Çocuğunuzu Online Eğitim İçin Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Buradasınız

Sev 25 Ağustos 2020

Covid-19 pandemisi ile hayatlarımıza giren yeni bir olgu da uzaktan eğitim oldu. Salgının ilk günlerinde okulların kapatılması ile birlikte online olarak devam etmeye başlayan eğitim süreci, bugüne kadar özellikle çocukların hiç alışkın olmadığı bir şekle büründü. Sınıflarının dışında, öğretmenlerinden ve arkadaşlarında uzakta, okul ortamının dışında eğitimlerine devam etmek zorunda kalan öğrenciler, zaman zaman motive olma konusunda da sıkıntılar yaşadılar. Okulların tam anlamıyla eski haline ne zaman döneceği tam olarak belli olmasa da birçok okul kendi içerisinde telafi eğitimlerine online olarak başladı bile. Bu yeni öğretim yılında uzaktan, online eğitim alacak çocukları motive etmek için ise en büyük görev ailelere düşüyor. İşte online eğitim için çocuğunuza motivasyon sağlamanızı kolaylaştıracak öneriler…

Okul dönemindeki düzenini evde kurun

Birçok çocuk online olmasa da her yıl okula dönüş zamanında motivasyon sorunu yaşar. Bunun önüne geçmek ve alışma sürecini hızlandırmak için fiziki olarak okula gidilmese de aynı ortamı evde kurmaya gayret edin. Çocuğunuzu erken yatırın, erken kaldırın, kahvaltısını yaptırın ve evde uygun bir eğitim alanı oluşturun. Çocuklarınıza okula gitmeseler de okuldaymışlar hissini yaratacak şekilde bir hareket tarzını benimseyin. Bu şekilde onlar da olayın daha hızlı farkına varacak ve daha hızlı motive olacaklardır.

Bir sınıf ortamı oluşturmaya çalışın

Ev içerisinde çocuğunuzun kendisini sınıf ortamında hissetmesini sağlayacak bir alan oluşturmaya çalışın. Kendi eşyalarından oluşan bir alan, mümkünse sesten izole bir oda ve online eğitim sırasında ihtiyaç duyacağı tüm malzemelere kolaylıkla erişebileceği bir mekan, onun kendisini sınıfında hissetmesini sağlayacaktır.

Hedef koyun ama zorlamayın

Çocuklar online eğitim süreçlerine alışmakta zorluk çekerlerken bir de hızlı şekilde ödev yükü altına da giriyorlar. Bir yandan okuldan, öğretmenlerden gelen günlük ödevler bir yandan da anne babaların koydukları günlük hedefler onların motive olmasını zorlaştırabiliyor. Bu yüzden çocuğunuzu okula ve eğitime alıştırmak için hedefler koyarken motivasyonunu kaybetmemesine özen gösterin.

Bir yandan bu zorlu şartlar altında eğitime başlayan çocuğunuzu okula, özellikle de online eğitime adapte etmeye çalışırken bir yandan da onun geleceği konusunda planlar yapmaya devam ediyorsunuz. Çocuğunuz, koyduğunuz hedeflere doğru koşarken siz de onun geleceği için bugünden bir adım atarak Çocuğumun Geleceği Eğitim Sigortası yaptırabilirsiniz. Onun eğitim hayatını güvence altına alırken Çocuk gelişimi, psikolojik danışmanlık, göz ve diş sağlığı hizmetlerinde faydalanabilir ve her yönden onu geleceğe hazırlayabilirsiniz. 

Çocuğunuz online eğitimi nasıl alıyor?

Online eğitim konusunda çocuğunuzu motive etmenin bir diğer yolu da onun öğrenme yöntemini bulmak ve bu doğrultuda ona yardımcı olmaktır. Bazı çocuklar dersi sadece dinleyerek öğrenirken, bazıları not almayı tercih edebilir ya da online eğitimleri kaydederek sonradan dinlemek ve tekrar etmek isteyebilir. Çocuğunuzun motivasyonunu artırmak için onun öğrenme, izleme ve dinleme yöntemini bularak uygun ortam sağlamak için düzenlemeler yapabilirsiniz.

Biraz da eğlence…

Okulun dışında, online ve uzaktan eğitim görmeye devam eden çocuklar bu sürece adapte olmakta zorlanabilirler. Bu yüzden sürekli ders, ödev, öğrenim, akademik konular ve bunlara bağlı planlamaların yanında biraz da onların eğlenmelerine izin verin. Bugüne kadar tablet, telefon ya da bilgisayarı genel olarak eğlence için kullanan çocuklarınızdan bu bakış açılarını çok sert değiştirmelerini istemeyin. Zaman zaman kendi başlarına, zaman zaman da arkadaşlarıyla birlikte eğlenceli dakikalar geçirmelerini sağlayın.  

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.