Çocuğunuza Matematiği Sevdirecek 5 Öneri

Buradasınız

Sev 15 Ocak 2021

Matematik, çoğu insanın yapamadığını ya da yapmak için yeteneği olmadığını düşündüğü bir ders. Halbuki doğru öğrenme metotlarıyla hepimizin gözünde büyüyen o problemleri kolaylıkla çözebiliriz. İlk adımınız korkmamak olmalıdır. Matematikten çekinmemelisiniz. Aslında isteyen herkesin yapabileceği bir ders olduğunu kabul etmelisiniz. Küçük yaşta çocuğunuza bu zor görünen ama aslında birkaç püf noktayla kolay hale getirebileceğiniz matematik öğrenimi için tavsiyelerimi sizler için derledik.

Matematiği gündelik yaşamınıza dahil edin

Matematiğin sadece bir ders olmadığını, yaşantımızın içinde problemlerimizi çözmek için çok sık başvurduğumuz bir yol olduğunu küçük büyük herkesin anlaması gerekir. Çocuğunuzla vakit geçirdiğiniz zamanlara matematiği dahil edin. Bakkaldan geldikten sonra harcamanızı doğru yapıp yapmadığınızı kontrol etmek için ona basit toplama işlemlerini yaptırabilirsiniz.

İlham veren hikayeler her zaman dikkat çeker

Çocuklar duydukları, gördükleri şeylerden çok kolay etkilenirler. Onlara başarılı matematikçilerin hikayelerini anlatarak heveslenmelerini sağlayabilirsiniz. Duyduğu hikayeyi aklında tutacak olan çocuğunuz bir süre sonra anlattığınız kişileri örnek almaya ve matematiğe ilgi duymaya başlayacaktır.

Oyun en iyi öğrenme biçimidir

Çocukların dikkatini oyunlarla çekebilirsiniz. Onlara matematik adına sağlam bir temel oluşturmak için en etkili yöntemlerden biridir. Matematiği oyunlaştırarak öğretirseniz akılda kalıcılığı da artacaktır. Puzzle ya da evde kendinizin oluşturacağı eğitici ve eğlenceli oyunlar sırasında çocuklar fark etmeden matematiği öğrenecekler.

Basit sorularla öz güven kazanmalarını sağlayın

Çocuklar yapabildiklerine emin oldukları şeylerden daha çok hoşlanırlar. Onları ilk önce matematiği yapabildiklerine ikna etmelisiniz. Basit ve bildiği sorularda tebrik ederek onları motive edebilirsiniz. Yapabildiğini gören çocuklar bunu tekrarlamak isteyeceklerdir.

Gizem her zaman ilgi çekicidir

Bilmeceler, bulmacalar gibi gizemli şeyler büyüklerin bile oldukça ilgisini çekerken çocuklar için muazzam bir öğrenme aracıdır. Çocuğunuza matematiği çok gizemli bir şeyi çözüyormuş gibi anlatırsanız bu onun dikkatini çekecektir. Her çözdüğü gizemden sonra bir yenisini isteyecektir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.