Çocuklar İçin Finansal Okuryazar Olma Yolları

Buradasınız

Sev 10 Mart 2022

çocuk, finans, muhasebe, okur yazarlık, ekonomi

Finansal okuryazarlık günümüzün en önemli kavramları arasında. Temel finans kavramlarını ve hesaplamalarını bilmek, bütçe oluşturmak ve bu bütçeyi doğru yönetebilmek kısaca finansal okuryazarlık olarak adlandırılıyor. Uzmanlara göre çocukların gelecekte iyi bir finansal okuryazar ve finans yönetiminde başarılı olması için temel eğitim ile birlikte finans eğitimi de verilmesi gerekiyor. Çocuklar için finansal okuryazar olma yollarını senin için sıraladık.

Paranın amacını öğretin

çocuk, finans, muhasebe, okur yazarlık, ekonomi, kumbara

Para, üzerine yüklenen anlam ve değerden dolayı bir kâğıt parçası olmanın ötesine geçiyor. Dolayısıyla çocukların da paranın kullanım amacına yönelik bilgi sahibi olması gerekiyor. Bu noktada çocuklar ile birlikte alışveriş anlarını birer eğitime dönüştürmen gerekiyor. Çocukların alışverişte aktif rol oynamasını, satıcı ile iletişim kurmasını ve sorular sormasını sağlayın.

Paranın sınırı olduğunu gösterin

çocuk, finans, muhasebe, okur yazarlık, ekonomi, biriktirmek

Çocuklar genellikle para ile ilk temasında alım gücünün sınırsız olduğunu düşünür. Bu noktada çocuğa alım gücünün bir sınırının ve paranın bir limitinin olduğunu göstermek büyük önem taşıyor. Çocuklar bu şekilde para kavramını da somutlaştırabilecektir.

Para ve emek ilişkisini anlatın

çocuk, finans, muhasebe, okur yazarlık, ekonomi

Çocukların, paranın verilen bir emek karşılığında elde edildiğini öğrenmesi gerekiyor. Bu nedenle çocuğa yaptığın işi anlatmak ve gerekiyorsa seninle bir iş gününü paylaşmasını sağlamalısın. Bu durum çocuğun paranın sınırı olduğunu kavramasına da yardımcı olacaktır.

Bütçe yönetimi yaptırın

çocuk, finans, muhasebe, okur yazarlık, ekonomi, para

Çocuklara ihtiyaçları doğrultusunda günlük harçlık vermek yerine önce haftalık daha sonra ise aylık harçlık vermek finansal okuryazarlığın öğrenilmesi için oldukça önemlidir. Bu sayede çocuk finans yönetimi konusunda deneyim kazanmaya çok erken yaşlarda başlayacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.