Çocuğunuzun Hayattaki Başarısını Arttıracak 5 İpucu

Buradasınız

Sev 28 Temmuz 2020

Her ebeveyn çocuklarının karakterli, öz güveni yüksek, pozitif, başarılı ve sorumluluk sahibi bireyler olmasını ister. Ancak bu noktada sadece istemek yeterli olmuyor ve ebeveynlerin daha fazla efor sarf etmesi gerekiyor. Çocuklarının hayatta daha başarılı olmasını isteyen ebeveynler için 5 ipucunu derledik.

Planlı yaşamayı öğretin

Çocuklarınızın hayatta başarılı bireyler olması için onlara planlı yaşamayı öğretmelisiniz. Ajanda tutmak veya not almak gibi basit ama etkili bazı yöntemleri çocuklarınıza aşılamanız gerekiyor. Ayrıca çocuklarınızın büyük bir zaman dilimi ayırdığı dijital cihazlar ile de bu davranışı pekiştirebilirsiniz. Çocuğunuz bu sayede daha az panik yapacak, sorumluluk üstlenecek ve görev bilinci kazanacaktır.

Araştırmalarına destek olun

Dijital çağın avantajlarını iyi değerlendirmeli ve çocuğunuzu bu noktada bilinçli bir şekilde yönlendirmelisiniz. Çocuklarınızın merak ettikleri konular hakkında birlikte araştırmalar yapmayı ihmal etmemelisiniz. Böylece çocuklarınızın bilgi birikimi artacaktır. Ayrıca birlikte geçirdiğiniz zamanı daha verimli kılma imkânı yakalayacaksınız. Öte yandan çocuğunuzun aldığı eğitimin de bu noktada oldukça önemli olduğunu unutmamalısınız. QNB Sigorta’nın sunduğu Çocuğumun Geleceği Eğitim Sigortası ile çocuklarınızın eğitimini güvence altına alabilirsiniz.

Başarısız olunca yanında durun

Çocuklarınızın hayatta başarılı olabilmesi için birçok hata yapması ve bu hatalardan ders çıkarması gerekir. Başarısızlığın tecrübe olarak kazanılması için çocuklarınıza destek olmalısınız. Dolayısıyla çocuklarınızı sadece başarılı olunca tebrik etmemelisiniz, aynı zamanda başarısız olduklarında da onları teselli etmelisiniz.

Aile içi iletişimi kuvvetlendirin

Aile için iletişimi kuvvetlendirmeniz, çocuklarınızın hayattaki başarısını arttıracak ve daha öz güvenli bireyler olmasına yardımcı olacaktır. Bu noktada ebeveynler olarak çocuklarınız ile ortak aktivitelere katılmalı ve paylaşımda bulunmalısınız. Bu sayede çocuklarınız karşılaştıkları problemler karşısında sizlere danışmayı ihmal etmeyecektir.

Ev içerisinde görev ayrımı yapın

Aile fertlerinin her birinin ev içerisinde farklı sorumlulukları ve görevleri vardır. Çocuklarınıza yapabilecekleri görevleri vermekten kaçınmayın ve çocuklarınıza sorumluluk bilinci kazandırın. Bu sayede çocuklarınız hayatta daha başarılı bireyler olarak ön plana çıkacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.