Çocuğunuzun Yabancı Dil Öğrenmesini Kolaylaştıracak 5 Öneri

Buradasınız

Sev 05 Ağustos 2020

Gelişen teknoloji, değişen kültürler arası iletişim ve dijitalleşme ile birlikte küçülen dünya yabancı dil öğrenmeyi her zamankinden daha fazla gerekli kılıyor. Bu durumun farkındalığıyla günümüzde her anne baba çocuğuna bir hatta birden fazla yabancı dili öğretme çabası içinde. Ancak anne babaların ilk sorusu, yabancı dil öğretmeye nereden ve nasıl başlanacağı. Çocuğunuza küçük yaşlarda kazandırabileceğiniz temel alışkanlıkları ve yabancı dili hayatının parçasını haline getirmesine yardımcı olacak önerileri sizler için derledik.

Hedef belirleyin

Çocukluk yaşları yabancı dil öğrenmek için en uygun dönemdir. Bu dönemde belirlenecek doğru hedef ve atılacak küçük adımlar ile çocuğunuz ergenlik çağına geldiğinde amacına ulaşacaktır. Dolayısıyla çocuğunuzun yabancı dil gelişimi için net bir hedef belirleyin. Hedef koymadan, dağınık bir şekilde yabancı dile hakim olmanın mümkün olmadığının farkında olun. Ayrıca hedef koymamanın hem sizi hem de çocuğunuzu da motive etmeyeceğini unutmayın.

Her gün 1 kelime

Her gün çocuğunuza öğreteceğiniz 1 yeni kelimenin ayda 30, yılda ise 365'den fazla yeni kelime öğrenmesine öncülük edeceğini unutmayın. Kısa değil uzun vadeli düşünün. Ayrıca çocuğunuzun her yeni kelimeyi öğrendiğinde, o kelimenin İngilizcesini de öğretin. Örneğin çocuğunuz o gün ''çay'' kelimesini öğrendi, ona aynı gün ''tea'' kelimesini de öğretin.

Uygun ortamı yaratın

Çocuğunuzun yabancı dile maruz kalacağı rahat bir ortam yaratın. Televizyon izlediği saatlerde hangi dili öğretmek istiyorsanız o dilde programlar ya da kanalları tercih edin. Bu kanalları izlemesi yönünde yönlendirmede bulunun. Günümüzde çocukların büyük bir bölümü için televizyonun bir alternatifi ise Youtube. Çocuğunuzun bildiği yabancı kelimeler ile video aramasını sağlayın. Kısacası yabancı dil ile hayatının her alanında muhatap olmasına yönelik bir kurgu yaratın.

Sevdiği şarkıları tercüme edin

Müzik ruhun gıdası olduğu kadar çocuklar için hem ana dil hem de yabancı dil öğrenmede önemli bir enstrümandır. Çocuğunuzun ana dilinde dinlediği müziklerin yanı sıra yabancı şarkıları da dinlemesine olanak sunun. Özellikle sevdiği yabancı şarkıları tercüme etmenizin, hem dinleme hem de kelime ve cümle tekrarları açısından çocuğunuzu bir adım daha ileriye taşıyacağını unutmayın.

Sabırlı olun ve sürekli tekrarlayın

Dil öğreniminde tekrarlar çok önemlidir. Ayrıca yabancı bir dili öğrenmenin zaman alması doğaldır. Çocuğunuzun motivasyonunu kaybedeceği, hayatındaki yeni şeylerden etkileneceği ve yabancı dil öğrenmeye ara vereceği zamanlar olacaktır. Bu gibi dönemlerde sabırlı olun. Motivasyonunuzu her daim yüksek tutun. Eğer siz de motivasyonunuzu kaybederseniz, çocuğunuz için tekrar baştan başlamanın zor olacağını unutmayın.

Riskleri de göz önünde bulundurun

Tüm bu adımlara ve koyduğunuz hedefe rağmen çocuğunuzun geleceğinde riskler ile karşılaşmanız mümkün. Özellikle de eğitim hayatında. Çocuğumun Geleceği Eğitim Sigortası yaptırarak, çocuklarınızın eğitim hayatını güvence altına almanız artık yalnızca bir adım uzaklıkta. Çocuk gelişimi, psikolojik danışmanlık, göz ve diş sağlığı hizmetleri de sunan Çocuğumun Geleceği Eğitim Sigortası ilerleyen yıllarda oluşabilecek durumlar karşısında bugünden önlem almanızı sağlıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.