Çocuğunuzun Doğru Arkadaş Seçimi Yapmasını Sağlamak İçin Uygulamanız Gereken 7 Şey

Buradasınız

Sev 12 Şubat 2017

 

Pek çok ebeveynin başına gelmiştir; çocuğunun arkadaşlarından hoşlanmaz ama bunun tam olarak nedenini ve ne yapması gerektiğini kestiremez. İşte böyle bir durumda neler yapmalı, bakalım...

1. Bu Durumu Asla İtiraf Etmeyin

Çocuğunuz henüz yürümeye yeni başlamış  veya artık bir yetişkin olmuş da olabilir. Yaşı kaç olursa olsun arkadaşlarından hoşlanmadığınızı ona söylemeyin. Çünkü tavrınız ters tepebilir, böylelikle arkadaşlarına daha da çok bağlanmasına sebep olabilirsiniz.

2. Uzun Vadeli Düşünün

Çocuklar büyürler, gençler gün gelir isyan etmekten vazgeçerler ve aileler de rahatlamayı öğrenirler. Çocuklarınızın arkadaşlarından bazıları bir gecede hayatınızdan çıkabileceği gibi, bazıları çok sevdiğiniz kişilere dönüşebilir. Onlardan bazıları da siz isteseniz de istemeseniz de her daim ailenizin içinde yer alacaktır. Kısacası sakin olun ve olan biteni gözlemleyin. 

 

 

3. Hoşnutsuzluğun Nedenini Bulun

Bazen bir kadını/adamı sevmediğiniz veya ebeveynlik tarzını beğenmediğiniz için çocuklarından da hoşlanmazsınız. Bu durumda kendinize karşı dürüst olmaya çalışın. Kendine çok fazla güvenen bir çocuk sizin çocuğunuzun onun yanında ürkek ve çekingen kalmasına yol açıyor olabilir. Bu yaklaşım bunca zamandır mantıklı bulduğunuz düşüncenin temelini mi çürüttü?

4. Onlarla Arkadaş Olun

Bu tavır her yaşta işe yarar. Bir anda çok samimi olmanıza gerek yok; sadece tecrübeli görünün ve arkadaşça davranın. Onlarla konuşun, onları dinleyin ve onlara karşı ilgili olun. Onlara her zamankinden daha fazla sorumluluk verin; böylece sizin evinize gelmek onları yetişkin gibi hissettirecek. Çocuklara birer yetişkin gibi davranırsanız onlar da aynı şekilde cevap verirler.

5. Farklı Olun

Hoşnutsuzluğunuz somut ve zararlı bir şeye dayanıyorsa, (zorbalık, aşırı etkilemek ya da şiddet gibi) o zaman bir şeyler yapmak zorundasınız. Ama bu duruma özenle yaklaşmalısınız. Daha küçük yaştaki zorbalık yapan ya da üstünlük taslayan bir çocuğa asla direkt müdahale etmeyin; çünkü çocuğunuz bundan hoşlanmayacaktır. Eğer müdahale ederseniz onları endişelendiren bir şey olduğunda sizinle bir daha paylaşmayabilirler. Bu arkadaşlık dışında çocuğunuzun başka arkadaşlıklar geliştirmesine odaklanın. Ama konu arkadaş baskısı, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi konulara geldiğinde, çocuğunuzla iletişime devam edin ama dengeyi azıcık değiştirin. Çocuğunuza arkadaşı hakkında ne düşündüğünü sorun. Eğer ki konuşma süresince çocuğunuz arkadaşının savunup onun yanında yer alıyorsa, asla kimseyi suçlamayın ve sadece onlara yardımcı olmaya odaklanın. 

 

 

6. İlgisiz Görünmeyin

İlgilenmek ve endişelenmek sizin işiniz. Çocuklarınız küçük yaşlarda arkadaşlarının veya kuzenlerinin etkisinde kalarak kötü davranışlar edinebilirler. Ve bunu fark etmeden yaparlar. Bu gibi durumlarda endişelenmiyormuş gibi görünmeniz işe yaramaz. Kriz anlarında ve zor durumlarda her zaman danışılabilecek bir ebeveyn olun; çocuğunuz için de onun arkadaşı için de.

7. Kendilerine Güvenmelerini Sağlayın

Çocuğunuza, zaman geçtikçe daha çok arkadaşı olacağını ve kendisini geliştirmesini sağlayacak kişilerle tanışacağını hatırlatın. Bunu yaparken kendi kararını alması yönünde çocuğunuzu destekleyin ve böylece kendine güveni gelişsin. Örneğin şu cümleyi kurabilirsiniz: “Bir arkadaşından etkilenmektense senin onu daha fazla etkileyeceğini düşünüyorum”. Bu cümle onun arkadaşlığa bakış açısını herhangi bir aile müdahalesi olduğunu düşünmeden değiştirecektir.

Çocuğunuzun her anlamda sağlıklı bir birey olarak topluma karışması için elinizden geleni yapıyorsunuz. Bunu yaparken başınıza gelebilecek kazalar karşısında çocuğunuzun geleceği için maddi bir güvenceye sahip olmak ister misiniz? Çocuğum Güvende Ferdi Kaza Sigortası ile aylık 15 TL’den başlayan taksitlerle çocuğunuzun geleceğini koruma altına alabilirsiniz. Ayrıca bu sigortayla Cigna Ayrıcalıklar Kulübü kapsamında çocuğunuza özel sunulan diş hekimi muayenesi, diş florür uygulaması ve göz check-up hizmetlerinden de ücretsiz olarak yararlanacaksınız. Ayrıntılar için tıklayın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.