Çocuğunun Yurt Dışında Okumasını Nasıl Sağlarsın?

Buradasınız

Sev 24 Ocak 2023

çocuk, yurt dışı, eğitim, ülke, yabancı, dil, akademik

Hemen her ebeveyn, çocuklarının daha iyi bir geleceğe sahip olması için çok iyi ve kaliteli bir eğitim almasını ister ve bunun için de bütün olanaklarını seferber ederler. Çocuğunun uluslararası standartlarda eğitim veren bir kurumunda yer alması ve burada en iyi öğrenim sürecini görerek çok iyi bir konuma gelmesi her anne babanın hayalidir. Bunun için en sık tercih edilen yöntemlerden biri de yurt dışında, yabancı bir dilde eğitim aldırmaktır. Çocuklarını yurt dışında bir okula yazdırmak ve ilkokul-ortaokuldan başlayarak üniversite sonuna kadar bu alandaki çeşitli fırsatları değerlendirmek içinse bilinmesi gereken birçok şey vardır. Doğru bir rehberlik ve yönlendirme, biraz da araştırma ile sen de çocuğunun yurt dışında okumasının önünü açabilirsin. Uluslararası Eğitim Günü’nde çocuğunun yurt dışında okuması için nelere dikkat etmen gerektiğini senin için derledik.

Öncelikle ailece nasıl hareket edeceğinize karar vermelisiniz

çocuk, yurt dışı, eğitim, ülke, yabancı, dil, akademik

Çocuklarının yurt dışında okumasını isteyen aileler, bunu doğrudan kendileri de o ülkeye yerleşerek ya da çocuklarını yatılı olarak oraya göndererek yapabilirler. Her iki durumun da kendisine göre avantajları ve de dezavantajları vardır. Eğer çocuğun ilkokul ya da ortaokul çağındaysa onunla birlikte senin de ailece gitmen daha mantıklı olacaktır. Çocuğun daha küçük yaşlarda olduğu için öğrenim hayatının daha başında yatılı olarak başlaması onun gelişimini derinden etkileyebilir. Ancak bunun yanında lise ya da üniversite çağındaki bir çocuğun varsa onun doğrudan kendi ayakları üstünde durmasına destek olarak tek başına o ülkede okumasına imkan sağlamak daha yerinde olabilir. Burada çocuğunun psikolojik özelliklerini ve karakterini de göz önüne alarak karar vermen en doğrusu olacaktır. Okuldaki rehberlik öğretmenleri ya da pedagogların da bu konudaki fikirlerini almak mantıklı olabilir. Her durumda bütün olasılıkları, avantaj ve dezavantajları çok iyi gözden geçirmeli ve değerlendirmelisin.

Özel okul mu devlet okulu mu?

çocuk, yurt dışı, eğitim, ülke, yabancı, dil, akademik

Çocuğunu yurt dışında okutma konusunda vermen gereken bir diğer karar da devlet okulları ya da özel okulları mı seçmen gerektiğidir. Birçok ülkede devlet okullarını da tercih edebilirsin ancak bu noktada senin ya da ailenden başka birinin o ülkede çalışması ya da yaşaması gerekecektir. Ya da yine o ülkede yaşayan bir kişinin yanına da çocuğunu yatılı olarak gönderebilir ve bu yolla devlet okullarından birini tercih edebilirsin. Özel okullar bu alanda daha esnek olsa da ücret olarak devlet okullarına göre çok daha bütçe ayırman gerektiğini unutmamalısın.

1-2 yıl öncesinden hareket etmelisin

çocuk, yurt dışı, eğitim, ülke, yabancı, dil, akademik

Çocuğunu yurt dışında okutmak istiyorsan bu alandaki araştırmalarına ve hazırlıklarına 1-2 yıl öncesinden başlaman gerekiyor. Kayıt aşamasına geçmeden önce de çocuğunun hangi alanda akademik eğitim almasını istediğine karar vermen, okulların bütçesini, sunduğu olanakları, gelecek için nasıl bir yol çizdiğini eni konu araştırmalısın. Bu sürecin yurt içinde bir okula kayıt yaptırmak kadar basit ve hızlı olmayacağını unutmamalısın. Ek olarak çocuğunun yurt dışında okuyacağı okulun sınavla kayıt alıp almadığını da araştırman önemli. Eğer matematik ya da dil seviyesini ölçen ya da yeterlilik sınavı gibi bir aşama varsa bunun için de mutlaka önceden hareket etmen gerekiyor. Okullar bu sınavları açtıktan en az 1 yıl sonra kayıt alıyorlar.

Okulları sadece akademik olarak ölçmemelisin

çocuk, yurt dışı, eğitim, ülke, yabancı, dil, akademik

Çocuğunun yurt dışında okuyacağı okulu seçerken sadece akademik kriterlere ya da okulun bu alanda sunduğu olanaklara bakmamalısın. Bunun dışında sanat ve spor alanında da çocuğuna katacağı vizyona, benzeri alanlardaki başarısına ve çocuklara nasıl bir yön çizdiğine de odaklanmalısın. Yurt dışındaki birçok okul, spor ya da sanat alanında başarılı olan çocuklara burs olanakları da sunuyorlar. Belki de çocuğun bu alanlarda başarılı olarak okul bütçesini büyük oranda düşürecek bir burs kazanabilir. Bu bağlamda senin araştırmalarının da büyük önemi olduğunu unutmamalısın.

Yurt dışında okumak çocuğuna neler kazandırır?

çocuk, yurt dışı, eğitim, ülke, yabancı, dil, akademik

Çocuğunun yurt dışında okumasının başta yabancı dil öğrenme olmak üzere çocuğunun kişisel gelişimine büyük katkıları olacağını unutmalısın. Yetişme çağında bir birey olarak kendi ayaklarının üzerinde durmayı burada öğrenebilir. Bir dünya vatandaşı olma yolunda farklı kültürleri, farklı insanları, farklı gelenekleri ve sistemleri öğrenir. Sorunları kendi çözme becerisini ve muhakemeyi tadar. Duygu ve düşünce dünyası birbirinden çok farklı olan insanlarla bir arada yaşamaya başlar. Özgüveni artar ve kendisinde yeni becerilerin gelişmesini sağlar. Yeni zevkleri ve tutkuları olur. Girişkenliği artar ve kendisini farklı alanlarda geliştirmeyi öğrenir. Bunun için sen de çocuğunun yurt dışında okumasını istiyorsan hedeflerini çok iyi belirlemeli, çok iyi araştırmalar yapmalı, bütçeni buna göre ayarlamalı, başvurular için tüm hazırlık koşullarını yerine getirmelisin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.