Çocuğunun Psikolojik Gelişimini Destekleyecek 5 Yazar

Buradasınız

Sev 18 Haziran 2021

çocuk, sağlık, psikoloji, doktor

Çocukların çevrelerinde olup biteni anlamayacaklarını ve etkilenmeyeceklerini düşünmek büyük bir yanlıştır. Onlar her şeyi anlarlar ve öğrenirler. Çevrelerinde olan her şey bilinçaltlarına zamanı geldiğinde gün yüzüne çıkmak üzere kodlanır. Daha yürümeyi dahi öğrenmemiş bir çocuğun yanında nasıl olsa hissetmez diye tartışmak yapabileceğin en büyük hatalardan biridir. Çocuk dünyaya geldiği ilk andan itibaren hissetmeye ve zihnine kodlamaya başlar. Çocuğunu nasıl daha sağlıklı bir psikolojide yetiştirebilirsin konusuna eğilen 5 yazarı senin için derledik.

Doğan Cüceloğlu

çocuk, sağlık, psikoloji, doktor, anne,baba

Başarılı bir psikolog olan Doğan Cüceloğlu’nun temel felsefesi insanı anlamaktır. Özellikle İçimizdeki Çocuk ve Geliştiren Anne-Baba kitaplarında çocuğunu tanımanın, ondan beklentilerini görmenin, güler yüzle ve sakin bir şekilde nasıl ebeveyn olunabileceğini ve bunun çocuğun psikolojisinde ne denli önemli olduğunu anlatır.

Ross Campbell

çocuk, sağlık, psikoloji, doktor

Bütün kitapları anne, baba ve çocuk üzerinedir. Özellikle Çocuklar İçin 5 Sevgi Dili kitabı çocuk psikolojisinde oldukça büyük öneme sahiptir. Campbell’a göre günlük rutin koşturmalar içinde çocuğuna dokunmak, onu kucağına almak ve sevgini göstermek çocuğun psikolojik gelişiminde hayati önem taşır. Son zamanlarda bebeğin kucağa alınmasının olumsuz etkilerinin konuşulmasına rağmen çocuk psikolojisine çok farklı bir bakış açsıyla bakan başarılı bir yazardır.

Leyla Navaro

çocuk, sağlık, psikoloji, doktor

“Beni duyuyor musun?” kitabı çocukların psikolojik gelişimlerine adeta ışık tutar. Ebeveyn ve çocuk arasında yaşanan problemleri akıcı bir dille kaleme alan yazar problem çözümlerini de ebeveynlere oldukça profesyonel şekilde aktarıyor. Çocuklarının psikolojilerini sağlıklı bir şekilde geliştirmenin bütün ipuçlarını bulabilirsin.

Christian Salzmann

çocuk, sağlık, psikoloji, doktor

Ünlü pedagog çocukların yanlış yetiştirildiklerine çokça vurgu yapıyor. Özellikle “Çocuklarınızı Yanlış Yetiştiriyorsunuz” kitabında tüm durumları detaylıca açıklıyor. Çocukların ufak hatalarının aslında ebeveynlerin yansıması olduğunu anlatıyor. Çocuğunun senin bir yansıman olduğunu oldukça profesyonel bir dille sana anlatmaya çalışıyor.

Haluk Yavuzer

çocuk, sağlık, psikoloji, doktor

Bir çocuğun bütün psikolojik gelişim evrelerini detaylıca inceleyen Prof. Dr. Haluk Yavuzer kitaplarında anne babalara sağlıklı psikolojide bir çocuk yetiştirmek için yardımcı olacak ipuçları paylaşıyor. Çocuk Psikolojisi ismini verdiği kitapta yetişkinlere çocukların psikolojisini öğretmeyi hedefliyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.