Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuğunuzun Yaratıcı Gücünü Artırmanın Yolları
Çocuğunuzun Yaratıcı Gücünü Artırmanın Yolları

iyihisset.com

24 Oca 2019

Herkes yaratıcı, yaptığı şeylerde özgün olabilen, benliğini kazanan bir çocuk yetiştirmek ister. Peki böyle bir beklentiye sahipken her şeyi çocuğunuza bırakmak yerine ona yardımcı olmaya ne dersiniz? Yaratıcı çocuklar yetiştirmenin zor olduğunu, yaratıcılığın tamamen içten geldiğini düşünüyorsanız fikrinizi değiştirmeye hazırız.

Hata Yapmanın Kötü Bir Şey Olmadığını Öğretin

Stanford Üniversitesi araştırmacılarından, Mindset: The New Psychology of Success kitabının yazarı Carol Dweck, hata yapmaktan korkan çocukların yaratıcılıklarının köreldiğini söylüyor. Çocuğunuz herhangi bir şekilde hata yaptığında ve bu hatayla ilgili hayal kırıklığı yaşadığında, ona bunu bir dahaki sefere nasıl düzeltebileceğini sorarak yardımcı olabilirsiniz. Tek bir şansı olmadığı hatırlatılan, bir dahaki sefere daha iyi yapacağını bilen ve bu konuda cesaretlendirilen minikler, yaratıcı çocuklar olma yolunda ilerleyecektir.

Dağınıklığa Tahammülünüzü Yükseltin

Çocuğunuz bazen çok dağınık olabilir. Çizilmiş duvarlar, boşaltılmış bir çöp kutusu ya da karman çorman bir oda sizin sinirlerinizi bozabilir. Oysa yaratıcı çocuklar dağınıklıktan beslenir. Elbette batmış ve kirlenmiş bir eve hiç kimse tahammül edemez ama çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmesi için ona kendi düzenini oluşturabileceği özel alanlar yaratabilirsiniz.

Eşsiz Olmalarını Sağlayın

Başkalarını taklit etmemeyi ve özgün olmayı öğretmek yaratıcı çocuklar yetiştirmenin altın kuralları arasında yer alıyor. Çocuğunuz bir çalışma ortaya koymaya çalıştığında onu yeni ve farklı bir şeyler yapmaya teşvik edebilir, ona “Acaba farklı bir tarz yapsan nasıl olurdu?” gibi yönlendirmelerde bulunabilirsiniz.

Yeni Şeyler Denemesine Fırsat Verin

Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmek için onu rutinden çıkararak yeni maceralara atılmasına izin verin. Ebeveynlerle birlikte yeni aktivitelerde bulunmak yaratıcı çocuklar için yeni yollar açacaktır. Seramik kursuna katılmak, at binmek, boyama dersine gitmek gibi birlikte yapacağınız aktivitelerle yeni bir hobi kazanmasını sağlayabilirsiniz. Hayatınıza yenilikler katarken hem kendinizin hem de çocuklarınızın geleceğini kazalara karşı maddi güvence altına almak için QNB Sigorta’nın Aileme Değer Ferdi Kaza Sigortası’nı incelemenizi tavsiye ederiz.

Kalıplardan Çıkmasına Izin Verin

Gökyüzünün mavi, güneşinse sarı olduğunu hepimiz biliyoruz ama çocuğunuz resim yaparken gökyüzünü mora boyamak istiyorsa bunun çok da kötü bir fikir olmadığını gösterin. Sınırların dışına çıkıldığı zaman yaratıcılığın daha çok geliştiğini unutmayın.

Merakını Giderin

Çocukların sürekli “ne” ve “neden” sorularını sorması bir süre sonra sıkıcı olabilir ama yaratıcı çocuklar içlerinde kocaman bir merak balonuyla yaşar. Size düşen de bu balonu patlatmadan, sorularına verdiğiniz cevaplarla, merakını öğrenme azmine dönüştürmek. Onların doğaya karışmalarına ve etraflarında olan biteni iyice kavramalarına izin verin.

Yaratıcı Olduğunuz Alanları Paylaşın

Çocuklar ebeveynlerini izleyerek onları rol model alır. Eğer yaratıcı çocuklar yetiştirmek istiyorsanız, kendi yaratıcılığınızı ön plana çıkarmalısınız. Hangi konuda her zaman daha iyi oldunuz, bir düşünün. Eğer mutfakta çok başarılıysanız çocuğunuzun sizi yemek yaparken izlemesine izin verin. Resim yapmaktan hoşlanıyorsanız, tuvalin karşısına birlikte geçin. Aklınıza hiçbir şey gelmiyorsa çocukluğunuza dönün ve o zamanlar en çok nelerden hoşlandığınızı hatırlamaya çalışın. Çocuğunuzla birlikte yaratıcı faaliyetlerde bulunarak ona örnek olabilirsiniz.

Geri Adım Atın

Çocuğunuz bir şeyler yapmaya çalışırken sürekli ön planda durmayın. Evet, bu madde bir öncekiyle biraz çelişiyor gibi duruyor ancak arada ince bir çizgi olduğunu söylemek lazım. Yaratıcı çocuklar içlerindeki gizli kahramanı ortaya çıkarırken sürekli gözlem altında olmaktan hoşlanmayabilir. Yaratıcılıklarını istedikleri gibi konuşturabilmeleri için onları biraz da yalnız bırakmak ve uzaktan gözlemlemek gerekebilir. Sürekli gözetim altında olduğunu bilen çocuğunuz risk almaktan çekinebilir. Onun yerine bir adım geride durarak miniğinizin bağımsızlığını ilan etmesini ve yeteneklerini ortaya çıkarmasını seyredebilirsiniz.  

Televizyon İzleme Süresini Kısıtlayın

Çizgi film izlemeye çocuğunuz bayılıyor olabilir ama yaratıcı çocuklar ortaya çıkarmak istiyorsanız, televizyon izleme süresini biraz kısıtlamayı düşünebilirsiniz. Televizyon ya da tabletle ilgilenmek yerine geçmişe dönerek çocuğunuza el becerilerini ve düşünce gücünü geliştirecek basit oyunlar oynamasını önerebilirsiniz. Henüz bu kadar “oyuncak” piyasaya çıkmamışken çocukluğunuzda nasıl vakit geçirdiğinizi hatırlayın. Biraz su, kova, kap, kumaş, kağıt gibi evdeki malzemelerle onun kendi kendine vakit geçirmesini sağlayın.

Referanslar,

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.