Ana içeriğe atla

Çocuk

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çocuğunuzla Birlikte Yemek Yapmanın Çocuğunuzun Gelişimine 5 Faydası
Çocuğunuzla Birlikte Yemek Yapmanın Çocuğunuzun Gelişimine 5 Faydası

iyihisset.com

22 Şub 2020


Çocuğunuzla birlikte yemek yapmak, ailecek yapabileceğiniz en keyifli aktivitelerden biri. Üstelik çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunması da cabası! Dilerseniz kahvaltı dilerseniz akşam yemeği ya da tatlı… Haftada birkaç kez yapabileceğiniz bu aktivitenin çocuğunuzun gelişimine olan faydalarını sizler için derledik.

 

1. Çocuğunuza takım çalışmasını öğretin

Birçok ailenin kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği yediği saatler bellidir. Eğer aile, iyi bir şekilde organize olabilirse çocuklar da her gün belli bir görevi belli bir saatte yapmayı, dolayısıyla sorumluluk almayı öğrenirler. Tabii bu aktiviteyi alışkanlık edinmeden önce çocuğunuza destek olmakta ve onu yemek yapma düşüncesine alıştırmakta fayda var. Hep birlikte hazırlayacağınız yemekler, iş bölümü sayesinde çocuğunuzun özgüvenini arttıracak ve ona takım çalışmasını en keyifli şekilde öğretecektir.

 

2. Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirin

Yemek yaparken birçok farklı malzemeyi uyumlu olacak şekilde bir araya getiririz. Çocuğunuza hangi yiyeceğe hangi baharatların yakıştığını ya da hangi sebzenin hangi yağ ile pişmesi gerektiğini öğretebilirsiniz. Onlara fikirlerini sorabilir, beraber yeni ve eğlenceli tarifler yaratabilirsiniz. Beraber market alışverişine çıkabilir, dilediğiniz malzemeleri satın aldıktan sonra gerisini onun yaratıcılığına bırakabilirsiniz. Kulağa oldukça eğlenceli gelmiyor mu?

 

3. Çocuğunuzun fiziksel gelişimini destekleyin

Yemek yaparken çocuğunuza verebileceğiniz ufak görevler, çocuğunuzun el becerilerini ve fiziksel gelişimini destekler. Dökme, sallama, karıştırma ya da çırpma gibi işlemleri çocuğunuzun yapmasına izin verebilir ya da yalnızca bir kaşığı tutması için onu destekleyebilirsiniz. Vereceğiniz görevlerin çocuğunuzun yaşına uygun olup olmadığına dikkat ettiğiniz sürece hiçbir sorun yok. Yapılan tüm bu aktiviteler çocuğunuzun motor becerilerini geliştirmesi için harika bir fırsat.

 

4. Çocuğunuzun bilimsel bilgileri öğrenmesine yardımcı olun

Mutfak, çocuklara başlangıç düzeyinde matematik ve fen bilgisi vermek için de oldukça ideal bir ortam. Saymak, eklemek, çıkarmak, ölçmek ya da tartmak gibi ifadeleri çocuğunuza somut bir şekilde anlatabilirsiniz. Ek olarak bu bilgileri deneyimlemesi için kullanacağınız malzemeleri tartmasını, kaplara ayırmasını ve eşit bir şekilde bölmesini isteyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz ilkokul çağındaysa daha bilimsel bilgiler vermenin de hiçbir zararı yok. Örneğin; çocuğunuza kabartma tozunun ne için kullanıldığını anlatabilir, kimyasal reaksiyonları somut bir şekilde görmesini sağlayabilirsiniz.

 

5. Çocuğunuzla aranızdaki bağları güçlendirin

Ailecek yemek pişirmek, aile bağlarınızı güçlendirmek için harika bir fırsat. Birlikte vakit geçirmek, geçirdiğiniz vakitten keyif almak ve tüm bu aktiviteyi bir oyuna çevirmek; çocuğunuzla iletişim kurmak için ideal bir ortam yaratmanıza yardımcı olur. Çocuğunuzun iletişim becerilerini de güçlendirecek bu aktiviteler, tüm aileyi bir arada görmek için harika bir fırsat!

 

Kaynak:

https://yemek.com/cocuk-gelisimi-icin-birlikte-yemek-yapmak/

https://benanneyim.com/cocuklar/cocugunuzla-birlikte-yemek-yapmak/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Çocuk yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.