlünü fethedebilirsin. İşte ihtiyaç duyacağın malzemeler;

 • 3-4 adet orta boy köfte (Bunları normal köfte formunda ya da yuvarlak da hazırlayabilirsin)
 • Biraz rendelenmiş kaşar peyniri
 • Önceden hazırlanmış domates sosu
 • Birkaç dilim domates
 • Lavaş ekmeği ya da somun ekmek

Önce köfteleri kızartmalısın. Sonra daha önceden hazırladığın domates sosunu lavaş ya da somun ekmeğin içerisine iyice yedirene kadar sür. Ardından kaşar peyniri ve dilim domatesleri ekmeğin içine yerleştir. Son olarak da pişmiş köfteleri ekmeğin içine koy. Köfteli ve domatesli sandviçin hazır.

Birlikte eğlenceli bir sandviç hazırlayabilirsiniz

çocuk, beslenme, sağlık, sandviç, eğlence, yaratıcılık

Çocuğun için hazırlayacağın ve sağlıklı besinlerle süsleyeceğin çok lezzetli sandviçler hazırlayabilirsin. Bunları yaparken hem kendinin hem de çocuğunun yaratıcılığını konuşturabilir ve birlikte çok farklı sandviçler de oluşturabilirsin. Örneğin salam ve yumurtaları doğru şekillerde keserek komik yüz ifadeleri yaratman mümkün. Yine spagettiler ile saç figürleri, hafif büyük bir salatalığı dilimleyerek gözler, zeytinden kaşlar yapabilirsin. Kürdan kullanarak ve yine salamdan yardım alarak yelkenli gemiler bile yapabilirsin. Biraz hayal gücü ve sağlık dolu besinlerin yardımıyla çok keyifli sandviçler çıkarmanız mümkün. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.