Çocuğunuzu Zorlu Sınavlara Nasıl Hazırlarsınız?

Buradasınız

Sev 19 Haziran 2020

Hem ebeveynler hem de çocukları için en zorlu süreçlerden biri de sınava hazırlık dönemleridir. Bu süreçte ebeveynlerin çocuklarının birçok ihtiyacına yönelik pratik çözümler üretmesi gerekir. Çocuğunuzu zorlu sınavlara hazırlarken dikkat etmeniz gerekenleri kaleme aldık.

Psikolojik destek verin

Çocuklarınızın fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak tek başına yeterli değildir. Dolayısıyla ebeveynler olarak sınava hazırlık dönemlerinde çocuklarınızın psikolojik ihtiyaçlarına da tam anlamıyla destek vermelisiniz. Bu sayede çocuğunuzun öz güveni artacak ve sınava hazırlık sürecini daha verimli geçirecektir.

Kaygıyı azaltın

Sınava hazırlık dönemlerinde çocuklardaki genel eğilim kaygı üzerine kuruludur. Bu noktada çocuğunuzun üzerine daha fazla sorumluluk yüklemek yerine elinizi taşın altına koymalı ve çocuğunuzun üzerindeki sorumlulukları paylaşmalısınız. Başarının önündeki en büyük engelin kaygı olduğunu unutmayın.

Sosyal faaliyetlere ağırlık verin

Her insanın sosyalleşmesi gerektiğini unutmayın. Dolayısıyla çocuğunuzun sınava hazırlandığı dönemlerde ebeveyn olarak birlikte sosyalleşmeye özen gösterin. Bunun yanı sıra çocuğunuzun akranlarıyla da zaman geçirmesine müsaade edin. Bu sayede çocuğunuzun motivasyonu artacaktır.

Tartışmalardan kaçının

Sınava hazırlık sürecinde çocuğunuzun yıpranmaması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın ve alttan almaya özen gösterin. Tartışmalardan kaçınarak çocuğunuzun motivasyonunu yükseltebilirsiniz. Ayrıca küçük tartışmaların bu süreçte yaşanan gerginlikle birlikte büyüyeceğini de göz önünde bulundurun.

Kahvaltıları es geçmeyin

Uzmanlar sınava hazırlık süreçlerinde en önemli öğünün kahvaltı olduğunu vurguluyor. Dolayısıyla çocuğunuza her sabah zengin ve sağlıklı bir kahvaltı hazırlamalısınız. Ayrıca ailece yapılan kahvaltılar, aile içi iletişimi de kuvvetlendirir. Buna doğru orantılı olarak çocuğunuz arkasındaki aile desteğini daha fazla hissedecektir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.