Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 7 Tüyo
Çocuğunuzun Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 7 Tüyo

iyihisset.com

07 Kas 2020

Yalnızca kış aylarında değil her mevsimde çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlü tutmak önemlidir. Çocukken güçlendirilen bağışıklık sistemi, ilerleyen yaşlarda da çocuğunuzun enfeksiyonlardan korunmasını ve daha güçlü bir bünyeye sahip olmasını sağlamaktadır. Çocuklarınızın bağışıklık sistemlerini desteklemek için kullanabileceğiniz tüyoları sizler için derledik. Bu tüyoları dikkate alarak çocuğunuzun özellikle sonbahar ve kış mevsimlerini sağlıklı geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kiviyi pekmezle yedirin

Diğer meyvelere oranla çok yüksek C vitamini kaynağı olan kivi, bağışıklığı güçlendirip vücudun mikroplara karşı savunma sistemini sağlamlaştırmaktadır. C vitamini aynı zamanda vücutta demir mineralinin emilimini de artırıcı etkiye sahiptir. Kivinin üzerine pekmez eklenerek tüketilmesi, özellikle demir eksikliği problemi yaşayan çocuklarda bağışıklık sistemine güç katmaktadır.

Arı sütü ile balın etkisini artırın

Besleyici özelliği oldukça yüksek olan arı sütü, arıların salgıladıkları jel yapıda bir maddedir. Arı sütünün her sabah 1 çay kaşığı bal ile tüketilmesi yarattığı etkiyi artırmaktadır. Ancak arı sütünü 3 yaşından küçük çocuklarda tüketilmesi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. 3 yaşından küçük, alerji problemi olan, astım hastası çocuklar için arı sütü alımı mutlaka doktora danışılmalıdır.

Zencefil ve zerdeçal ekleyin

Zencefil ve zerdeçal sayısız faydaları ile bilenen baharatlardır. 1 kase kadar evde mayalanmış yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı zencefil ve 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyerek, çocuğunuzun kış mevsimini daha rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Sarımsağı ihmal etmeyin

Sarımsak, içinde barındırdığı maddeler sayesinde hem çocuğunuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir hem de ileride astım olma riskini azaltır. Bu nedenle hemen hemen tüm yemeklerin içine mümkün olduğunca sarımsak dahil edilmesi önerilmektedir.

Günlük D3 vitamini almalarını sağlayın

D vitamini, bağışıklık sistemini destekler ve sağlık için genel olarak önemlidir. Yoğurt, ayran, süt, kefir, peynir, tereyağı, karaciğer, yumurta sarısı, patates, mantar, balık yağı, ton balığı, balık yağı gibi besinler çocuklara yedirilerek D vitamini almaları ve bağışıklık sistemlerinin desteklenmesi sağlanabilir.

Balık tüketmelerini sağlayın

Balık içerdiği omega 3 yağları ile bağışıklığı destekler. Dolayısıyla haftada en az 1 öğün balık tüketimi oldukça önemlidir. Balık çocukların zeka düzeyini de etkileyerek, daha zeki çocukların yetişmesine de yardımcı olur.

Limonata hazırlayarak C vitaminini kolayca almalarını sağlayın

C vitamini, çocuklarınızı enfeksiyonlara karşı koruyan ve bağışıklık sistemlerini güçlendiren önemli bir vitamin türüdür. Çocuklarınıza hazırlayacağınız limonata hem çok sevecekleri bir içeceği tüketmelerini hem de C vitamini almalarını sağlayacaktır. Limonata yapamadığınız durumlarda, en az 1 portakal ya da 2-3 mandalina tüketilmesi çocuğa günlük ihtiyacı olan C vitaminini sağlar.

Selenyum takviyesi yapın

Vücudun hastalıklara ve strese karşı direncini arttıran selenyum, vitamin E ile birlikte güçlü bir antioksidan ve hücre koruyucusu olarak vücutta görev yapar. Dönem dönem çocuklara selenyum takviyesi yapılması da ihmal edilmemelidir. Selenyumun bulunduğu en zengin besin kaynakları deniz ürünleri, karaciğer, mantar, böbrek, dana ve kuzu ciğeridir.

Sağlığı kadar eğitimini de ihmal etmeyin

Çocuklarımızın sağlığı ilk önceliğimiz. Sağlıklarını korurken ve güçlendirirken eğitimlerini de ihmal etmemek öncelikler arasında yer alıyor. Bu önceliği güvence altına almanız ve çocuğunuzun geleceğini kolayca inşa etmeniz mümkün. Çocuğumun Geleceği Eğitim Sigortası ile çocuklarınızın eğitim hayatını güvence altına alın, olası risklere karşı eğitim giderlerinin karşılanması için toplu para ödemesi fırsatından yararlanın.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.